logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Córka się buntuje, nie chce chodzić do kościoła.
Autor: Joanna (---.ip.prioritytelecom.net)
Data:   2019-09-14 22:18

Moja 14 letnia córka od paru miesięcy buntuje się że nie chce chodzić do kościoła mieszkamy za granicą jedyna styczność z religia jaka ma to nas w domu i kościół w niedzielę. Problem polega na tym że jak z nią rozmawiam dlaczego chodzimy do kościoła to jej odpowiedź jest taka:
- mamo ja tam chodzę i nic rozumiem cały czas mnie do tego zmuszacie ja wierzę w Boga ale czy nie mozezesz mi raz odpuścić żebym została w domu jak będziesz mnie zmuszać to całkiem inny efekt osiągniesz bo mnie zniechecisz daj mi trochę swobody żebym to zrozumiała.
Co mam zrobić bo już sama nie wiem.

 Re: Córka się buntuje, nie chce chodzić do kościoła.
Autor: B. (---.191.102.25.ipv4.supernova.orange.pl)
Data:   2019-09-15 01:07

Córka mówi: "daj mi trochę swobody żebym to zrozumiała."
Pytasz "Co mam zrobić".

Joanno, rozmawiaj z córką. Ale przygotuj się merytorycznie.
Jak odpowiadasz córce, gdy pyta dlaczego ma chodzić do kościoła?
Jeżeli samej Ci trudno odpowiedzieć, może zaproś córkę na jakieś dobre rekolekcje? Może nawet w Polsce? Może piesza pielgrzymka? Kontskt z katolicką grupą młodzieżową?
Proponuję, abyś zaprenumerowała "Miłujcie się".
Zaproponuj słuchanie młodzieżowych audycji w Radiu Maryja i w telewizji Trwam:
https://www.radiomaryjachicago.org/
Na tej stronie są linki do "słuchaj na żywo" i "oglądaj na żywo".

Wpisz na YouTube "Nick Vujicic - Bez rąk, bez nóg". Jakże on wielbi Boga.

Módl się za córkę (zapewne to robisz).

Tylko rozmową pełną miłości dotrzesz do córki, nakazy pogłębią bunt i oddalenie.
Serdecznie pozdrawiam Ciebie i córkę.

* * *

"42 Trwali oni w nauce Apostołów i we wspólnocie, w łamaniu chleba i w modlitwie." Dz 2,42
Co to jest "łamanie chleba"? Kto i kiedy zrobił to po raz pierwszy? Czym jest łamany chleb?

"53 Rzekł do nich Jezus: (…) Jeżeli nie będziecie spożywali Ciała Syna Człowieczego i nie będziecie pili Krwi Jego, nie będziecie mieli życia w sobie."

"25 Nie opuszczajmy naszych wspólnych zebrań, jak się to stało zwyczajem niektórych, ale zachęcajmy się nawzajem, i to tym bardziej, im wyraźniej widzicie, że zbliża się dzień. " Hbr 10,25

Patrz Przykazania kościelne. Na jakiej podstawie obowiązują?
Czy następujące słowa Jezusa zobowiązują nas do przestrzegania tych przykazań?
"19 I tobie dam klucze królestwa niebieskiego; cokolwiek zwiążesz na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążesz na ziemi, będzie rozwiązane w niebie". Mt 16,19

 Re: Córka się buntuje, nie chce chodzić do kościoła.
Autor: Darek (---.dynamic.gprs.plus.pl)
Data:   2019-09-15 02:56

Hej Twoja córka sama doskonale odpowiedziała ci już na pytanie - daj jej trochę swobody - ona musi zbudować swoją osobistą relację z Bogiem, i na pewno sobie poradzi. Dzieci przez cześć swojego życia żyją w świecie swoich rodziców - świecie uczuć, emocji a także wiary. Ale nadchodzi czas kiedy budują swój odrębny świat - więc to naturalne, że także jej wiara musi być już jej osobistą relacją z Bogiem, a nie relacją rodziców. A wiara rodzi się ze słuchania - i dzięki Bogu, bez względu na to gdzie mieszkacie, twoja córka może słuchać o każdej porze dnia i nocy świadectw budujących wiarę i formujących jej serce. Popatrz ile dobra jest w kazaniach które głosi ks. Pawlukiewicz, o.Szustak i jeszcze wielu, wielu innych - ile jest książek które dają młodym świetne źródło nadziei i wskazówki co naprawdę warto wybrać w życiu.
Ile jest filmów, muzyki i obrazów mówiących o Bogu. Wszystko na wyciągnięcie ręki.
Wiec módl się o pogodę ducha aby nie gnębić córki, i zaufaj Panu. I powiedz też swojej córce, że jej również ufasz - że wierzysz że już potrafi i jest gotowa aby zbudować naprawdę dobrą, osobistą relację z Bogiem, który jest Miłością.
Pokój i Dobro.

 Re: Córka się buntuje, nie chce chodzić do kościoła.
Autor: MM (---.play-internet.pl)
Data:   2019-09-15 10:37

W jaki sposób tłumaczysz jej swoje chodzenie do kościoła? Czy wiara w Boga dla Ciebie samej oznacza przestrzeganie przykazań? Bo dla córki najwidoczniej wiara nie oznacza przestrzegania przykazań, wierzy ale nie chce "chodzić do kościoła" (przeciwko przykazaniu koscielnemu).
P.S. Córka dosyć dojrzała emocjonalnie i wewnętrznie jak na swój wiek, skoro potrafi przekazać taki komunikat.

 Re: Córka się buntuje, nie chce chodzić do kościoła.
Autor: guśka (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2019-09-15 11:55

Może, gdy Twoja córka poświęci godzinę na obejrzenie tego spektaklu na podstawie objawienia Cataliny Rivas, to zmieni zdanie na temat Mszy świętej:

https://m.youtube.com/watch?v=tdqjyTV6tSQ

 Re: Córka się buntuje, nie chce chodzić do kościoła.
Autor: Ј (---.austin.res.rr.com)
Data:   2019-09-15 18:53

Joanno, a co zrobiłabyś, gdyby córka Ci powiedziała: nie rozumiem matematyki, nie zmuszajcie mnie do chodzenia na lekcje, dajcie mi trochę swobody, żebym zrozumiała, dodawać i odejmować już przecież potrafię. Czy nie obawiałabyś się, że skutkiem takiej swobody będzie jeszcze większe niezrozumienie? Czy nie stanęłabyś na głowie, żeby córka nadrobiła zaległości, nie opuszczając jednak bieżących zajęć?

Czy to nierozumienie córki ma może jakiś związek z trudnościami językowymi? Dlaczego córka nie chodzi na katechezę? Czy nie ma zajęć katechetycznych w kościele dla dzieci w jej wieku?

 Re: Córka się buntuje, nie chce chodzić do kościoła.
Autor: Magda (---.hsi10.unitymediagroup.de)
Data:   2019-09-16 14:05

Przykład ze szkoły. Kiedy w podstawówce nie rozumiałam fizyki sasiad udzielił mi korepetycji. gdybym dalej próbowała uczyć się w szkole nadal bym nic nie rozumiała. Podręczniki też mi nic nie wyjaśniały. a on w dwie godziny wyjaśnił mi wszystko, wystarczyło do matury, jedynie przypominałam sobie wzory przed sprawdzianami.
Czytacie w domu Biblię? Modlicie się razem? Jeździcie na pielgrzymki, czy przy okazji zwiedzania różnych miejsc odwiedzacie kościoły itp.?

Moja córka nie chce chodzić na msze do miejscowego kościoła. Zwłaszcza na msze dla dzieci :(

 Re: Córka się buntuje, nie chce chodzić do kościoła.
Autor: Martha78 (185.107.143.---)
Data:   2019-09-17 12:28

"Moja córka nie chce chodzić na msze do miejscowego kościoła. Zwłaszcza na msze dla dzieci :("

Magdo, w jakim wieku jest córka?

 Re: Córka się buntuje, nie chce chodzić do kościoła.
Autor: Malgosi3 (---.147.104.55.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2019-09-17 18:48

Nie powinnaś przymykać na to oczu. Pomimo że córka tak stwierdziła, to Ty bądź niewzruszona w swojej postawie: uznaje chodzenie do Kościoła.
Jeśli zaaprobujesz decyzje córki to potem bedzie tak zmieniać zdanie co chwila i może i w ważnych sprawach, które wymagają wierności, stałości...
Pomyśleć ile akcji jest na misjach, ile ofiar finansowych tez się wysyła do krajów Afryki itp., by mogły być tam kościoły, nauka religii... I tubylcy pragną tego!
A tu co? Kaprysy, bunty i... coraz mniej dyscypliny.
Możesz o tym napomknąć córce, a także to, że grzechem ciężkim jest odrzucanie Kościoła. Wytłumacz co to jest grzech ciężki, a to przecież prawie jak pod ramie ze złymi duchami.
Po za Kościołem wiara usycha i w życiu człowieka zadomawia sie inny pan - oby to Twoją córkę nie spotkało.
Szczęść Boże!

 Re: Córka się buntuje, nie chce chodzić do kościoła.
Autor: Magda (---.hsi10.unitymediagroup.de)
Data:   2019-09-18 08:42

Martha78 dlaczego pytasz?
Podejrzewam, że gdyby moje dziecko znało tylko miejscowy kościół i to, co się w nim dzieje, to nie byłaby w ogóle zainteresowana wiarą.

 Re: Córka się buntuje, nie chce chodzić do kościoła.
Autor: Alina (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2019-09-18 12:37

Joanno, masz naprawdę wspaniałą i mądrą córkę. To naturalne, że w tym wieku następuje przełom w religijności dziecka. Przejście z etapu religijności narzuconej i wyuczonej do autentycznej, żywej relacji z Bogiem. I Twoja córka właśnie usiłuje Ci to zakomunikować. Nie naciskaj zbyt mocno. Daj jej swobodę. To delikatny temat i jak złamiesz jej wolę, to potem będziesz prawdopodobnie miała inne trudności wychowawcze. Możesz stracić ten dobry kontakt z córką, który jeszcze masz. Córka wchodzi w wiek buntu. Jeżeli będziesz ją zmuszała, to ona Tobie w pewnym momencie na złość przestanie chodzić do kościoła i deklarować, że wierzy w Boga. Daj jej dobrą lekturę. Niech zobaczy, ze wiara nie jest tylko szeregiem nakazów i zakazów. Bardzo polecam książkę o. Anselm Grüna OSB pt. "Dziesięć przykazań. Drogowskazy ku wolności". Autor jest zakonnikiem (benedyktyn) i psychologiem. Również inne książki tego autora są warte uwagi, ale na początek polecam właśnie tę ksiązkę.

 Re: Córka się buntuje, nie chce chodzić do kościoła.
Autor: po prostu (---.centertel.pl)
Data:   2019-09-18 14:09

Anselm Grun jest osobą nie do końca pewną. w jego drodze duchowej inspirował go mistrz zen. Wygłasza też różne kontrowersyjne tezy oraz jego przemyślenia przesiakniete są duchem new age. Nie polecam. Zwlaszcza dziecku, ktore dopiero wchodzi w świat duchowy i nie ma ugruntowanej wiary.

 Re: Córka się buntuje, nie chce chodzić do kościoła.
Autor: Alina (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2019-09-18 15:31

Do osoby podpisanej "po prostu":
Przy podawaniu tego typu informacji wypadałoby podać rzetelne źródło. Książka o. Anselma Gruna, o której wspominam, podobnie jak wiele innych książek tego autora, posiada adnotację "nihil obstat". Tak więc nie ma się czego obawiać, chyba że ktoś usilnie poszukuje zagrożeń, ta gdzie ich nie ma...

P.S. Tę książkę polecił mi dawno temu mądry zakonnik, gdy byłam nieco zbuntowaną nastolatką. Przeczytałam ją z dużym zainteresowaniem. I naprawdę ta książka pomogła mi zrozumieć, że Dekalog nie jest tylko zbiorem zakazów. Skłoniła mnie do głębszej refleksji i zmiany sposobu myślenia o wierze. Zdecydowanie ugruntowała moją wiarę, więc bardzo polecam.

 Re: Córka się buntuje, nie chce chodzić do kościoła.
Autor: milaa (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2019-09-18 19:35

Grun jest zwolennikiem wyświęcania kobiet i homoseksualistów. Może polecana książka jest dobra, ale osobiście uważam, że od niepewnych autorów lepiej trzymac się z daleka.

https://www.pch24.pl/wstrzasajace-slowa-niemieckiego-ksiedza--chce-kaplanstwa-kobiet-i-zniesienia-celibatu,59343,i.html

 Re: Córka się buntuje, nie chce chodzić do kościoła.
Autor: po prostu (---.centertel.pl)
Data:   2019-09-18 20:09

Mówił o tym mój profesor na studiach oraz egzorcyści. W internecie też można znaleźć kilka informacji. Czułam w sumieniu, że muszę się podzielić tym, co wiem. Inaczej miałabym wyrzuty, ze nie powiedziałam.

Polecam poczytać to:
https://www.radiomaryja.pl/bez-kategorii/niefrasobliwe-syntezy-anselma-gruna/

Artykuł długi, ale dobrze wyjaśnia o co chodzi. Warto dojsc aż do przypisów - i je też przeczytać. Ja otworzyłam oczy ze zdumienia.

Dla młodzieży natomiast polecam ojca Szustaka. Wielu już ludzi dzięki niemu nawróciło się i rozpoznało w Bogu swojego najlepszego Przyjaciela. Oczywiście zapoznanie sie córki z wspomnianymi przez "guśkę" objawieniami Cataliny Rivas - jak najbardziej tak.

Polecam również artykuly Macieja Małaja (tym razem nie naukowe, wiec dużo lżej się czyta - zwłaszcza, że autor bardzo plastycznie i z sercem przystępuje do tematu). Teksty te pięknie ukazuja Mszę Świętą, jej znaczenie i sens - polecam nie tylko dla córki, ale i dla Ciebie, Joanno - oraz dla kazdego, kto chce zrozumieć Boga i pokochać Go jeszcze bardziej:

https://studioglosolalia.com/2019/06/17/spotkajmy-sie-na-milosc-przewodnik-po-eucharystii-i/

https://studioglosolalia.com/2019/06/21/pierwsze-chwile-z-oblubiencem-przewodnik-po-eucharystii-2/

https://studioglosolalia.com/2019/06/27/wez-slowo-i-jedz-przewodnik-po-eucharystii-3/

https://studioglosolalia.com/2019/07/03/u-boku-aniolow-przewodnik-po-eucharystii-4/

https://studioglosolalia.com/2019/07/03/jestes-tym-co-zjesz-przewodnik-po-eucharystii-5/

 Re: Córka się buntuje, nie chce chodzić do kościoła.
Autor: B. (---.191.83.55.ipv4.supernova.orange.pl)
Data:   2019-09-19 03:46

Rzeczywiście. Przejrzałam książkę Anselma Gruna i Lindy Jarosch, którą mam (jeszcze nie przeczytałam). Są tam zdania szokujące, których nawet zacytować nie mogę.
Nie polecam.

 Re: Córka się buntuje, nie chce chodzić do kościoła.
Autor: Justyna (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2019-09-20 09:25

Też przestałam chodzić do kościoła w tym wieku, mama zawsze ciągnęła mnie na jakieś wczesne godziny gdzie ja musiałam się wyspać po prostu. Ale też widziałam że jako katolik panuje w niej jakieś zakłamanie (?)- mówiła jedno, postępowała inaczej. Pytałam więc co było na kazaniu żeby ją sprawdzić... Ale miałam kiepską relację z nią, u Ciebie jest pewnie inaczej. Reasumując bierzmowania też nie przyjęłam i tak mijały lata. Wierzyłam w Boga, ale nic o Nim nie wiedziałam. Ale tak się dzieje że Bóg pamięta o owcy najmniejszej i zgłasza się po nią.
Teraz uwielbiam chodzić do kościoła :-)
Zmuszać nie możesz, zachęcanie tez może odebrać jako zmuszanie, znowu niechodzenie może przejść w stan chroniczny. Stawianie dobrego przykładu, tłumaczenie czemu robimy w kościele pewne rzeczy, czytanie Biblii może pomóc. Każdy z nas i tak musi do Boga dojść własną ścieżką, ale już godząc sie na nią, bez przymusu.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: