logo
Czwartek, 18 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy mogę modlić się na różańcu z Medugorje?
Autor: Emil (---.146.161.13.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2019-06-24 13:52

Ostatnio czytałem że objawienia w Medugorje nie są uznawane przez Kościół. Podczas rorat przed moim Kościołem sprzedawane były różance z Medugorje. Moja mama kupiła mi jeden. Moje pytanie jest następujące czy można modlić się na tym różancu?

P. S.
Już kiedyś modliłem się na tym różancu lecz kiedy zaczął troche więcej czytać o tych o objawieniach to sam nie wiem co mam myśleć. Jedni mówią że to Matka Boża inni że to szatan podszywający się za Nią. Dlatego bardzo proszę o odp czy rzeczywiście można modlić się na tym różancu z Medugorje. Bóg zapłać za odpowiedzi.

 Re: Czy mogę modlić się na różańcu z Medugorje?
Autor: Kalina (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2019-06-24 19:50

Emil, różaniec (przedmiot) jest wytworem ludzkich rąk i ma być pomocą w skupieniu podczas odmawianiu różańca (modlitwy). Różaniec możesz odmawiać przy pomocy palców, czy jeżeli potrafisz się skoncentrować, w ogóle bez żadnej pomocy.
Niektórzy święcą różańce. To sakramentalium niosące błogosławieństwo danego przedmiotu, przeznaczonego do praktyk religijnych. Trzeba go traktować z szacunkiem ale nie obdarzać jakąś specjalną czcią. Z powodzeniem w sklepie z dewocjonaliami mógłbyś nabyć różaniec o nieznanym miejscu produkcji.
Módl się spokojnie modlitwą różańcową ze skupieniem na rozważaniu tajemnic bo to jest istota tej modlitwy, a nie na przedmiocie wyprodukowanym w Medjugorje. Na tytułowe - tak możesz się modlić.

 Re: Czy mogę modlić się na różańcu z Medugorje?
Autor: G_JP (---.nycmny.fios.verizon.net)
Data:   2019-06-25 15:12

Emerytowany arcybiskup warszawsko-praski Henryk Hoser z ramienia Papieża Franciszka otrzymał misję przebadania sytuacji w Medjugorie pod względem duszpasterskim i chociaż sprawa objawień dalej nie może być ostatecznie rozstrzygnięcia, gdyż te objawienia dalej trwają, to jednak jednak jedna sprawa jest jasna. W Medjugorie można sprawować kult maryjny, ale nie może on dotyczyć objawień. Przytaczam za https://www.deon.pl/religia/kosciol-i-swiat/z-zycia-kosciola/art,32639,abp-hoser-o-oficjalnym-stanowisku-kosciola-ws-objawien-w-medjugorie.html to, co arcybiskup powiedział:

""Prawdą jest to, co powiedziałem, chociaż może było to trochę przesadne, ale absolutnie autentyczne, że można organizować pielgrzymki modlitewne do Medjugorje bez żadnego problemu, pod warunkiem, że będą miały charakter duchowy i nie będą dotyczyć objawień".

Powtórzył, że "dekret, który zabraniał biskupom organizowania pielgrzymek już nie obowiązuje". - Mogę powiedzieć, że kult maryjny w Medjugorje nie jest absolutnie zabroniony, wprost przeciwnie. Jest zawsze dozwolony, bo jest powszechny. Nie potrzeba żadnej zgody, by modlić się do Matki Bożej - podkreślił abp Hoser.

Wytłumaczył zarazem: "Trzeba dokonać rozróżnienia między kultem a objawieniami. Jeśli biskup chce zorganizować pielgrzymkę modlitewną do Medjugorje, by modlić się do Matki Bożej, może to zrobić bez problemu". - Ale jeśli chodzi o pielgrzymki organizowane po to, by udać się tam z powodu objawień, to tego nie można, nie ma na to zgody - zastrzegł."

Zatem nie musisz się obawiać, że normalnie wyglądający różaniec zakupiony w Medjugorie i modlitwa na nim byłyby w jakiś sposób sprzeczne z opinią Kościoła, gdyż różaniec nie służy do propagowania objawień w Medjugorie, ale jest wyrazem kultu maryjnego w Kościele. Kościół zaleca pobłogosławienie różańca:

"198. Kościół wyraża swoja cześć dla modlitwy różańcowej, gdy zaleca Obrzęd błogosławieństwa różańca. Obrzęd ten podkreśla wspólnotowy charakter modlitwy różańcowej. Towarzyszy mu błogosławieństwo osób, które rozważają tajemnice życia, śmierci i zmartwychwstania Pana, dlatego ,,rozważając w sercu te tajemnice, wierni powinni starać się naśladować je w życiu”.
Ponadto błogosławieństwo różańca winno się odbywać - jak to sugeruje Rytuał - przy udziale ludu, z okazji pielgrzymek do sanktuariów maryjnych, w święta i wspomnienia Najświętszej Maryi Panny, a szczególnie we wspomnienie Matki Bożej Różańcowej oraz na zakończenie października." (https://liturgia.wiara.pl/doc/419744.Rozaniec-w-Dyrektorium-o-poboznosci-ludowej-i-liturgii )

Jeśli różaniec wygląda nietypowo i budzi Twoje podejrzenia, możesz go pokazać księdzu z Twojej parafii i poprosić o ocenę. Niestety na rynku są i inne różańce, których wygląd jest inny niż wygląd różańców w naszym Kościele. Przykładem są różańce New Age. Niezależnie od różnych opinii na ich temat, ja bym takie wyrzucała, bo po co niepotrzebnie się nimi denerwować. Jeśli nieopatrznie byłyby dane one do pobłogosławienia, oddałabym je jakiemuś księdzu z należnym wyjaśnieniem.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: