logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Dziękuję za zwrócenie mi uwagi na popełnione błędy.
Autor: Asia (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2019-10-10 20:48

Dziękuję z-cy moderatora za zwrócenie mi uwagi - zresztą już nie pierwszy raz - na popełnione przeze mnie błędy w pisowni. Postaram się zapamiętać. Ale jednocześnie wydaje mi się, że nie to jest tutaj najważniejsze. To przecież nie jest jakieś wypracowanie z języka polskiego i nie forma jest tutaj najważniejsza, tylko treść. Ważne, żeby ten, kto czyta, zrozumiał to, co ktoś drugi pisze. A takie błędy myślę, że tego nie uniemożliwiają i chyba jakoś specjalnie nie utrudniają czy nie rażą. Chociaż może tak. Może z-ca moderatora jest z wykształcenia polonistą i dlatego tak wyłapuje te wszystkie błędy. Może dlatego tak go "kłują" w oczy. W każdym razie postaram się zapamiętać i pisać poprawnie. Jak widać człowiek uczy się całe życie.

 Re: Dziękuję za zwrócenie mi uwagi na popełnione błędy.
Autor: Estera (---.30.49.58.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2019-10-21 23:43

Spróbuj odnieść swoje przemyślenia do matematyki: wystarczy, że ktoś umie liczyć w zakresie 100, dalej nie musi. I tylko dodawać, bo mnożenie już jest trudne. To w końcu nie jest najważniejsze.
Proporcje substancji czynnej w lekach? Kto by się tym przejmował.
Rozkład sił na moście i jego odporność na obciążenia? A po co to komu, zawali się to zrobimy drugi.
Kasjerka, która źle wydaje resztę? Jakoś to będzie...

Im bardziej poprawna wypowiedź, tym większa szansa na jej zrozumienie. Wypracowania z języka polskiego pisało się po to, żeby się poprawnej polszczyzny nauczyć. Jeśli ktoś tej lekcji nie odrobił, to jego strata. Też robię błędy i też mi tu zwracano na to uwagę. Niemniej nie uważam akceptacji błędów za dobre czy nawet dozwolone. Jeśli zrobiłam błąd językowy, mam go poprawić, a nie usprawiedliwiać się i jeszcze strofować kogoś, kto jest w tej dziedzinie lepszy i chce pomóc.

 Re: Dziękuję za zwrócenie mi uwagi na popełnione błędy.
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2019-10-22 01:03

Może Cię to zaskoczy, Asiu, ale wartości języka - także dobrze używanego, jako bezcennego dobra - poświęcony jest list Episkopatu Polski z listopada 2009:
https://episkopat.pl/bezcenne-dobro-jezyka-ojczystego/

Faktem jest, że (zbyt) liczni Polacy piszą niezbyt dobrą polszczyzną. Przeciętny student miewa problem ze skleceniem kilku sensownych zdań bez błędów. Komunikacji to nie ułatwia, o szacunku do kultury ojczystej i do adresatów nie świadczy. A i na forum czasem nie wiadomo, o czym ktoś pisze, na czym polega jego kłopot - dlatego, że pisze niesprawnie, nie potrafi przekazać własnych myśli. Tym trudniej pomóc.

 Re: Dziękuję za zwrócenie mi uwagi na popełnione błędy.
Autor: z-ca moderatora (---.nyc.res.rr.com)
Data:   2019-10-22 02:20

Pani Asiu, nie jestem z wykształcenia polonistą. Ale błędy mnie rażą. I na pewno nie tylko mnie. Od Forowiczów czasem napływają prośby o interwencję.
Ma Pani rację - na FP forma nie jest najważniejsza. Dlatego nie dyskwalifikujemy wpisów z powodu błędnej pisowni, mimo że publikacje mają charakter uznaniowy. Niemniej staramy się ograniczać rozprzestrzenianie złych wzorców.

Zwykle poprawiamy dostrzeżone błędy ortograficzne (wyjątkiem są wpisy założycielskie) i typograficzne, czasem też inne, np. interpunkcyjne. Większość błędów korygujemy bez dołączania komentarzy. Uwagi kierujemy przede wszystkim do osób, u których powtarzają się te same błędy.

Skrypt obsługujący forum nie poprawia automatycznie błędów typograficznych. Niestety wielu Forowiczów nie zna podstawowych zasad (klik, klik) lub je lekceważy, obarczając tym samym moderację żmudnymi korektami.

(Pani Magdaleno, proszę zacząć się przyglądać, jakie zmiany typograficzne dokonywane są w Pani wpisach, zamiast latami rozwikływać, czy jestem księdzem czy nie. :) Większy będzie z tego pożytek.
Panie Mateuszu, proszę nie sklejać wyrazów łącznikiem, jeśli go Pan używa w roli myślnika).

 Re: Dziękuję za zwrócenie mi uwagi na popełnione błędy.
Autor: Asia (---.dynamic.gprs.plus.pl)
Data:   2019-10-22 13:16

Nie wiem dlaczego Ksiądz moderator zrobił z mojego wpisu odrębny wątek. W dodatku z zupełnie inną datą. W każdym razie ja go nie zakładałam. W ogóle żałuję, że cokolwiek wtedy napisałam na ten temat. Ale na pewno nie chciałam nikogo strofować czy urazić. Przepraszam...

 Re: Dziękuję za zwrócenie mi uwagi na popełnione błędy.
Autor: Alina (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2019-10-22 19:00

Bardzo mnie cieszy fakt, że moderator poświęca czas na poprawianie błędów. Dziękuję!

Przestrzeganie zasad poprawnej pisowni (przynajmniej tych podstawowych) jest wyrazem szacunku wobec pozostałych użytkowników Forum.

 Re: Dziękuję za zwrócenie mi uwagi na popełnione błędy.
Autor: B. (---.191.103.196.ipv4.supernova.orange.pl)
Data:   2019-10-22 23:46

Asiu, poprawnej pisowni najłatwiej nauczyć się czytając książki. Poprawna pisownia koduje się wtedy automatycznie w mózgu.
Ale uwaga, bywa, że nowe wydawnictwa nie robią korekty i w ich książkach aż roi się od błędów, w tym ortograficznych...
Pozdrawiam.

 Re: Dziękuję za zwrócenie mi uwagi na popełnione błędy.
Autor: Magdalena (---.centertel.pl)
Data:   2019-10-26 01:58

Do z-cy moderatora

Za korektę błędów typograficznych w niektórych moich tekstach bardzo dziękuję, bo to istotnie ogromna harówka.

Ależ to ciekawa łamigłówka, czy z-ca jest księdzem, czy może osobą świecką, a może nawet zakonnicą? Tak jak np. w Radiu Maryja? :)

Pozdrawiam Pana.

---
Odwzajemniam pozdrowienia :)

Nawiązując do tematu. W Pani wpisie drugi znak zapytania był oddzielony spacją od poprzedzającego go wyrazu.

z-ca moderatora

 Re: Dziękuję za zwrócenie mi uwagi na popełnione błędy.
Autor: Asia (---.dynamic.gprs.plus.pl)
Data:   2019-10-27 00:03

Do z-cy moderatora

Przede wszystkim chciałam jeszcze raz przeprosić. Bo może to, co wtedy napisałam było dla Pana - czy może Księdza? - przykre. Ale ja naprawdę nie chciałam źle. Po prostu poczułam się wtedy trochę jak w szkole. Taka oceniana. Te słowa wtedy - "W jednym zdaniu 3 błędy." Jak przy ocenie wypracowania czy jakiejś pracy domowej. Ale trzeba było spuścić uszy po sobie i nic nie pisać. Albo po prostu podziękować. Że mogłam się czegoś nauczyć. Ten wcześniejszy błąd - jak się pisze "na pewno" - tak się we mnie zapisał, że na pewno więcej go nie popełnię :) Może trzeba było powstrzymać się wtedy od tego komentarza. Ugryźć się w język. Ale czasem człowiek najpierw coś robi, działa tak trochę pod wpływem chwili, a dopiero potem myśli. Naprawdę nie chciałam źle. Ale jeśli te słowa Pana dotknęły, uraziły, sprawiły przykrość, to bardzo przepraszam.

A nawiązując do Pana wypowiedzi na temat błędów typograficznych - swoją drogą nie wiedziałam, że tak się nazywają, a więc kolejna lekcja - jeśli wyłapuje Pan i poprawia nawet takie błędy jak niepotrzebna spacja czy jej brak, to naprawdę jest to żmudna praca. Ale to jednocześnie świadczy o tym, że te wpisy są czytane bardzo dokładnie. Z uwagą. I to jest bardzo miłe. Przynajmniej dla mnie. Przyznaję, że dla mnie to pisanie, te moje wpisy są formą pomocy nie tylko dla innych, ale również pośrednio dla samej siebie. Mnie to pisanie w pewien sposób pomaga. Pozwala jakoś tak lepiej, trochę pewniej się poczuć. Ale chyba za bardzo się rozpisałam i chyba za dużo powiedziałam. Przepraszam.

Proszę o mnie źle nie myśleć i nie gniewać się za tamten wpis. Jeszcze raz przepraszam. I pozdrawiam :)

---
Pani Asiu,

1. Utworzenie odrębnego wątku z wpisu odbiegającego od głównego tematu nie jest na forum niczym nowym. To zabezpiecza przed przeplataniem się różnych tematów.

2. Skierowana do Pani uwaga o błędach jest częścią mojej rozmowy z moderatorem, siedzącym wówczas przy sterach. Stąd taka forma. A przyświecała temu obawa, że bez wyraźnego wskazania tych błędów, świadczących o niewiedzy, będzie je Pani nadal popełniać. Tak jak wiele osób.
Ładnie Pani pisze. Szkoda paskudzić ;)

3. Nic, co Pani do mnie napisała, nie sprawiło mi przykrości, nie uraziło.

Odwzajemniam pozdrowienia :)

z-ca moderatora

 Re: Dziękuję za zwrócenie mi uwagi na popełnione błędy.
Autor: Asia (---.dynamic.gprs.plus.pl)
Data:   2019-10-27 19:44

Dziękuję :)

 Re: Dziękuję za zwrócenie mi uwagi na popełnione błędy.
Autor: danusia (---.nyc.res.rr.com)
Data:   2019-11-01 21:36

wątkiem językowym: ( klik).

Witam, zapoznałam się z zasadami ale nie rozumiem czy to co powyżej napisałam jest poprawne? Czy z - ca moderatora poczynił lapsus typograficzny?

Ps. Zapewne źródło moich błędów typograficznych jest wynikiem wiedzy, dotyczącej światła i odległości między literami i wyrazami, w liternictwie ozdobnym na dużych przestrzeniach.

----
1. To, co Pani napisała w pierwszej linii, nie jest poprawne. Oba nawiasy obejmujące tekst powinny do niego przylegać. Pani zaś wstawiła odstęp.

2. Nie mam pewności, czy konstrukcja ": (klik)" używana często przez moderację jest językowo poprawna. Może Pani Hanna, filolog językoznawca, zechce to ocenić i ewentualnie zaproponować inną prostą w zastosowaniu formę.

3. Nie piszemy "z - ca moderatora", tylko "z-ca moderatora". Znak "-" jest w tym przypadku łącznikiem, więc nie oddzielamy go spacjami jak przy myślnikach.

4. Przykłady błędów typograficznych z Pani poprzedniego wpisu:
- "piszesz ,że"
- "serce , pytając"
- "chodzi ?".

z-ca moderatora

 Re: Dziękuję za zwrócenie mi uwagi na popełnione błędy.
Autor: danusia (178.219.104.---)
Data:   2019-11-02 15:47

Zgoda, co do pierwszego punktu, pomyliłam z inną zasadą, że po wyrazie stawiając "przecinek", nie piszemy spacji.
Natomiast z-ca moderatora po dwukropku uczynił dwie spacje, a powinna być chyba jedna.
Przykład: "wątkiem językowym:(klik)"lub"wątkiem językowym: (klik)."
Nie dysponuję linijką z podziałką na milimetry by dokładnie zmierzyć:P
Powinno być, cytuję:"np.: Kto...."

Pierwszy przykład jest według zasad, że nie wstawiamy spacji między znaki interpunkcyjne. Drugi przykład jest skopiowany z napisanego tekstu z-cy moderatora. Ja tam widzę dwie spacje ale to chyba zależy od czcionki, która robi inne wrażenie.

Co do błędów topograficznych w moim poście z innego wątku, sprawdziłam, bo mam zwyczaj kopiowania swoich wypowiedzi na forach, przed wysłaniem:).

Jeszcze dotknę jednej kwestii, "myślnika", którego nie ma jak wydobyć z klawiatury a "łącznika", którego używamy, nie stosując przy nim spacji.

---------

'topograficznych' - zapewne chodzi Pani o 'typograficznych'
moderator

---------
Pani Danusiu, spróbujmy najpierw skupić uwagę na samych zasadach, potem omówić to, co Pani napisała, a następnie to co ja, dobrze?

Znaki interpunkcyjne z wyjątkiem myślnika, cudzysłowu otwierającego i nawiasu otwierającego dosuwamy do poprzedzających je wyrazów. Ale wyrazów nie sklejamy znakami interpunkcyjnymi (łącznik nie jest znakiem interpunkcyjnym). Nawiasy i cudzysłowy dosuwamy do obejmowanego przez nie tekstu. Myślniki izolujemy z obu stron spacjami.
Dobrze obrazują to przykłady (klik).

W Pani wpisach najczęstszym błędem typograficznym jest wstawianie spacji przed przecinkiem oraz wstawianie spacji przed znakiem zapytania. Czasem spacji brakuje po przecinku, a jest niepotrzebnie umieszczona przed nim.
Przykłady:
- "Nie , zakochanie"
- "grzechem ?"
- "w chwili ,kiedy".

Prawidłowy zapis:
- "Nie, zakochanie"
- "grzechem?"
- "w chwili, kiedy".

W Pani przykładzie: "wątkiem językowym:(klik)"lub"wątkiem językowym: (klik)." brakuje spacji przed i po "lub". (Nie zajmuję się teraz typografią tekstów w cudzysłowach). Zgodnie z zasadami cudzysłów domykający nie powinien przylegać do tekstu, który po nim następuje. A cudzysłów otwierający nie powinien przylegać do poprzedzającego go tekstu. Powinno być tak: "wątkiem językowym:(klik)" lub "wątkiem językowym: (klik)".
Do cudzysłowu (nawiasu) domykającego można dosunąć znak interpunkcyjny, jeśli zachodzi potrzeba jego użycia, ale nie wyraz.

W następnym przykładzie: Powinno być, cytuję:"np.: Kto...." brakuje spacji między dwukropkiem a cudzysłowem otwierającym. Tekstu w cudzysłowach lub nawiasach nie sklejamy z tekstem go poprzedzającym.


W tekście ": (klik)", przytoczonym przeze mnie w punkcie 2., występuje tylko jedna spacja, chociaż wrażenie można mieć inne. Da się to sprawdzić bez linijek z podziałką. :)


Nie mamy wygórowanych oczekiwań. Dopuszczamy krótkie myślniki, cudzysłowy proste (") i przeróżne niedociągnięcia typograficzne, o których w ogóle nie było mowy. Prosimy jedynie o nieprzedobrzanie ze spacjami, czyli o niewstawianie ich tam, gdzie być ich nie powinno, oraz nieoszczędzanie na nich, czyli wstawianie tam, gdzie powinny się znajdować.

z-ca moderatora

 Re: Dziękuję za zwrócenie mi uwagi na popełnione błędy.
Autor: danusia (178.219.104.---)
Data:   2019-11-03 08:54

Dziękuję za wyjaśnienie. Poznanie zasad to zapewne pierwszy krok do przodu ale już wprowadzenie ich w życie, to jak dla mnie, nie lada wyzwanie. Nawiasów z reguły nie używam, bo zbyt wiele w życiu, dzieje się poza nawiasem, mówiąc wprost.

Jeszcze wrócę do "wielokropka", który liczy sobie trzy kropki, jednak kiedy kończymy wielokropkiem zdanie, to rozumiem że ilość kropek zwiększy się do czterech?

Jeszcze coś znalazłam w tekście naszym powyżej.

"Da się to sprawdzić bez linijek z podziałką. :)"
z podziałką. :) - odwzorowanie tekstu z mojego laptopa, jest różnica.
Pisząc na swoim laptopie, pod tekstem skopiowanym powyżej, jest przesunięcie o chyba milimetr.
Te różnice wywołują we mnie niepotrzebne wrażenia, które utrudniają trzymanie się zasad. Mimo, że jestem kobietą, to jestem wzrokowcem i w przestrzeni, którą dostrzegam przed nosem, wyłapuję błędy bez poziomicy, nawet do milimetra. Praktycznie zwrócono mi na to uwagę, podczas remontu w domu.
Takie są moje oczy - postrzeganie, widzenie. Nie jestem perfekcjonistką, co prawdopodobnie z-ca moderatora już dostrzegł.
Idąc dalej: "przed wysłaniem:)." - Czy to jest poprawnie napisane? Pytam, bo powyżej za "kropką" jest spacja z uśmiechem:), czy należy uśmiech przyklejać do wyrazu czy robić spację przed uśmiechem?
Modlę się o więcej radości w mym życiu, które jest także przeżywane i wyrażane w przestrzeni elektronicznej, dlatego dobrze o tym wiedzieć.

Wystarczy na dzisiaj.
Błogosławionego czasu poza nawiasem typograficznych, ciężkich zmagań danusi z katolika.pl.
Z Bogiem, Danusia Maria.

-----
Jeśli kończymy zdanie wielokropkiem, nie dokładamy po nim kropki. Jest to zasada interpunkcji, nie typografii.

Uprzedzam, że nie podejmuję się omawiania zasad interpunkcji. Można się z nimi zapoznać np. tutaj: (klik). A o emotikonach można poczytać tutaj: (klik).

Z Panem Bogiem

z-ca moderatora

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: