logo
Czwartek, 28 marca 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Zakony żeńskie w środowisku akademickim.
Autor: Alicja (---.nwrknj.fios.verizon.net)
Data:   2019-09-18 05:59

Czy są Zakony żeńskie, których charyzmat jest praca w środowisku akademickim (nauka/ewangalizacja)? Jesli tak, to jakie?

 Re: Zakony żeńskie w środowisku akademickim.
Autor: Cz (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2019-09-19 00:18

Możesz zobaczyć to zgromadzenie - Zgromadzenie Małych Sióstr Niepokalanego Serca Maryi:
https://www.honoratki.pl/33,charyzmat
Jest napisane, że siostry m.in. pracują w różnych zakładach pracy, więc przypuszczam, że byłaby również możliwość pracy na uniwersytecie; oprócz tego katechizują dorosłych i prowadzą grupy duszpasterskie.

 Re: Zakony żeńskie w środowisku akademickim.
Autor: moderator (---.nyc.res.rr.com)
Data:   2019-09-19 03:56

Np.: (klik); (klik); (klik).

S. prof. Barbara Chyrowicz jest w zakonie werbistek (wiem, że nie lubią być tak nazywane), które są kojarzone z misjami zagranicznymi, a tu proszę :) Jeśli szukasz zakonu z możliwością pracy akademickiej, dydaktycznej, naukowej, to wstąp do zakonu - dowolnego, bez względu na jego główny charyzmat - i tam możesz rozwijać się intelektualnie po szczeblach kariery akademickiej. Jeszcze raz: w dowolnym zakonie. Powyżej wrzuciłem linki do biogramów z trzech różnych wspólnot zakonnych, a przykładów można znaleźć więcej.

A czy wiesz, że pierwszą kobietą z doktoratem z informatyki w USA była zakonnica? (klik).

 Re: Zakony żeńskie w środowisku akademickim.
Autor: 38 na karku (---.7.ftth.classcom.pl)
Data:   2019-09-19 06:51

Popatrz na Jadwiżanki wawelskie przy kościele św. Marka w Krakowie, które prowadzą katechumenat.

 Re: Zakony żeńskie w środowisku akademickim.
Autor: milaa (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2019-09-19 20:41

@ 38 na karku

Katechumenat u jadwiżanek (i każdy inny) to nie jest środowisko akademickie. Oczywiście trafiają się tam studenci, ale przekrój wiekowy katechumenów i kandydatów do bierzmowania jest dość znaczy, a i wykształcenie ludzi najróżniejsze.
Praca w katechumenacie to praca z dorosłymi, raczej bez nastawiania się na "środowisko akademickie".

 Re: Zakony żeńskie w środowisku akademickim.
Autor: Margaret (---.wieszowanet.pl)
Data:   2019-09-19 20:47

Urszulanki Unii Rzymskiej prowadzą akademiki w Krakowie i Poznaniu. Pracują też jako wykładowcy. Ale faktycznie, na uczelniach pracują zakonnice z różnych zgromadzeń.

 Re: Zakony żeńskie w środowisku akademickim.
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2019-09-19 21:20

Nie sądzę, aby istniało zgromadzenie, którego charyzmatem jest praca nauczyciela akademickiego :) Być może pytanie nie dotyczy tego, czy siostra będzie pracować na uczelni, ale jakiegoś ukierunkowanego apostolatu wśród - no nie wiem: studentów? pracowników naukowych? (środowisko akademickie obejmuje obie te grupy i nie tylko te dwie).
Nigdy o takim zgromadzeniu nie słyszałam, choć to środowisko mi bliskie; ale podobno nawet Duch Święty miewa kłopot z doliczeniem się żeńskich zgromadzeń.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: