logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Kanon 13 Sesji Soboru trydenckiego o sakramentach
Autor: KKK (---.climaxnet.pl)
Data:   2019-11-22 18:38

Jak należy rozumieć ten kanon?

Kanon 13 Sesji Soboru trydenckiego o sakramentach
Kan. 13. Jeśli ktoś twierdzi, że przyjęte i uznane w Kościele katolickim obrzędy, które się zazwyczaj stosuje przy uroczystym udzielaniu sakramentów, można albo mieć w pogardzie, albo bez żadnego grzechu dowolnie pomijać, albo mogą być zmienianie przez jakichkolwiek pasterzy Kościoła na nowe jakieś obrzędy - n.b.w.

 Re: Kanon 13 Sesji Soboru trydenckiego o sakramentach
Autor: Tomasz (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2019-11-23 20:45

Nie wiem dokładnie jak to wygląda w obecnych czasach (rzeczywiście obecnie niektóre rzeczy w Kościele w zakresie formy zmieniły się od czasów Soboru Trydenckiego), ale wydaje mi się, że na tamte kanony należy patrzeć w odniesieniu do tamtych czasów (a były to czasy reformacji). Sądzę, że wtedy chodziło o jasne określenie, co jest zgodne z nauką Kościoła Katolickiego, a co nie może być z nią pogodzone. Innymi słowy - jeśli jakiś duchowny czy inna osoba głosił publicznie swoją naukę to te kanony były wskazówką pozwalającą ustalić, czy można to zaakceptować, czy też musi on być wykluczony z Kościoła, żeby nie szerzyć herezji. Należałoby chyba szczegółowo spojrzeć na to, co głosił wtedy np. Luter i jemu współcześni, wtedy może da się łatwiej zrozumieć, czego tak naprawdę dotyczą te kanony.

 Re: Kanon 13 Sesji Soboru trydenckiego o sakramentach
Autor: Marek (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2019-11-24 00:10

Kanon oczywiście nie mówił, że nie wolno Kościołowi ustanawiać innej liturgii - po prostu odnosił się do tego, że nie może tego sobie zrobić ktoś gdzieś samowolnie. Kościół nie stracił tym samym możliwości dopuszczania rytów.
I zresztą dopuszczano - np. Urban VIII w 1624 roku pozwolił na odprawianie rytu arabskiego w Persji i w patriarchacie Antiocheńskim.

Abp Antoni Julian Nowowiejski (1858-1941 - zdecydowanie przedsoborowy!) - jeden z najwybitniejszych polskich liturgistów.
W Jego książce "Wykład liturgji Kościoła katolickiego" (klik) znajdujemy - po przedstawieniu rytów w dziejach - taki wniosek "Z przebiegu historii języków obrzędowych pokazuje się, że Kościół Katolicki ma prawo i władzę dozwalania na użycie w liturgji nowych języków, bez względu na to, że one mogą być mową ludową. Przytym Kościół w starożytności chrześcijańskiej nie zakazywał odbywania liturgii w języku ludowym".

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: