logo
Czwartek, 28 marca 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy są dowody na autentyczność Księgi Wyjścia?
Autor: P. (---.dynamic-ww-01.vectranet.pl)
Data:   2019-07-29 09:28

Czy są jakieś naukowe dowody (np. archeologiczne znaleziska, opracowania, publikacje, itp.), że postać Mojżesza oraz cała historia Izraelitów opisana w ST w Księdze Wyjścia miała faktycznie miejsce w historii? Jeśli takich nie ma, to czy mimo to katolik powinien tak traktować tę Księgę, tzn. że istotnie najważniejsze wydarzenia i postacie tam opisane miały miejsce w historii, bo z tego co się orientuję (jeśli się mylę, to proszę mnie poprawić), to np. postaci Adama i Ewy z Księgi Rodzaju nie trzeba traktować jako postaci historycznych?

 Re: Czy są dowody na autentyczność Księgi Wyjścia?
Autor: Marek (---.global.tygrys.net)
Data:   2019-07-31 11:37

1) Tak, są

2) To ze są nie oznacza ze to jakieś bardzo ważne. Może to Ci pomoże: (klik)

3) Postacie Adama i Ewy są autentyczne, co nie znaczy że opis z Księgi Rodzaju jest dosłowny.
Dużo na ten temat pisał bp. Andrzej Siemieniewski (częściowo teksty dostępne elektronicznie):
"Ścieżką ewolucji do Boga Stworzyciela" (klik)
Bardzo ciekawe też Jego opracowanie "Skąd się wziął świat? - historyczne lekcje duchowości scjentystycznej" (klik)
No i wreszcie "Ścieżką nauki do Boga. Nauki przyrodnicze i duchowość w starożytności i w średniowieczu" (w dużej części dostępna tu (klik) (Uwaga dziwnie wyświetlane - jako nazwy rozdziałów linki z tej głównej strony, jaką podaję)

 Re: Czy są dowody na autentyczność Księgi Wyjścia?
Autor: P. (---.dynamic-ww-01.vectranet.pl)
Data:   2019-07-31 12:50

Panie Marku, dziękuję za odpowiedź i za link do lektury z punktu 2). Oczywiście zajrzę do tej lektury. Jeśli to możliwe, to proszę też o wskazanie w niej dokładnego miejsca, tzn. stron, gdzie można się utwierdzić, że istotnie jest tak jak Pan to lakonicznie stwierdził w punkcie 1), tzn. że istnieje w nauce potwierdzenie tego o co pytałem.

 Re: Czy są dowody na autentyczność Księgi Wyjścia?
Autor: Marek Piotrowski (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2019-08-01 19:18

Podane lektury mówią o tym, jak należy czytać Pismo, nie zajmując się dowodami na dosłowność Księgi Wyjścia (gdyż, jak powiedziałem, to niezbyt ważne z naszego punktu widzenia).
Jesli koniecznie potrzebuje Pan dowodów, proszę szukać pod "archeologia biblijna".

 Re: Czy są dowody na autentyczność Księgi Wyjścia?
Autor: P. (---.dynamic-ww-01.vectranet.pl)
Data:   2019-08-02 11:17

Panie Marku, bardzo dziękuję za to wyjaśnienie. Zajrzałem do lektury, do której link mi Pan przesłał i utwierdziłem się jedynie w tym, co już wiedziałem, tzn. że nie należy czytać Biblii dosłownie. Z drugiej strony powszechnie wiadomo, że niektóre postaci z Biblii są historyczne, tzn. są konkretne naukowe badania historyczne, które potwierdzają, że żyły one na Ziemi w konkretnym miejscu i czasie. Z tego co wiem, to Adam i Ewa i pozostałe postaci z Księgi Rodzaju nie zaliczają się do nich, choć napisał Pan poprzednio, że są to postaci autentyczne, nie wyjaśniając o co chodzi. Ale autentyczne to nie znaczy historyczne? Czy mam rację? Dlatego chciałem się przekonać jak to jest z następną Księgą ST i nadal nie wiem, czy Mojżesz jest postacią historyczną. Pisze Pan, że takie naukowe dociekanie nie jest ważne z punktu widzenia osoby wierzącej. Ale w dzisiejszym świecie, opartym właśnie na wiedzy, wyjaśnienie sobie tej kwestii wydaje się czymś naturalnym i jednak potrzebnym, np. dla zrozumienie, że Stanowiska 1 i 2 obrazowo opisane w pierwszym rozdziale Pana lektury są błędne.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: