logo
Czwartek, 18 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Boję się, że moja znajoma mnie odrzuci.
Autor: Magdalena (---.siedlce.domtel.com.pl)
Data:   2019-06-27 16:15

Od wielu lat jestem sama. Pogubiłam się i przez 10 lat przebywałam w sekcie religijnej, na Wielkanoc byłam u spowiedzi po 5 latach. 2 lata temu poznałam przyjaciółkę, kilka dekad ode mnie starszą. Poznałyśmy się przypadkowo, chciała trochę dorobić do emerytury, ale szybko orzekła, że w mojej pracy nie ma Boga (jest osobą bardzo wierzącą), że atmosfera jest bardzo zła i że to dla niej ostatni kawałek chleba, chociaż sama pobiera najniższą możliwą emeryturę. Mimo jej odejścia z pracy, które nastąpiło na początku kwietnia, dalej utrzymujemy ze sobą kontakt. Ona nawet nie wie, jak wiele wnosi do mojego życia i jak bardzo jest dla mnie ważna. Opowiadała mi, że ostatnio spotkała na mieście pracownicę, która udaje moją "przyjaciółkę" i tamta nawet nie zapytała, co u mnie słychać. Boję się, że i z nią będzie podobnie, bo chociaż jest gorliwą katoliczką, odrzuciła męża, syna i pracę (a może na tym lista się nie kończy i o czymś jeszcze nie wiem). A mi zależy na tej relacji jak na żadnej innej w życiu, bo ona pokazała mi Boga. Boję się, że tak samo jak jej byli znajomi i rodzina powiem lub zrobię coś nie tak, i nasza przyjaźń się skończy. Chciałabym, żeby to była przyjaźń do grobowej deski, ale panicznie boję się odrzucenia. Wiem, że takich osób jak moja znajoma jest pewnie na pęczki i na niej jednej świat się nie kończy, ale nie dam rady nikogo innego poznać. Wiem też że są wspólnoty religijne, ale nie umiem się w żadnej odnaleźć, choć próbuję nawiązać kontakt. Jak sobie z tym poradzić?

 Re: Boję się, że moja znajoma mnie odrzuci.
Autor: DSq (---.router40.tygrys.net)
Data:   2019-07-02 12:22

Widzę tutaj dwie opcje - albo znajoma jest toksyczna i przez to ludzie mocno angażują się w relacje z nią emocjonalnie, a ona potem ich odrzuca. Tak mają często np.; osoby z borderline i ja sama też tak niestety mam, że ludzie bardzo chcą relacji ze mną, ja ich nawet nie wiem jak uzależniam od siebie, a potem odrzucam, bo mam dość tej relacji (wiem jak bardzo to złe i pracuję nad sobą)

Albo problem leży w Tobie. Warto na chwile usiąść i rozpisać na kartce dlaczego ta osoba jest dla Ciebie ważna, jakie cechy w niej to sprawiają i dojść do tego czego naprawdę w życiu Ci brakuje, czego nie daje Ci nikt inny. Wnioski z tego mogą się zmienić gdy myślisz o tym teraz i gdy usiądziesz i na spokojnie to rozpiszesz.

Miałam kiedyś chłopaka, który bardzo ciągnął mnie do Boga, to on nauczył mnie czytać Pismo Święte i modlić się, a gdy zerwaliśmy to bardzo cierpiałam i mi go brakowało przez bardzo długi czas. Dopiero uświadomienie sobie za czym TAK NAPRAWDĘ tęsknie pomogło mi się podnieść. W tym wypadku kojarzyłam bycie z nim z dążeniem do świętości i gdy on odszedł odruchowo zaczęłam myśleć, że wraz z nim odeszła moja szansa na dobre, katolickie życie.

 Re: Boję się, że moja znajoma mnie odrzuci.
Autor: Margaret (---.wieszowanet.pl)
Data:   2019-07-02 13:45

Rozumiem, że i jak Ci trudno. Ale nie jest dobrym pomysłem mieć tylko jedną bliską znajomą. Kilka dekad starsza - to już statystycznie raczej do jej grobowej deski, i zostaniesz sama. Nie uzależniaj się od niej. Mimo trudności poszukaj innych osób, jakiegoś grona wierzących. Dasz radę.

 Re: Boję się, że moja znajoma mnie odrzuci.
Autor: MM (---.play-internet.pl)
Data:   2019-07-02 15:26

Strach wynika z potrzeby nadmiernej kontroli. Tutaj masz pole do pracy nad sobą.
Przyjaźń i tak może się skończyć, nawet niekoniecznie z Twojego powodu, tylko tak po prostu. Warto żebyś szukała też innych kontaktów zamiast tkwiła w takiej bojaźni. Spójrz też na to od strony przyjaciółki, może nie wytrzymać tak wysokich wymagań jej stawianych, a wymagasz od niej aby zaspokajała Twoje potrzeby społeczne i emocjonalne usama i w stu procentach.

 Re: Boję się, że moja znajoma mnie odrzuci.
Autor: Magda (---.hsi06.unitymediagroup.de)
Data:   2019-07-02 21:39

Faktycznie, może Cię odrzucić. Lub manipulować groźbą odrzucenia. Jeśli będziesz bała się czy ktoś raczy się z Tobą przyjaźnić, to znaczy, że to nie jest osobą, z która możesz się przyjaźnić, szkoda zdrowia.

 Re: Boję się, że moja znajoma mnie odrzuci.
Autor: Ola (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2019-07-07 11:25

Hej,

Jeżeli boisz się, że ta osoba Cię odrzuci bo powiesz lub zrobisz coś nie tak a bardzo starasz się żeby jej nie urazić czymś a mimo to i tak się boisz to oznacza, że... No właśnie. Albo Ty masz problem z własnymi uczuciami albo być może ta osoba nie przywiązuje się tak to ludzi i zawsze jej dobro jest dla niej najważniejsze i w sytuacji konfliktowej tylko jej racje się liczą. Unikałabym do budowania relacji osób, które narzucają zawsze swoje zdanie i trzeba im na każdym kroku potakiwać. Relacje mają być partnerskie to znaczy takie, w których jest poszanowanie uczuć i przekonań każdej ze stron a w sytuacji konfliktowej umiejętność wypracowania kompromisu bo zależy nam na relacji a nie na postawieniu na swoim. Nie ulega wątpliwości, że powinnaś zacząć sobie szukać również nowych znajomych. Nie możesz się uzależniać od jednej osoby. To krzywdzi Ciebie i może być niekomfortowe dla drugiej osoby bo może potrzebować więcej przestrzeni, którą Ty panicznie jej ograniczasz bojąc się, że stracisz relację.

Miałam sytuację ze swoją przyjaciółką (rówieśnicą), że czułam, że nasze drogi się rozchodzą a ona coraz częściej zwyczajnie dawała znaki, że nie zależy jej na kontakcie. Relacja rozpadła się. Miałam wcześniej niepokojące przeczucia i one się sprawdziły. Starałam się utrzymać więź ale gdy druga strona nie stara się o relację to ciężko. Bolało ale minęło już sporo czasu i rany się zagoiły. Dodam, że zbudowałam inne relacje, w których czuję się lepiej niż w tej ze swoją byłą przyjaciółką. Czuję komfort w tych relacjach i nie odczuwam strachu, że relacja się skończy bo czuję się po prostu dla tych osób ważna i wiem, że w sytuacji kryzysowej obie strony będą walczyły o przyjaźń. I o takie przyjaźnie, z wzajemnością, moim zdaniem warto dbać.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: