logo
Czwartek, 20 luty 2020
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
Kanał czerwony
Kanał zielony
 
 
 Jak pomóc choremu znajomemu?
Autor: -elli- (---.centertel.pl)
Data:   2019-07-11 16:48

Witam
Mam znajomego: ma 51 lat, żona go zostawiła i został całkiem sam. Z powodu choroby stracił pracę a potem okazało się, że ma 3 ogniska nowotworowe. Na domiar złego zabrali mu ubezpieczenie, że nie może się leczyć. Został całkiem sam i bardzo chory. Nie śpi po nocach z bólu... Jak można mu pomóc? Oczywiście modlę się za niego od dawna, staram się wspierać podczas rozmów na gg- tylko tak się kontaktujemy. On mówi, że jestem jedynym jego przyjacielem...

 Re: Jak pomóc choremu znajomemu?
Autor: Katja (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2019-07-17 23:12

Znajomy musi udać się po pomoc do lekarza oraz skontaktować się z organizacją, która wspiera chorych.
Wspieraj go dobrym słowem i modlitwą.
Doradź pójście do kościoła i pojednanie się z Bogiem oraz ze swoimi najbliższymi.

 Re: Jak pomóc choremu znajomemu?
Autor: ???? (---.centertel.pl)
Data:   2019-07-18 00:07

Proponuje prośbę o modlitwe do siostr Kamedułek lub innych klauzurowych. Jest to bardzo mocna modlitwa. Można dzieki niej bardzo wiele pomóc.

Mysle tez, by znajomy skontaktował sie z darmowa pomoca prawna, w celu uzyskania informacji, jak walczyc o odzyskanie ubezpieczenia. W wielu miastach darmowe poradnie prawne powinny istniec w ramach funduszy unijnych. Niestety nie mam pojecia, gdzie tego szukać :( Ktoś wie??

 Re: Jak pomóc choremu znajomemu?
Autor: B. (---.191.93.202.ipv4.supernova.orange.pl)
Data:   2019-07-18 20:47

"Z powodu choroby stracił pracę (…) zabrali mu ubezpieczenie, że nie może się leczyć"

Czy złożył wniosek o rentę?

Albo czy zarejestrował się jako bezrobotny? Przez kilka miesięcy otrzymuje się zasiłek dla bezrobotnych, a ubezpieczenie jest przez cały czas pozostawania bez pracy.

Czy leczenie onkologiczne nie jest bezpłatne? Czy pytał (pytałaś) w poradni onkologicznej co ma zrobić?

Czy kontaktowałaś się z miejscową opieką społeczną?

Można także popytać w Caritas.

"żona go zostawiła" - mimo to - czy żona wie o jego chorobie? Czy rodzina wie?

Można zadzwonić do przychodni rejonowej i zapytać o radę pracownika socjalnego (jeżeli jest) lub pielęgniarkę środowiskową. Można zapytać informacyjnie w hospicjum.
Nie może być tak, że człowiek chory na nowotwór "nie śpi po nocach z bólu" i jest bez leków. Czy ma pieniądze na jedzenie? Z czego płaci za czynsz, prąd i gaz?
Jeżeli rzeczywiście ten człowiek jest chory, bez środków do życia, bez leków, to trzeba podzwonić jak wyżej, a jeżeli nie poskutkuje szybko, zadzwonić do jakiegoś redaktora prasowego, który zajmuje się interwencjami (do telewizji nie radziłabym, bo to zbyt duże upokorzenie).

W normalnych warunkach powiedziałabym, że należy mieć na uwadze, że mężczyzna jest nadal żonaty, jeżeli jego małżeństwo jest sakramentalne i że trzeba mieć to na uwadze. Lecz jeżeli jest tak chory i Wasza relacja jest czysto przyjacielska, to pomagać należy.

Ale napisałaś "podczas rozmów na gg- tylko tak się kontaktujemy". Czy zatem jesteś pewna, że to wszystko to rzeczywiście prawda? Znane są przypadki, że przez internet osoby w podobny sposób wykorzystują współczucie innych, bywa że kobiet.

Bądź pomocna, ale i trzeźwo myśląca.

Serdecznie pozdrawiam.

 Re: Jak pomóc choremu znajomemu?
Autor: mc (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2019-07-19 14:28

Jeżeli chodzi o darmową pomoc prawną (kwestia odzyskania ubezpieczenia), to polecam skontaktować się z Fundacją Academia Iuris, która działa głównie przy kościołach w pięciu miastach (https://www.academiaiuris.pl/). Jeżeli mieszkaja Państwo poza tymi ośrodkami miejskimi, może będą mogli kogoś wskazać, kto mógłby pomóc.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: