logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy macie sposób na rozproszenia?
Autor: Blanka (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2019-07-29 12:06

Podczas adoracji mówię do Jezusa to co mnie trapi nad czym myślę o tym co dobrego lub złego sie przydarzyło jednak zawsze ta rozmowa wygląda tak samo praktycznie te same problemy i swoje wady które próbuje zlikwidować. Do tego podczas adoracji często się rozpraszam, próbuję to zwalczyć. Próbowałam też milczeć chciałam usłyszeć Jego "głos" ale to jest naprawdę trudne bo wtedy mam nagle tyle myśli w głowie. Czy wy macie jakiś swój sposób na pokonanie tych rozproszeń lub konkretne modlitwy do adoracji?

 Re: Czy macie sposób na rozproszenia?
Autor: Kalina (---.play-internet.pl)
Data:   2019-07-29 13:22

Blanka, może pomódl się Psalmem 139 a później tylko mów Jezu, ufam Tobie. Jeżeli nie jesteś na etapie modlitwy kontemplacyjnej, kiedy tylko trwasz, bez wielomóstwa, to by unikać rozproszeń módl się fragmentem Ewangelii lub np. Księgi Syracha, Mądrości czy którejkolwiek innej gdzie odkryjesz swoje problemy czy wady. Modlitwa Słowem Bożym to Twoja rozmowa z Bogiem Ty pragniesz Go spotkać i otrzymać odpowiedź a Bóg w swojej hojności odpowiada Ci:
"Ja jestem drogą i prawdą, i życiem" J 14,6

W modlitwie każdy ma swoją drogę i różne etapy. Bywa, że trzeba się cofnąć by zapragnąć większej bliskości.

"A Pocieszyciel, Duch Święty, którego Ojciec pośle w moim imieniu, On was wszystkiego nauczy i przypomni wam wszystko, co Ja wam powiedziałem. " J 14,26
Módl się do Ducha Świętego o dar głębokiej, szczerej modlitwy

 Re: Czy macie sposób na rozproszenia?
Autor: Kalina (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2019-07-30 11:11

Blanka, przyszła mi jeszcze pewna refleksja odnośnie Twoich trudności podczas modlitwy. Nie wiem czy dobrze odczytuję, ale mam wrażenie, że w jakiś sposób czynisz sobie zarzut, że Twoja modlitwa jest nie taka jak trzeba.
Twoja modlitwa jest taka jak trzeba, akurat na ten dzień, na ten moment bo do takiej jesteś w owej chwili uzdolniona. Czyń starania w ramach rozwoju duchowego czy to opierając się na wskazówkach otrzymanych na FPK czy też z innych źródeł, ale nie na siłę bo wyjdzie z tego poprawna teoria ale duch może nie nadążyć.
Może pomocny dla Ciebie będzie obraz Chrystusa podczas ewangelicznych scen np. kiedy uzdrawiał i szły za nim tłumy a wśród tych, którzy idą, jesteś Ty, z największą ufnością Mk 5, 25-34. A może zobaczysz siebie jako Marię siedzącą u stóp Chrystusa i przysłuchujesz się Jego mowie Łk10, 38-42. Może jak nawrócona grzesznica, która łzami umywała nogi Chrystusa Łk7, 36-50. Może w Wieczerniku a może pod Krzyżem Świętym. Ważne, by podczas modlitwy był obecny Jezus, przy którym stajesz do rozmowy twarzą w twarz, sercem przy sercu, realny bo taki jest.

W KKK od pkt. 2558 jest dział Modlitwa chrześcijańska. Jeżeli nie posiadasz wydania papierowego jest dostepny w aplikacji oraz pdf.

http://mateusz.pl/pow/020311.htm
Blanka, pod tym linkiem świadectwo, życzę Ci by stało się Twoim udziałem. Daj się prowadzić Duchowi Świętemu.

 Re: Czy macie sposób na rozproszenia?
Autor: Alina (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2019-07-30 12:37

Im bardziej będziesz próbowała odrzucić te pojawiające się rozproszenia, tym silniej będą one powracały. Trzeba nauczyć się je akceptować. Rozproszenia pewnie pozostaną, ale może zmienić się Twój stosunek do nich.
Po pierwsze, żeby było ich trochę mniej ważne jest żeby ustalić sobie stały czas modlitwy, codziennie o tej samej porze, niezależnie od wszystkiego, co by się działo. To trudne, ale z czasem wyrabia się taki nawyk, że Twoje myśli będą bardziej koncentrowały się wokół modlitwy niż innych rzeczy.
Jeśli nie dasz rady wygospodarować stałego czasu na modlitwę, to warto przynajmniej wyciszyć swoje ciało i umysł przed rozpoczęciem adoracji. Warto zadbać o to, by przyjąć wygodną, stałą pozycję ciała. Uspokoić oddech. Wziąć kilka głębszych oddechów. Następnie skupić uwagę na oddechu. Starać się oddychać równo, naturalnie. Potem przez kilka minut modlić się modlitwą Jezusową. Takie spokojne wyciszenie ciała, umysłu i skierowanie swoich myśli i uwagi na Bogu.

Jeszcze kilka słów dot. tego co robić kiedy się rozproszenia pojawiają.
Kiedy zauważasz, że właśnie odbiegłaś myślami od modlitwy, spokojnie powróć do modlitwy. Nie analizuj ile czasu trwało dane rozproszenie i dlaczego. Po prostu spostrzegasz rozproszenie i natychmiast przekierowujesz swoją uwagę na Boga. Nie czuj się winna z tego powodu, że pojawiają się rozproszenia. To jest normalne. Umysł przyzwyczajony jest do przetwarzania wielu informacji. W czasie adoracji, dociera do mózgu mniej bodźców, więc mózg niejako sam "nadrabia" tę pustkę i dostarcza bodźców, poprzez ciąg myśli różnych myśli.

Jeśli pojawiają się niewiele znaczące kwestie, które stanowią jedynie "szum", to warto je potraktować jak mlecze w powiastce, której autorem jest Anthony de Mello SJ, a brzmi ona tak:
„Pewien człowiek, niezmiernie dumny z trawnika w swoim ogrodzie, zauważył nagle, że na tym trawniku wyrosło mnóstwo mleczy. I choć próbował wszelkich sposobów, żeby się ich pozbyć, nie potrafił zapobiec temu, by stały się prawdziwą plagą. Wreszcie napisał do ministra rolnictwa, donosząc o wszelkich usiłowaniach, jakie był podejmował, i zakończył list pytając: «Co mogę zrobić?». Wkrótce nadeszła odpowiedź: «Radzimy Panu nauczyć się je kochać»”.

Możesz też sięgnąć pamięcią do tego, jakiego rodzaju rozproszenia zwykle pojawiają się w trakcie adoracji. Czy to są błahostki, codzienne sprawy do załatwienia czy może powraca stale jakiś konkretny temat (np. trudna relacja z kimś). Jeśli zauważysz, że dany temat powraca, to warto głębiej się temu przyjrzeć. Jeśli pojawi się w czasie kolejnej adoracji, to powierz go Bogu, Pozwól tym myślom się "wypowiedzieć". Zobacz jakie się w Tobie rodzą uczucia. Oddaj to Bogu.

 Re: Czy macie sposób na rozproszenia?
Autor: Blanka (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2019-07-30 13:35

Dziękuję Wam bardzo.

 Re: Czy macie sposób na rozproszenia?
Autor: m (---.unknown.vectranet.pl)
Data:   2019-07-30 22:49

o. Remigiusz Recław SJ odpowiada na pytanie: Jak unikać rozproszeń? [Q&A#265] Remi Recław SJ
https://www.youtube.com/watch?v=1Pin6Sos2jc

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: