logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Dlaczego na kolanach wokół obrazu w trakcie Mszy Św.?
Autor: G_JP (---.nycmny.fios.verizon.net)
Data:   2019-10-13 18:44

Dlaczego w Sanktuarium Matki Bożej na Jasnej Górze w trakcie sprawowania Mszy Świętej ludzi obchodzą obraz na kolanach? Zastanawia mnie, dlaczego można coś takiego robić w trakcie sprawowania Mszy Świętej, a nie to, że tak się oddaje hołd Matce Bożej.

 Re: Dlaczego na kolanach wokół obrazu w trakcie Mszy Św.?
Autor: Magdalena (---.centertel.pl)
Data:   2019-10-13 20:43

No cóż, to podobnie jak z dziećmi, które robią co chcą, w trakcie Mszy św., a miejscowy proboszcz tłumaczy, że one właśnie tak się modlą. (sic!)

Można, bo duchowni na Jasnej Górze nie wprowadzili zakazu.
(Mnie to akurat nie przeszkadza. :))

 Re: Dlaczego na kolanach wokół obrazu w trakcie Mszy Św.?
Autor: Marta (---.dab.02.net)
Data:   2019-10-15 15:07

Może ci, co na kolanach chodzą, byli lub będą na innej Mszy. Przecież w tej kaplicy Msze są jedna za drugą. To kiedy ludzie mają chodzić na kolanach, jak nie w czasie Mszy? Mnie też nie przeszkadza. A nawet nie wiem, czy sama tego nie robiłam w trakcie następnej Mszy.

 Re: Dlaczego na kolanach wokół obrazu w trakcie Mszy Św.?
Autor: G_JP (---.nycmny.fios.verizon.net)
Data:   2019-10-15 19:54

Ja bym to robiła przede Mszą Świętą, albo po, tak jak zrobił to Papież z Polski:

http://ps-po.pl/2014/04/23/modlac-sie-kolanami/

Jeśli w trakcie Mszy Świętej, to tylko za księdzem sprawującym Mszę Świętą, gdyby sam poszedł na kolanach, ale to chyba raczej niemożliwe (?)

 Re: Dlaczego na kolanach wokół obrazu w trakcie Mszy Św.?
Autor: Marta (---.dab.02.net)
Data:   2019-10-16 17:23

Ksiądz sprawujący Mszę nie może dodawać ekstrasów wedle własnego uznania, więc na kolanach naokoło obrazu w trakcie Mszy nie pójdzie, bo to nie jest część Mszy.
Jakbym była biskupem, to też mogłabym zarezerwować tą kaplicę do użytku mojego i mojej grupy, to wtedy bym zdecydowanie po Mszy poszła na kolanach naokoło. Ale co mają zrobić zwykli śmiertelnicy, jak chcą tak zrobić, a przerwy między Mszami bywają po 5 minut albo i tyle nie? Uczestniczą pewnie w jednej Mszy, a potem już się nie przyłączają do kolejnych Mszy, tylko modlą się wedle własnego uznania, między innymi na kolanach naokoło obrazu. Równie dobrze mogłabyś pytać, dlaczego w ogóle można się spowiadać w trakcie Mszy, albo dlaczego można wpaść do kościoła po drodze do pracy na krótką modlitwę i nie włączać się w Mszę, która się akurat odbywa. Takie są powszechne praktyki i tyle.

 Re: Dlaczego na kolanach wokół obrazu w trakcie Mszy Św.?
Autor: Marek (---.global.tygrys.net)
Data:   2019-10-17 14:55

Krótko: nie powinni tak robić. Eucharystia jest nieporównywalna z jakąkolwiek praktyką religijną - nawet szacowną. Nie wolno łączyć form liturgicznych z nieliturgicznymi.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: