logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Kierownik duchowy niezbędny w rozeznaniu powołania?
Autor: hortensja (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2019-09-19 20:23

Szczęść Boże,
Kościół uznaje, że przy rozeznawaniu powołania konieczny jest ktoś kto spojrzy na osobę rozeznającą z boku. Podobno nie da się samemu rozeznać powołania bo "nikt nie jest dobrym sędzią we własnej sprawie" albo "jeśli sami chcemy się prowadzić to tak jakby głupiec nas prowadził". Moje pytanie jest takie czy da się rozeznawać powołanie bez kierownika duchowego np. bezpośrednio w zakonie jeśli ktoś czuje pociąg do takiego życia? Jeśli tak to w jaki sposób się to odbywa?
Albo jeśli ktoś się czuje powołany do innej formy życia konsekrowanego to czy może u źródła to rozeznać bez pomocy kierownika duchowego?
Wydaje mi się, że ten problem nie dotyczy osób szykujących się do małżeństwa, bo nie wydaje mi się by oni rozeznawali czy małżeństwo to na pewno ich powołanie, po prostu umawiają księdza i idą do ołtarza. Ale być może się mylę?

Jeszcze dodam, że zastanawiam się nad tym bo z jednej strony w Kościele się mówi, że żeby rozeznać powołanie trzeba znaleźć kierownika duchowego a z drugiej strony wiem, że to nie jest takie łatwe np św siostra Faustyna miała problem ze znalezieniem odpowiedniego kierownika duchowego, dopiero po ślubach wieczystych znalazła co jest szmat czasu. Podobno również św Teresa z Avila długo nie mogła znaleźć kierownika duchowego, a św Franciszek Salezy uważał, że na kierownika duchowego się nadaje 1 na 10 tysięcy. Dlatego zastanawiam się czy w tym procesie rozeznawania powołania posiadanie kierownika duchowego jest niezbędne.

 Re: Kierownik duchowy niezbędny w rozeznaniu powołania?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2019-09-19 21:12

Co do małżeństwa i rozeznawania - no cóż, różnie bywa. Znam takich, którzy nie poprzestali na umówieniu terminu w kościele. I całe szczęście! W każdym razie uważam, że opinia w stylu: "małżeństwo to droga niewymagająca rozeznania" byłaby, bardzo delikatnie mówiąc, dosyć powierzchowna.

Korzystanie z pomocy kierownika duchowego z całą pewnością jest wielu osobom pomocne. Czy absolutnie konieczne - nie jestem przekonana. Na pewno jednak daje szanse na złapanie dystansu, spojrzenie z boku, ukierunkowanie (niemniej odpowiada dana osoba i to ona decyduje, nie kierownik). Taka pomoc wyprowadza ze złudzeń, subiektywizmów, niemożności. Uczy wypowiadania siebie i patrzenia na siebie, a także liczenia się ze zdaniem osoby bardziej doświadczonej (wyjście z ja-ja-ja). To taki trening, nabiera się pewnej wprawy... Kandydatki czy kandydaci do życia konsekrowanego bywają pytani, czy mają doświadczenie kierownictwa duchowego, obecnie lub nieco wcześniej.

Zaciekawiła mnie motywacja pytania, ale nie nalegam na odpowiedź, to Twoje życie i może warto, byś sama jasno wiedziała, dlaczego pytasz. Bo:
1) nie chcesz, obawiasz się takiej relacji?
2) bo nie masz kierownika i obawiasz się, że to coś utrudnia lub przekreśla?
3) bo... ... ...

Czy da się rozeznawać powołanie bez kierownika duchowego? Ja osobiście rozeznałam dzięki stałemu spowiednikowi i dozgonnie będę mu wdzięczna. Pomógł nazwać, dookreślić to, co było nieco rozmyte i zostawił wybór, stawiając kilka celnych pytań. Czy doszłabym do tego sama? Noooo, patrząc po ludzku (bo co zrobiłby Pan Bóg, nie wiem): w danym momencie życia nie; a jeśli, to chyba nieprędko, za mało miałam orientacji w możliwościach.

 Re: Kierownik duchowy niezbędny w rozeznaniu powołania?
Autor: A2 (---.icpnet.pl)
Data:   2019-09-19 22:50

1. Idziesz do zakonu.
2. Tam się okazuje - Twoja droga życia lub nie Twoja.
Ot, i.....

 Re: Kierownik duchowy niezbędny w rozeznaniu powołania?
Autor: stawiam tak: (---.net.pulawy.pl)
Data:   2019-09-20 06:20

nie jest.

 Re: Kierownik duchowy niezbędny w rozeznaniu powołania?
Autor: moderator (---.nyc.res.rr.com)
Data:   2019-09-20 22:57

Do poczytania o kierownictwie duchowym: (klik).

Szkoła kierownictwa duchowego, Kraków - Centrum Formacji Duchowej: (klik).


 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: