logo
Czwartek, 28 marca 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy mogę modlić się w języku angielskim?
Autor: Karolina (---.dynamic.gprs.plus.pl)
Data:   2019-05-15 00:34

Szczęść Boże, języki są moją pasją, zwłaszcza angielski. Będąc w zeszłym roku w Anglii nauczyłam się Modlitwy Pańskiej, właśnie po angielsku. I tutaj moje pytanie: czy mogę modlić się w języku angielskim? I jeszcze jedno, jeśli czasem, rzadko bo rzadko, ale zdarza mi się wplatać angielskie słówko w trakcie modlitwy, kiedy zapomnę polskiego odpowiednia, czy to coś złego? Czy powinnam trzymać się ojczystego języka podczas modlitwy i obcego się wystrzegać?

 Re: Czy mogę modlić się w języku angielskim?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2019-05-15 12:49

Możesz się modlić po angielsku, jeżeli to rzeczywiście dla Ciebie modlenie się, kontakt z Panem Bogiem, a nie jakaś recytacja wprawek językowych czy Twoja przyjemność, satysfakcja.
Pytanie, po co chcesz się modlić po angielsku czy w dowolnym innym języku obcym. Odpowiedz sobie na nie. Ja oczywiście nie znam Twojej motywacji.
Jeśli na co dzień myślisz po angielsku, spontanicznie, to na pewno ma sens modlić się po angielsku. Jeśli zaś normalnie myślisz o wszystkim po polsku, to w imię czego modlić się w obcym języku? To wymaga zastanowienia się. Nie mówię wcale, że taka modlitwa jest automatycznie zła, ale dlaczego wybierasz właśnie taką?

Natomiast niepokoi mnie fakt, że mieszkając w Polsce (chyba tak jest, prawda?) zapominasz słów ojczystego języka. To niedobrze. Wplatanie słów obcych "bo zapomniałam polskich" jest ewidentnie pewnym cofaniem się w rozwoju, niezależnie od tego, czy chodzi o modlitwę, czy o rozmowę o ciuchach. Poza tym osoba, która ma problemy z wysławianiem się w języku ojczystym, nigdy nie będzie np. dobrym tłumaczem. Nie będzie np. czuła niuansów, odcieni znaczeniowych, nie będzie precyzyjna itd. W efekcie może mieć problem z naprawdę dobrym opanowaniem języka obcego. Może nawet mówić płynnie, lecz posługiwać się ubogim repertuarem słów itp.

W 2009 roku Episkopat wydał list pt. "Bezcenne dobro języka ojczystego". Polecam:
https://episkopat.pl/bezcenne-dobro-jezyka-ojczystego/

 Re: Czy mogę modlić się w języku angielskim?
Autor: Kalina (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2019-05-15 13:00

Karolino, spróbuj sama znaleźć odpowiedź rozważając następujące kwestie:
- z czego zrodziła się wątpliwość czy możesz modlić się w innym języku niż ojczysty
- co jest motywacją do takiej modlitwy

A odpowiadając wprost, modlitwa to Twoja osobista rozmowa z Panem Bogiem. Nie ma tu granic językowych, terytorialnych. Jeżeli motywacją nie jest próżność, to módl się ku wzrostowi duchowemu jak Ci serce i wrażliwość dyktują. Podziękuj Bogu za zdolności i dar łatwego przyswajania jęzków obcych.

Z modlitwą jest tak:
" Panie, przenikasz i znasz mnie,
2 Ty wiesz, kiedy siadam i wstaję.
Z daleka przenikasz moje zamysły,
3 widzisz moje działanie i mój spoczynek
i wszystkie moje drogi są Ci znane.
4 Choć jeszcze nie ma słowa na języku:
Ty, Panie, już znasz je w całości.
5 Ty ogarniasz mnie zewsząd
i kładziesz na mnie swą rękę..." Ps 139

Trwając w modlitwie, która jest Twoją więzią z Panem Bogiem, możesz ją wyrażać każdym dobrym słowem w dowolnym języku, jak też milczącymi wargami z mówiącym sercem.

 Re: Czy mogę modlić się w języku angielskim?
Autor: Magdalena (---.centertel.pl)
Data:   2019-05-15 16:59

Karolino,

Panu Bogu nie zaimponujesz modlitwą w żadnym obcym języku, bo On na język uwagi nie zwraca. Przede wszystkim módl się szczerze, pobożnie, z miłością i otwartym sercem w każdym języku, nawet migowym, bo to jest najważniejsze (!) Rozumiem, ze modlisz się zawsze na głos, to też bardzo dobrze. Jeżeli wpleciesz niepotrzebnie jakieś angielskie słówko, to nic złego się nie stanie. Bóg Cię doskonale zrozumie w każdym makaronizmie - Jest Poliglotą. Co innego ludzie.

 Re: Czy mogę modlić się w języku angielskim?
Autor: sstaszek (89.231.140.---)
Data:   2019-05-15 17:47

Możesz modlić się nawet po chińsku o ile rozumiesz znaczenie poszczególnych słów i cały kontekst modlitwy.
Pozdrawiam

 Re: Czy mogę modlić się w języku angielskim?
Autor: Edith (---.30.21.178.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2019-05-15 21:29

Tak. Mozesz sie modlic w dowolnym języku.

 Re: Czy mogę modlić się w języku angielskim?
Autor: Emil (---.177.224.127.revdns.net.pulawy.pl)
Data:   2019-05-15 21:47

Myślę że można. Często modlę się po łacinie. Są także ludzie którzy modlą się w języku aramejskim (języku Pana Jezusa).

 Re: Czy mogę modlić się w języku angielskim?
Autor: Estera (---.147.36.19.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2019-05-15 22:19

Modlę się pieśniami uwielbienia po angielsku, np. w wykonaniu Hillsong. Tłumaczenie, nawet najlepsze, zwykle nie oddaje oryginału.

 Re: Czy mogę modlić się w języku angielskim?
Autor: Margaret (---.wieszowanet.pl)
Data:   2019-05-16 12:31

Why not?

 Re: Czy mogę modlić się w języku angielskim?
Autor: Lau (---.ssp.dialog.net.pl)
Data:   2019-05-16 17:06

Modliłam się po łacinie do Pana Jezusa, gdy męczył mnie zły duch i modlitwa została wysłuchana (a była to najgorsza sytuacja, gdzie istotna jest autentyczność modlitwy) - na wypadek, gdybyś miała jakieś wątpliwości. Użycie łaciny nawet nie było zamierzone.
Często modlę się w innych językach, ale najważniejsze jest to, o czym napisali koledzy i koleżanki powyżej. Np. dla mnie, poliglotki, oczywiste jest, że Bóg to Poliglota :)

 Re: Czy mogę modlić się w języku angielskim?
Autor: kh (---.9-3.cable.virginm.net)
Data:   2019-05-16 20:16

Sure you can, as long as it's authentic. I pray in English in church.

 Re: Czy mogę modlić się w języku angielskim?
Autor: Mateusz (84.38.84.---)
Data:   2019-05-16 22:02

"Szczęść Boże, języki są moją pasją, zwłaszcza angielski. Będąc w zeszłym roku w Anglii nauczyłam się Modlitwy Pańskiej, właśnie po angielsku".

I to jest właśnie przyczyna, dla której chcesz się modlić po angielsku, zamiast po polsku. Wcześniej nie znałaś Modlitwy Pańskiej w języku angielskim, teraz to się zmieniło. Opanowanie jej uznałaś za pewnego rodzaju sukces i poczułaś tzw. dziecięcą radość(jak w pewnej reklamie), co sprawiło, że obecnie chcesz modlić się właśnie w ten sposób. Tak, możesz odmawiać angielską wersję "Ojcze nasz", jeśli w jakiś sposób Cię ona zafascynowała. Przejdzie Ci to. Prędzej lub później.

 Re: Czy mogę modlić się w języku angielskim?
Autor: Marta (91.224.192.---)
Data:   2019-05-17 05:18

Każdy język dobry jeśli wielbisz Boga

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: