logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Zakonnicy muszą oddawać wszystkie zarobione pieniądze?
Autor: Emil (---.147.39.79.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2019-06-14 13:43

Otóż spotkałem się z informacją że zakonnicy którzy złożyli śluby ubóstwa muszą oddawać wszystkie zarobione pieniądze przełożonym oraz że wszystkie rzeczy które posiadają są wspólne. Moje pytanie brzmi: czy to prawda?

 Re: Zakonnicy muszą oddawać wszystkie zarobione pieniądze?
Autor: Mateusz (84.38.84.---)
Data:   2019-06-14 18:51

Coś chyba pomieszałeś. Zakon to droga życiowa, a nie zawód. Jeśli składasz wieczyste śluby zakonne, to masz wytrwać w nich do końca życia. To nie działa tak, jak w przypadku pracy zawodowej, którą wykonujesz do określonego momentu, w tym czasie odprowadzając składki emerytalne. Zostając zakonnikiem nie musisz się martwić o to, w co się ubierzesz, co będziesz jadł, za co będziesz się leczył i tak dalej. Tym wszystkim zajmą się Twoi przełożeni. Pobyt w zakonie trwa zwykle do końca życia, a Ty chciałbyś odkładać jakieś pieniądze tak, jakbyś planował w pewnym momencie go opuścić i mieć przygotowane środki na dalsze lata.

 Re: Zakonnicy muszą oddawać wszystkie zarobione pieniądze?
Autor: dxs (---.dyn.optonline.net)
Data:   2019-06-14 19:10

No skarpety nie sa wspólne...

 Re: Zakonnicy muszą oddawać wszystkie zarobione pieniądze?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2019-06-14 20:09

W znanym mi męskim zgromadzeniu zakonnym (apostolskim) rzeczy typu buty, szczoteczka do zębów, odzież, niektóre książki (bo jest i wspólna biblioteka), notatki, zdjęcia, plecak i walizka, czasem laptop (nie zawsze), mały komplet filiżanek, ręczniki itd. - wspólne nie są. Są prywatne. Czasem prywatny jest rower albo aparat fotograficzny.
Samochód należy do wspólnoty. Prosi się przełożonego o kluczyki i uzgadnia, kiedy kto potrzebuje.
Zakupy spożywcze robi jedna konkretna osoba. Sprzęt gospodarstwa domowego, z odkurzaczami włącznie, obrusy, firanki, zastawa, meble, duży telewizor w sali rekreacyjnej, ekspres do kawy w znanym mi domu na 8-10 osób - są wspólne. O tym, czy chcą mieć ten ekspres, decydują kolegialnie.
Dochody z pracy w katechezie oraz wszelkie ofiary, stypendia mszalne itp. idą do wspólnej kasy i każdy dostaje kieszonkowe od przełożonego. Jeśli ktoś potrzebuje pieniędzy na buty, kosztowniejsze leki, kurtkę, podróż, większe a NIEZBĘDNE rzeczy - prosi przełożonego i o ile mi wiadomo, zwykle rozlicza się ze wspólnych pieniędzy po zakupie.
Proste, piękne życie.

 Re: Zakonnicy muszą oddawać wszystkie zarobione pieniądze?
Autor: Jakas ja (---.dynamic.mm.pl)
Data:   2019-06-14 22:32

Tak, ale niektóre zakony (a przypuszczam, ze wszystkie czynne) dają miesięczne kieszonkowe na miesiąc.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: