logo
Wtorek, 23 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Jak pokonać duchową śmierć duszy?
Autor: Kamil (84.246.251.---)
Data:   2019-10-03 11:48

Witajcie,

Macie jakieś pomysły jak pokonać śmierć duchowa duszy? Jakie formy modlitwy sa najskuteczniejsze i jakie środki podjąć?

 Re: Jak pokonać duchową śmierć duszy?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2019-10-03 13:03

Przepraszam, a co to znaczy: duchowa śmierć duszy? Czy mógłbyś jaśniej?
Dusza jest bezdyskusyjnie nieśmiertelna...

 Re: Jak pokonać duchową śmierć duszy?
Autor: Kalina (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2019-10-03 13:40

Kamil, nie ma jednej, uniwersalnej drogi nawracania. Wiele zależy od tego jak dotychczas byłeś umocniony w wierze, co przyczyniło się do obecnego stanu Twojej duszy. Czy to konkretne wydarzenia, wpływy, czy też ciemność która się pojawiła na jakimś etapie wiary i której nie potrafisz rozeznać.
Masz pragnienie uzdrowienia i ożywienia duszy, masz tego świadomość. Korzystając z tej świadomości, wbrew przeciwnościom, które mogą się objawiać za sprawą złych duchów, niezbędne są następujące kroki:
- Sakrament pokuty i pojednania, po dogłębnym rachunku sumienia, po świadomym wyborze spowiednika
- pełny udział we Mszy Świętej z przyjmowaniem Komunii Świętej, ufając w miłosierdzie Boże, dając Jezusowi gościnę w swoim sercu, swoim ciele, karmiąc duszę
- kontakt z żywym Bogiem poprzez lekturę Pisma Świętego, może z komentarzami, których wiele znajdziesz w sieci np.

https://niezbednik.niedziela.pl/artykul/1743/O-co-prosze-O-serce-zarliwe-gotowe-do
http://przemiana.biblia.pl/index.php?page=00&id=00-03

Chodzi mi o takie komentarze, w których poczujesz się jak wybrane dziecko Boże, odczujesz przytulenie Słowem, dadzą Ci zrozumienia Słowa.
Powyższe jest minimum, w którym zaczniesz odnajdywać na powrót drogę do Boga.
Do budowania więzi z Chrystusem wskazana jest jak najczęstsza Adoracja Najświętszego Sakramentu, kiedy jesteś z Nim oko w oko, sercem przy sercu, oddajesz swoje myśli, odbierasz myśli i wskazania Chrystusa.
Może przydatne byłyby rekolekcje w milczeniu, z prowadzeniem kierownika duchowego np. Ćwiczenia Ignacjańskie:
https://www.cfd.sds.pl/?d=more,381,126

Modlitw formułkowych jest taka różnorodność zależna od usposobienia duszy, że trudno doradzić co by w Twojej duszy zagrało. Zresztą taka modlitwa to nie wypowiadane słowa, tylko wiara, że np. przez wstawiennictwo świętych dostąpimy Bożych łask.
Są natomiast takie modlitwy, bez których wędrówka z Bogiem jest niemożliwa.
To Modlitwa Pańska (Ojcze nasz) dana nam przez samego Chrystusa i modlitwy do Ducha Świętego, w których proś o łaskę wiary.

Bożego prowadzenia, natchnień od Ducha Świętego. Otoczę Cię modlitwą.

 Re: Jak pokonać duchową śmierć duszy?
Autor: Katarzyna (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2019-10-03 18:56

Teraz jest miesiąc maryjny a różaniec to jest jedno z najlepszych rozwiązań - mocna broń w walce duchowej. Taką moc, jak już napisano, posiada spowiedź święta i Eucharystia.

łączę się w modlitwie Kamil :) +++

 Re: Jak pokonać duchową śmierć duszy?
Autor: Kamil (5.174.183.---)
Data:   2019-10-03 19:05

Duchowa depresja (acedia)

 Re: Jak pokonać duchową śmierć duszy?
Autor: Kalina (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2019-10-04 22:40

Kamil, czy swoje rozpoznanie acedii poddałeś rozeznaniu osoby duchownej?

Podam Ci ewangeliczne rady:
" Wytrwajcie we Mnie, a Ja będę trwał w was. Podobnie jak latorośl nie może przynosić owocu sama z siebie - jeśli nie trwa w winnym krzewie - tak samo i wy, jeżeli we Mnie trwać nie będziecie. Ja jestem krzewem winnym, wy - latoroślami. Kto trwa we Mnie, a Ja w nim, ten przynosi owoc obfity, ponieważ beze Mnie nic nie możecie uczynić. J 15, 4-5

" Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię. 29 Weźcie moje jarzmo na siebie i uczcie się ode Mnie, bo jestem cichy i pokorny sercem, a znajdziecie ukojenie dla dusz waszych. 30 Albowiem jarzmo moje jest słodkie, a moje brzemię lekkie». Mt 11, 28-30

Skuteczność modlitw musi mieć swój początek w prostocie postawy serca, w deklaracji woli. Mniej filozofowania, więcej ufności w to że Bóg przyjmuje Cię ze słabościami, wskazując drogę przez Słowo.

Posłuchaj konferencji o. Augustyna Pelanowskiego, o. Włodzimierza Zatorskiego, ks. Krzysztofa Grzywocza

 Re: Jak pokonać duchową śmierć duszy?
Autor: Martha78 (---.play-internet.pl)
Data:   2019-10-05 14:19

Kalino, sądzę, że mamy w tym wątku dwóch Kamilów :) Kamilowi nr 1 (autorowi wątku) odpowiada Kamil nr 2 (stawia diagnozę duchowej acedii). Nawet mam pewne podejrzenia, że Kamila nr 2 gościliśmy wielokrotnie na forum i jakoś diagnoza, jaką postawił, mnie nie dziwi :))

 Re: Jak pokonać duchową śmierć duszy?
Autor: Asia (---.dynamic.gprs.plus.pl)
Data:   2019-10-05 16:48

A według mnie to jest ten sam Kamil - i ten, który założył wątek i ten, który potem napisał o tej duchowej depresji. Myślę, że on po prostu odpowiedział na pytanie Hanny, która zaraz na początku zapytała co to według niego jest duchowa śmierć duszy. I on potem pisząc: duchowa depresja odpowiedział na to. Tak myślę, ale może jest inaczej. Może rzeczywiście jest dwóch Kamilów. Ale przyjmując, że jeden, to mnie ta diagnoza duchowej depresji, którą Kamil chyba sam sobie postawił, sam siebie tak zdiagnozował, jakoś nie pasuje do tego, w jaki sposób pisze. Albo odwrotnie - sposób pisania autora tego wątku nie pasuje do osoby, która ma jakąś depresję. Nie wiem dokładnie na czym polega taka depresja duchowa, ale można sobie mniej więcej wyobrazić. Pewnie podobnie do takiej "zwykłej" depresji, tylko w jej duchowej formie. Taki człowiek na pewno jest w jakiś sposób zniechęcony, nic go nie cieszy, poddaje się smutkowi. Brak jakiejś chęci do działania. A on tutaj pisze jakoś tak, nie wiem, powiedziałabym z pewnym entuzjazmem. Taka trochę "burza mózgów." W każdym razie nie bardzo widać tutaj jakieś zniechęcenie. "macie jakieś pomysły (...) jakie formy modlitwy są najskuteczniejsze". Pisze jak ktoś, kto chciałby szybko i sprawnie pokonać ten stan. I ma do tego chęć, zapał. Tylko chyba nie ma czasu, więc chciałby, żeby mu podać środek, który zadziała szybko i będzie skuteczny. Najskuteczniejszy. W ogóle jakby chciał sam to "załatwić". Odmówi jakąś modlitwę i będzie po sprawie. Szybko i sprawnie. A tutaj myślę, że trzeba czasu. I pokory. Takiego oddania się Jezusowi. W Jego ręce. Uznania siebie małym i słabym, który sam z siebie nic nie może i który nie rozumie tego, co się z nim dzieje i po prostu przyjścia czy raczej ciągłego przychodzenia z tym do Niego. Wytrwale i z ufnością. Nawet nic nie mówiąc. Po prostu będąc z Nim, przy Nim. Powierzając Mu siebie. Takiego, jakim się jest. Z całą swoją słabością, smutkiem i zniechęceniem.

Nie wiem, ale tak w ogóle to dla mnie jest to trochę dziwne. Taka samodiagnoza. Taka. Tak fachowo sformułowana. I tak pewnie, bez jakiś wątpliwości. Może jestem mało oczytana, ale ja nie potrafiłabym stwierdzić, że mam taką depresję. Może bym ją miała czy może nawet w pewnym stopniu mam... ale nie nazwałabym tego takim fachowym językiem. Tak bardziej objawami i to ktoś słuchając albo patrząc na mnie mógłby stwierdzić, że to jest coś takiego. A Kamil chyba sam zdiagnozował u siebie taki stan. Bo jakby powiedział mu to ktoś, np. jakiś ksiądz w czasie spowiedzi czy jakiejś rozmowy, to na pewno powiedziałby mu też jak z tym walczyć, jak to pokonać. Po prostu co robić dalej. Na pewno coś by mu doradził. I wtedy nie pytał by tutaj. A jeśli pyta, to najprawdopodobniej nie rozmawiał o tym z żadnym księdzem. I może tą diagnozą, takim jej określeniem, w pewien sposób usprawiedliwia siebie, swój stan duchowy, który możliwe, że nie ma nic wspólnego z depresją. Po prostu tak "ciekawiej" czy może poważniej brzmi. Takie myślenie w stylu - "Mam coś takiego, więc jestem jakby duchowo wyżej."

 Re: Jak pokonać duchową śmierć duszy?
Autor: Patrycja (---.hsd1.in.comcast.net)
Data:   2019-10-07 18:30

Czy sie spowiadasz i przyjmujesz czesto Eucharystie? Jezus powiedzial: "Jeżeli nie będziecie jedli Ciała Syna Człowieczego ani pili Krwi Jego, nie będziecie mieli życia w sobie" (J 6,52). Śmierc w duszy to brak Jezusa.

 Re: Jak pokonać duchową śmierć duszy?
Autor: Ј (---.austin.res.rr.com)
Data:   2019-10-08 03:52

"Macie jakieś pomysły jak pokonać śmierć duchowa duszy?"

Wytrwałością (pomysł nie jest mój).
Więcej dowiesz się z tej konferencji: (klik). Podałam link do pierwszej z kilku części.

 Re: Jak pokonać duchową śmierć duszy?
Autor: Zuzanna (---.dynamic.gprs.plus.pl)
Data:   2019-10-08 15:44

Polecam modlitwy do świętej Zuzanny.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: