logo
Czwartek, 18 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Ofiara finansowa za pomoc księdza.
Autor: pytajnik (---.centertel.pl)
Data:   2019-08-17 13:38

1. Mam takie pytanie. Jak idziecie na rozmowę z księdzem, to czy płacicie mu za to? Jak się o to go zapytać? Chodzi mi raczej o taką pomoc dłuższą, nie jednorazową. Nie jest to kierownictwo duchowe. Ksiądz jest zakonnikiem, więc nie może chyba dla siebie brać, nie wiem, ale może ofiara na kościół?

2. Jak wygląda spowiedź w połączeniu z taką rozmową? Trzeba klękać czy tylko do rozgrzeszenia i w jaki sposób to się odbywa?

 Re: Ofiara finansowa za pomoc księdza.
Autor: Kalina (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2019-08-17 15:32

Ad 1. Modlitwa w intencji kapłana jest bardzo dobrą formą wdzięczności. Zamów Mszę Świętą w intencji kapłana i złóż ofiarę. Możesz złożyć ofiarę na kościół albo dzieła dobroczynne jeżeli są takie prowadzone przez dany klasztor. Można też ofiarować coś osobistego ale to już raczej przy dłuższej znajomości.

Ad 2. To zależy gdzie się odbywa.
Jeżeli w konfesjonale, to podczas spowiedzi klęczysz. Po udzieleniu rozgrzeszenia dostosuj się do formy jaką proponuje kapłan.
W zamkniętych konfesjonałach kapłan nieraz uchyla kratkę na czas rozmowy a nieraz odbywa się przez kratkę. Jeżeli jest klęcznik z ławeczką do siedzenia, na czas rozmowy możesz usiąść.
Jeżeli spowiedź odbywa się w rozmównicy, to zwykle na siedząco, na krzesełkach/fotelach. W domach rekolekcyjnych są pokoje do rozmów z kierownikami duchowymi i w tych pokojach odbywa się spowiedź. Można siedzieć ale niektórzy klękają na czas spowiedzi.

 Re: Ofiara finansowa za pomoc księdza.
Autor: zielona_mrowka (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2019-08-18 11:04

"Chodzi mi raczej o taką pomoc dłuższą, nie jednorazową. Nie jest to kierownictwo duchowe."

Jeżeli chodzi Ci o coś innego niż kierownictwo duchowe, zakładam, że też nie jesteś zainteresowany pomocą duchową, to nie za bardzo umiem sobie wyobrazić o co może Ci chodzić. Za pomoc duchową zwyczajowo się nie płaci, jak Kalina napisała, możesz (powinieneś?) modlić się za tego człowieka, zamówić Mszę św, albo złożyć ofiarę.

Jeżeli masz na myśli pomoc psychologiczną, albo psychoterapię to zazwyczaj ci kapłani czy zakonnicy mają... po prostu otwartą działalność, wystawiają rachunki i po prostu płacisz, jak za każdą inną wizytę u specjalisty.

Jeśli chcesz poprosić zakonnika o naukę pisania ikon no to już zależy - bo będziesz mu zabierał ileś tam jego czasu - mogą jego przełożeni chcieć by uczył Cię w ramach jakiegoś kursu i tutaj też naturalnym jest opłata. Ale przełożeni mogą się tym nie interesować, to warto byłoby pokryć chociaż koszty materiałów jakie wykorzystasz.

Słowem, na Twoje pierwsze pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi nie znając kontekstu.

 Re: Ofiara finansowa za pomoc księdza.
Autor: pytajnik (---.centertel.pl)
Data:   2019-08-18 16:56

Dziękuję za odpowiedzi.
Myślę, że to będzie połączenie zwykłej rozmowy + pomoc w problemach duchowych + pomoc psychologiczna. Ten ksiądz nie ma raczej na pewno swojej działalności. No bo właśnie nie wiem jak się go zapytać o tą kwestię finansów.

Rozmowa pewnie w zwykłym jakimś pokoju, więc nie wiem jeśli też byłaby dodatkowo spowiedź to jak by tam wyglądała.

 Re: Ofiara finansowa za pomoc księdza.
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2019-08-18 23:27

Nie pytałabym na pewno o finanse. Za taką pomoc się nie płaci.
Jesli to cykl spotkań i jeśli bardzo musisz pytać i szukać rewanżu, możesz zapytać (ja bym tego nie zrobiła), czy mógłbyś może coś dla księdza zrobić, jakoś się odwdzięczyć. Jeśli usłyszysz, że nie, nie nalegaj.
Moje doświadczenie? Modlitwa, zamówiona msza św. w intencji księdza, kiedyś przyniosłam bukiecik kwiatów.

Spowiedź w pokoju // rozmównicy itp. zwykle na siedząco - chyba że bardzo masz potrzebę uklęknąć. Przez całe lata klękałam tylko na moment rozgrzeszenia. Nie tak dawno zdrowie przestało mi pozwalać - uklęknąć, owszem, ze wstawaniem byłby pewien ambaras, więc siedzę, żeby mnie ksiądz nie musiał podnosić :(

 Re: Ofiara finansowa za pomoc księdza.
Autor: Szymon (---.centertel.pl)
Data:   2019-09-08 05:30

Rób co chcesz. Jak wezmie kase to spoko a jak nie to nie. Albo to co mowią inni: zamówiona intencja mszalna, ofiara na dzieła dobroczynne, osobista modlitwa.
Co prawda zdarzyło mi się spowiadać w domu księdza, który jest moim kolegą w spodenkach i kapciach na siedzaco. Jednak Kodeks Prawa Kanonicznego stanowi:

Kanon 964 - § 1. Miejscem właściwym przyjmowania spowiedzi jest kościół lub kaplica.

§ 3. Spowiedzi nie należy przyjmować poza konfesjonałem, z wyjątkiem uzasadnionej przyczyny.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: