logo
Piątek, 07 sierpnia 2020
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
Kanał czerwony
Kanał zielony
 
 
 Chęć pójścia do piekła.
Autor: Bartek (---.centertel.pl)
Data:   2019-11-09 10:58

Czy można isc do piekla za samą chęć pójścia albo za mówienie że chce się iść (oczywiście z późniejszą zmianą decyzji że jednak nie chcemy tak iść)

 Re: Chęć pójścia do piekła.
Autor: Asia (---.dynamic.gprs.plus.pl)
Data:   2019-11-09 15:35

Do piekła to chyba wcale nie tak łatwo trafić. Bo Bogu zależy na każdym człowieku i robi wszystko, żeby ten człowiek tam nie trafił. Cały czas walczy o niego. A o takiego, który mówi, że chce tam iść, to myślę, że przede wszystkim.

 Re: Chęć pójścia do piekła.
Autor: bvr (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2019-11-09 19:00

Odpowiedź na to zaskakujące pytanie należało by zacząć o zdefiniowania samego piekła. Proponuję Katechizm Kościoła Katolickiego (KKK):
KKK 1033 - "Umrzeć w grzechu śmiertelnym, nie żałując za niego i nie przyjmując miłosiernej miłości Boga, oznacza pozostać z wolnego wyboru na zawsze oddzielonym od Niego. Ten stan ostatecznego samowykluczenia z jedności z Bogiem i świętymi określa się słowem "piekło"."
KKK 1034 - "Jezus często mówi o "gehennie ognia nieugaszonego". przeznaczonej dla tych, którzy do końca swego życia odrzucają wiarę i nawrócenie; mogą oni zatracić w niej zarazem ciało i duszę."

KKK 1035 - "Dusze tych, którzy umierają w stanie grzechu śmiertelnego, bezpośrednio po śmierci idą do piekła, gdzie cierpią męki, "ogień wieczny". Zasadnicza kara piekła polega na wiecznym oddzieleniu od Boga; wyłącznie w Bogu człowiek może mieć życie i szczęście, dla których został stworzony i których pragnie."

KKK 1037 - "Bóg nie przeznacza nikogo do piekła; dokonuje się to przez dobrowolne odwrócenie się od Boga (grzech śmiertelny) i trwanie w nim aż do końca życia."

Ponadto:
św. Jan Chryzostom - "Dlaczego wszyscy nie będziemy zbawieni? Dlatego, że nie wszyscy będą tego chcieli. Łaska, która jest darmowa, zbawia tylko pragnących dostąpić zbawienia, a tych, którzy tego nie chcą, nie zbawia."

św. Jan Paweł II - „Potępienia” nie można przypisać inicjatywie Boga, ponieważ w swej miłosiernej miłości pragnie On jedynie zbawienia istot stworzonych przez siebie. W rzeczywistości to istota stworzona sama zamyka się na Jego miłość. „Potępienie” polega właśnie na ostatecznym oddaleniu się od Boga, które człowiek dobrowolnie wybrał i potwierdził ten wybór ostateczną pieczęcią w chwili śmierci. Wyrok Boży jedynie ratyfikuje ten stan."

Benedykt XVI - "Wieczność bez miłości to piekło, nawet jeśli wydaje nam się, że mogą być cięższe kary."

Myślę że w tych cytatach jest odpowiedź na Twoje pytanie.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: