logo
Sobota, 30 marca 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy nieodwzajemniona miłość jest ważna w oczach Boga?
Autor: Laura (---.dynamic.gprs.plus.pl)
Data:   2019-06-23 07:09

Na Sądzie Ostatecznym mamy być rozliczani z miłości. Czy nieodwzajemniona miłość (która zbliżyła kogoś do Boga i pomaga w nawróceniu) jest tak samo ważna jak miłość np. w małżeństwie? Czy taka "jednostronna" służba bliźniemu bez doświadczania dobra z drugiej strony spełnia te warunki?

 Re: Czy nieodwzajemniona miłość jest ważna w oczach Boga?
Autor: Karolina (---.dynamic.gprs.plus.pl)
Data:   2019-06-23 13:52

Nie jestem pewna, czy dobrze zrozumiałam, ale jeśli tak, to jak najbardziej! Ciężko porównywać miłość małżeńską do miłości (i tutaj mam wątpliwości, czy o to chodziło) do bliźniego, z którym nie łączą Cię żadne bliższe relacje. Jednak sam Jezus powiedział: "Jeśli bowiem miłujecie tych, którzy was miłują, cóż za nagrodę mieć będziecie? Czyż i celnicy tego nie czynią? I jeśli pozdrawiacie tylko swych braci, cóż szczególnego czynicie? Czyż i poganie tego nie czynią? Bądźcie więc wy doskonali, jak doskonały jest Ojciec wasz niebieski" (Mt 5, 46-48). Nie, żeby miłość, np. w małżeństwie, była nieważna, to po prostu inny jej rodzaj. Nie możesz odpowiadać za czyjś stosunek do ciebie, tym samym miłość lub jej brak wobec ciebie, ty robisz tyle, ile możesz ze swojej strony i to się liczy. Takie poświęcenie na pewno jest miłe Bogu :)

 Re: Czy nieodwzajemniona miłość jest ważna w oczach Boga?
Autor: Mateusz (84.38.84.---)
Data:   2019-06-23 15:35

Jeśli pomogła tej osobie dojść do Nieba (bo na przykład zrozumiała ona, czego szuka u współmałżonka, z którym chce spędzić życie) to na pewno posiada jakąś wartość. Ze zła/złych doświadczeń może zawsze zostać wyprowadzone dobro. Odwrotnie nie.

 Re: Czy nieodwzajemniona miłość jest ważna w oczach Boga?
Autor: E. (---.centertel.pl)
Data:   2019-06-23 16:15

Lauro, o rozliczeniu z miłości na Sądzie Ostatecznym czytamy Mt 25, 31-45 i tam chodzi właśnie o bezinteresowne czynienie dobra na rzecz drugiego człowieka, bez oczekiwania dobra z drugiej strony (tym bardziej, że mamy kochać również nieprzyjaciół). Ale zauważ, że tam nie ma mowy o zakochaniu (wzajemnym lub nie) i o "służbie" wynikającej z takiego uczucia. Tam chodzi o to, że na Sądzie Ostatecznym niewesoło będzie każdemu, kto żył jak egoista i nie chciał pomóc potrzebującym, których napotkał na swojej drodze życiowej.
Co do wzajemności, to jest oczywiste, że za takie uczynki miłosierne jak "głodnych nakarmić" i "spragnionych napoić" nie powinno się oczekiwać jakiegoś dobra z drugiej strony. Ale gdy mówimy o uczuciu do osoby płci przeciwnej, jest już nieco inaczej. Nie znam dokładnie Twojej sytuacji i mogę z tymi przemyśleniami nie trafić, ale warto wiedzieć, że w miłości bywają czasem sytuacje chore, z których lepiej się wycofać. Gdyby np. dziewczyna zakochała się bez wzajemności w chłopaku i pod wpływem tego uczucia na różne sposoby poświęcała się dla niego, wręcz mu "służyła" (jednocześnie cały czas cierpiąc z powodu złamanego serca), a tymczasem on byłby zmęczony tym jej nadskakiwaniem, albo w ogóle by tej troski nie widział i nie doceniał, to powinna zakończyć taką relację i dać swoim uczuciom czas na ostygnięcie. Bo zdrowa miłość kobiety i mężczyzny cechuje się wzajemnością, ma szansę zrealizować się w małżeństwie i oboje do takiej miłości mają prawo. Nikogo Bóg nie powołuje do miłości opartej na tragicznym jednostronnym zakochaniu.

 Re: Czy nieodwzajemniona miłość jest ważna w oczach Boga?
Autor: danusia (178.219.104.---)
Data:   2019-06-23 16:44

Pytasz, czy miłość ma sens? Oczywiście, że ma. Miłość do Boga Ojca jest zawsze odwzajemniona. Jeśli więc kochasz przez miłość jaką obdarował Cię Bóg, uzdolnił do niej, to kochasz Boga czyli odwzajemniasz Bożą miłość dla konkretnej osoby.

Jeszcze to co Cię trapi. Prawdziwa miłość nie prowadzi do czynienia grzechu, gdyż jest odbiciem samego Boga.
Prawdziwą miłość rozpoznajemy w opuszczeniu, samotności, w wierności do końca Bogu, służąc bliźniemu którego widzisz.
Nie doświadczając wzajemności, dobra od drugiej osoby, tym bardziej Twoja miłość jest czystą miłością, bo nic z tego nie masz dla siebie.

Porównujesz małżeńską miłość z "jednostronną". Miłość nie ma granic, więc nie wchodzę w takie porównania, bo to zależy kto co jest w stanie pojąć, przyjąć i okazać drugiemu. Do miłości potrzeba zgody dwojga. Dlatego kochamy w Bogu i przez Niego.

 Re: Czy nieodwzajemniona miłość jest ważna w oczach Boga?
Autor: @#$% (---.17-3.cable.virginm.net)
Data:   2019-06-24 01:50

Z jednej strony tak (bo miłość to miłość). Z drugiej strony nie, bo miłość jednostronna to nie milość tylko jej karykatura [chora egzaltacja] (co to za miość co nie ma przełożenia z teorii na praktykę?).
Z polskiego na nasze: zejdź z drzewa (próbujesz się z niego przedostać na obłoki w których w wyobraźni bujasz), to tylko drzewo, i zacznij uprawiać ziemię (w pocie czoła, a może coś na niej wyrośnie...)

 Re: Czy nieodwzajemniona miłość jest ważna w oczach Boga?
Autor: Katarzyna (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2019-06-24 02:04

Moim zdaniem tak :)

Kiedyś usłyszałam takie słowa: jeżeli kochasz albo przebaczasz to tak jakbyś nowy wszechświat stwarzał ;)

 Re: Czy nieodwzajemniona miłość jest ważna w oczach Boga?
Autor: tojaija (---.dynamic.mm.pl)
Data:   2019-06-24 07:46

Myślę, że nie tylko spełnia, ale jeszcze większą wartość ma przed Bogiem, jeśli się działało z czystej pobudki, z czystej miłości, a nie dlatego, ze się liczyło na wzajemność.

 Re: Czy nieodwzajemniona miłość jest ważna w oczach Boga?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2019-06-24 23:13

"Z drugiej strony nie, bo miłość jednostronna to nie milość tylko jej karykatura [chora egzaltacja] (co to za miość co nie ma przełożenia z teorii na praktykę?). "
Ryzykowne to zdanie. Miłość jednostronna nie musi być pozbawiona przełożenia na praktykę ani egzaltowana. Heroiczna miłość nieprzyjaciół, wybaczenie oprawcom są chyba jednak jednostronne. Nie muszą być wcale karykaturą.

"Czy taka "jednostronna" służba bliźniemu bez doświadczania dobra z drugiej strony spełnia te warunki?" Miłość nie musi czekać na odpłatę.
Ale uwaga, miłość miłości nierówna i np. nie widzę zaslug w ognistej a nieodwzajemnionej miłości do cudzego męża, którego widziałabyś chętnie u swojego boku. Nie piszesz jasno, więc i taką sytuację można podstawić.

 Re: Czy nieodwzajemniona miłość jest ważna w oczach Boga?
Autor: Laura (---.dynamic.gprs.plus.pl)
Data:   2019-06-25 09:53

Dziękuję za odpowiedzi. Nie miałam na myśli swojej sytuacji, nie jestem nieszczęśliwie zakochana w chłopakach czy obcych mężach, ale dzięki za troskę :) Jestem w trakcie nawrócenia i próbuję się w tym odnaleźć.
Jeżeli Sąd będzie dotyczył pomocy potrzebujacym, to skoro takich nie spotykam w życiu, powinnam ich zaczać szukać, tak? Czyli zostaja tylko wspólnoty, wolontariaty itp. Nie chcę, żeby to zabrzmiało źle, ale jeśli nie pociagaja mnie takie formy pomocy, to jednak lepiej się do tego zmusić? Czy wówczas będzie to miało sens? W końcu Bóg wie, że to nie jest w pełni szczere.
Na razie podjęłam tylko próbę pomocy osobie uzależnionej z mojego środowiska.

 Re: Czy nieodwzajemniona miłość jest ważna w oczach Boga?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2019-06-25 13:57

Powolutku. Wokół Ciebie na pewno są osoby potrzebujące pomocy, niekoniecznie w formie zorganizowanej instytucjonalnie. Powoli się rozglądaj. Można szukać indywidualnie. Włączanie się na siłę mnie nie przekonuje.
Co do pomocy uzależnionym - warto konsultować z profesjonalistą, a przynajmniej z osoba doświadczona w takim pomaganiu, samemu łatwo popełnić błąd.

 Re: Czy nieodwzajemniona miłość jest ważna w oczach Boga?
Autor: Iwona (---.centertel.pl)
Data:   2019-06-26 17:50

Możesz pomagać innym modlitwą. To bardzo potrzebna pomoc. Za chorych, za uzależnionych, za niewierzących... Módl się za dusze w czyśćcu cierpiące, to będzie ogromną pomoc dla nich, ale też odwzajemniona miłość. Będą Ci bardzo wdzięczne.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: