logo
Czwartek, 28 marca 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Farmacja czy medycyna?
Autor: Ania (20 l.) (---.multi.internet.cyfrowypolsat.pl)
Data:   2019-08-08 20:52

Witam,

Mama dwa prblemy:
1. Szukanie własnej drogi w życiu
2. Problem z podejmowaniem decyzji

Jestem po 1. roku studiów farmaceutycznych, na które w sumie trafiłam trochę przypadkowo, rekrutując się na nie jako plan B gdybym się nie dostała na medycynę. Rok minął, studia nawet mi się spodobały, ale zdecydowałam się jeszcze raz spróbować dostać się na kierunek lekarski i się dostałam. I tu pojawia się problem - nie wiem, czy zostać na farmacji, która jest okej, ale najprawdopodobniej czeka mnie potem praca w aptece, znając mój charakter, do końca życia (nie lubię zmian, lubię stabilizację i spokój), czy ryzykować i iść na medycynę. Wszystkim wokół mnie wybór wydaje się oczywisty - lekarz to prestiż, praca będzie zawsze, można dojść do dużych pieniędzy, a do tego mój charakter się do tego nadaje (jestem empatyczna, uwielbiam pomagać ludziom). Problem w tym, że z każdym kolejnym dniem coraz bardziej zastanawiam się, czy w ogóle nadaję się do pracy jako lekarz, czy psychicznie mnie to nie wykończy, bardzo boję się odpowiedzialności za czyjeś zdrowie i życie i że mogłabym popełnić kiedyś błąd, który może doprowadzić do śmierci pacjenta i ten strach od kilku dni mnie paraliżuje. Jednocześnie pamiętam siebie sprzed roku, gdy to że się nie dostałam na medycynę dobiło mnie kompletnie i moje słowa, że całym sercem jest na medycynie. No i ostatecznie naprawdę nie wiem co mam wybrać, boję się, że pójdę na lekarski, skończę studia za 6 lat, potem rok stażu i stwierdzę, że ja się nie odnajduje w tej pracy, że nie potrafię brać na siebie takiej odpowiedzialności każdego dnia, a jednocześnie obawiam się, że jeśli nie pójdę i nie spróbuję to skończę farmację, będę pracować w aptece i za 20 lat obudzę się i stwierdzę, że zmarnowałam taką szansę.

 Re: Farmacja czy medycyna?
Autor: Estera (---.nyc.res.rr.com)
Data:   2019-08-12 15:25

Możesz wziąć roczną dziekankę na farmacji, postudiować w tym czasie medycynę i zobaczyć, czy to jest to.

 Re: Farmacja czy medycyna?
Autor: @#$% (---.17-3.cable.virginm.net)
Data:   2019-08-20 15:59

Ludzie czasem kończą dwa kierunki, a nawet więcej niż dwa. (Co nie ma nic wspólnego z tzw. "udanym życiem". To zależy od priorytetów, które sobie w nim ustawiamy. W życiu powinniśmy realizować priorytety. Spełnienie zawodowe, stanowi dodatek do nich, przynajmniej dla chrześcijanina. Możesz zawodowo osiągnąć wszystko i mieć bardzo nieudane życie).
Odnośnie decyzji - trzeba rozeznawać. W danych okolicznościach (czasem się zmieniają i to trzeba uwzględnić, ale zawsze priorytety są na pierwszym miejscu). Potem podejmować decyzję i realizować ją. Następnie wyciągać wnioski. Z błędnych decyzji wycofywać się (Uczymy się na błędach, albo tkwimy w nich, czyli niczego się nie uczymy), właściwe kontynuować. (Nigdy nie jest za późno na wycofanie się z błędnych decyzji (to dopiero po śmierci)

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: