logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Lubiany katolik = zły katolik?
Autor: Wiktor (---.climaxnet.pl)
Data:   2019-08-12 15:28

Czy jak ktoś jest lubiany w społeczeństwie to znaczy że jest złym katolikiem?
Czy katolik może się spotykać z przyjaciółmi, nawet jak oni są niewierzący?
Czy katolik powinien się zachowywać aby być nielubianym, czy wystarczy aby żył zgodnie z Dekalogiem?

"Jeżeli was świat nienawidzi, wiedzcie, że Mnie wpierw znienawidził. 19 Gdybyście byli ze świata, świat by was kochał jako swoją własność. Ale ponieważ nie jesteście ze świata, bo Ja was wybrałem sobie ze świata, dlatego was świat nienawidzi. 20 Pamiętajcie o słowie, które do was powiedziałem: „Sługa nie jest większy od swego pana”. Jeżeli Mnie prześladowali, to i was będą prześladować. Jeżeli moje słowo zachowali, to i wasze będą zachowywać."
J 15, 18-20

 Re: Lubiany katolik = zły katolik?
Autor: Ell (---.multi.internet.cyfrowypolsat.pl)
Data:   2019-08-12 16:59

Wydaje mi się, że prawdziwy, autentyczny katolik jest dobrym człowiekiem i jako taki raczej cieszy się akceptacją w społeczeństwie.

 Re: Lubiany katolik = zły katolik?
Autor: kaja (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2019-08-12 18:57

podążanie za Jezusem równa się sprzeciw świata wobec naśladowców - tak to widzę.

 Re: Lubiany katolik = zły katolik?
Autor: Mateusz (31.42.18.---)
Data:   2019-08-12 19:07

"Czy jak ktoś jest lubiany w społeczeństwie to znaczy że jest złym katolikiem"?

Nie. Może to oznaczać tyle, że taka osoba jest w stanie okazywać chrześcijańską miłość każdemu, kogo spotyka. Obojętnie, czy jest to ktoś "lepszy", "gorszy", może nawet niewierzący. Bo wyświadczone dobro wraca, czasem nawet ze strony osób, o których mamy niezbyt dobre zdanie. A jeśli taki ktoś na tej podstawie zobaczy, że katolicy nie są tacy źli i oderwani od rzeczywistości jak mu się wydawało, a w konsekwencji sam zmieni swoje życie i powróci do Kościoła-to pozostaje tylko się cieszyć.

"Czy katolik może się spotykać z przyjaciółmi, nawet jak oni są niewierzący"?

Pewnie, w końcu sam przecież wie, w co wierzy, więc nie powinno dojść do jakiegoś zachwiania. Ponadto, może mu się udać to, o czym mowa powyżej.

"Czy katolik powinien się zachowywać aby być nielubianym, czy wystarczy aby żył zgodnie z Dekalogiem"?

Niech żyje w zgodzie z Przykazaniami, a wtedy będzie lubiany. Serio. Jeśli nie przez ludzi, to na pewno przez Boga, co jest nieporównywalnie bardziej istotne.

 Re: Lubiany katolik = zły katolik?
Autor: Wiktor (---.climaxnet.pl)
Data:   2019-08-13 09:07

Czyli lubiany katolik to zły katolik? Nawiązując do postu Kaji

 Re: Lubiany katolik = zły katolik?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2019-08-13 14:27

Raz jeszcze: Nie, Wiktorze. To, że katolik jest lubiany, nie znaczy nigdy automatycznie, że jest złym katolikiem. Nie ma prostej zależności.
Ty to byś chciał upraszczać, widzieć wszystko biało-czarno. To sugerują pytania... Tak nie ma!

I UWAGA: to działa też odwrotnie. To, że katolik nie jest lubiany, absolutnie nie znaczy, że jest dobrym katolikiem.
Być może to ochrzczony, ale skończony cham i prostak, kłamca i bandyta, a to, że nie jest lubiany, nie ma związku z jego katolicyzmem.
Zatem przypadkiem nie czyń starań o to, by być nielubianym. To głupota.

 Re: Lubiany katolik = zły katolik?
Autor: hortensja (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2019-08-13 16:53

Przecież święci byli bardzo kochanymi i szanowanymi ludźmi. Na ich pogrzeby tłumy przychodziły. Ale za życia czasem doświadczali pogardy, bo nie chcieli uczestniczyć w grzesznych przyjemnościach.

 Re: Lubiany katolik = zły katolik?
Autor: Wiktor (---.climaxnet.pl)
Data:   2019-08-14 21:12

Czy należy uznać za grzeszny?
/.../

Czy to grzech?: (klik).
moderator

 Re: Lubiany katolik = zły katolik?
Autor: Szymon (---.centertel.pl)
Data:   2019-09-08 05:40

Dobrzy ludzie są lubiani. Ale możesz być wysmiany za poglady, obrazany lub nakłaniany do złego.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: