logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Jak zwracac sie do zakonnika?
Autor: rr (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2019-07-18 15:50

Mam pytanie, może głupie, ale byłem u spowiedzi w klasztorze kapucynów i zwracałem się do spowiednika per "ksiądz" - czy zakonnik ten mogl sie obrazic?

 Re: Jak zwracac sie do zakonnika?
Autor: Ela (---.146.40.42.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2019-07-18 17:31

Wg mnie do księdza zakonnego mówi się ojcze, a do brata bracie... Ale myślę, że na hasło "ksiądz" ksiądz zakonny się nie obrazi, w końcu jest księdzem :)

 Re: Jak zwracac sie do zakonnika?
Autor: Mateusz (84.38.84.---)
Data:   2019-07-18 18:03

Pewnie się nie obraził, ale zauważył po prostu, że nie bywasz zbyt często w kościołach należących do wspólnot zakonnych. Zakonnika-kapłana zwyczajowo tytułuje się ojcem.

 Re: Jak zwracac sie do zakonnika?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2019-07-18 21:57

Na pewno nie.

 Re: Jak zwracac sie do zakonnika?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2019-07-18 22:11

Nie do każdego księdza zakonnika zwracamy się per "ojcze". To zależy od tradycji zgromadzenia lub zakonu.
Kilkadziesiąt lat, od dziecka mieszkam na terenie salezjańskiej parafii i do tych zakonników wszyscy zwracamy się konsekwentnie: "proszę księdza".

 Re: Jak zwracac sie do zakonnika?
Autor: Mateusz (84.38.84.---)
Data:   2019-07-18 22:42

"Kilkadziesiąt lat, od dziecka mieszkam na terenie salezjańskiej parafii i do tych zakonników wszyscy zwracamy się konsekwentnie: "proszę księdza"".

Hanno, to co powiedziałaś, to oczywiście też trafna myśl. Rozwijając ją co nieco, chciałbym zasugerować sprawdzenie nazwy samego zgromadzenia w razie potrzeby. Są księża: marianie, salezjanie, salwatorianie i inni, których dziwnie byłoby tytułować per "ojcze", choć nie są kapłanami stricte diecezjalnymi.

 Re: Jak zwracac sie do zakonnika?
Autor: Kasia (---.uoks.uj.edu.pl)
Data:   2019-07-19 08:42

Do kapucynów, nawet jeśli są księżmi, można bracie. W końcu Zakon Braci Mniejszych Kapucynów :)

 Re: Jak zwracac sie do zakonnika?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2019-07-19 16:35

"chciałbym zasugerować sprawdzenie nazwy samego zgromadzenia w razie potrzeby"
Ten trop, Mateuszu, dotyczący nazwy zgromadzenia, czasem się sprawdzi, niekiedy jednak nic Ci nie da, bo w przypadku bardziej lub mniej oficjalnych nazw typu: Towarzystwo Salezjańskie, Towarzystwo św. Franciszka Salezego, salezjanie Księdza Bosko nie ma żadnego sygnału o zwrotach adresatywnych (sposobach zwracania się). Pozostaje znajomość tradycji albo... proste pytanie lub nierobienie problemu.
W przypadku salwatorianów (Towarzystwa Boskiego Zbawiciela) Twoja podpowiedź jednak też mnie zawodzi.

 Re: Jak zwracac sie do zakonnika?
Autor: Me (---.191.80.218.ipv4.supernova.orange.pl)
Data:   2019-07-19 20:09

"byłem u spowiedzi"
W czasie spowiedzi można zwracać się do spowiednika "ojcze duchowny".

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: