logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy przyjęcie Komuni bez wiary to profanacja?
Autor: Karolina (---.dynamic.gprs.plus.pl)
Data:   2019-11-28 01:28

Co jesli katolik nie wierzy w przeistoczenie w Eucharystii? Chcialabym uwierzyc, ze faktycznie to Cialo i Krew Jezusa, ale ciagle o wiele blizej mi do protestanckiego postrzegania tego raczej w sposob symboliczny. Czy profanacja jest przyjmowanie Komunii w takim wypadku?

Czytalam tez, ze bardzo duzo katolikow w Stanach Zjednoczonych nie wierzy w przeistoczenie, ba, co wiecej wielu z nich nawet nie zdaje sobie sprawy ze cos takiego ma miejsce podczas Mszy sw. Z czego to moze wynikac i czy to skresla tych wszystkich ludzi z mozliwosci przyjmowania Komunii?

 Re: Czy przyjęcie Komuni bez wiary to profanacja?
Autor: Mateusz (31.42.21.---)
Data:   2019-11-28 16:10

Eucharystia to centrum duchowego życia dla każdego katolika. To sam Pan Jezus Chrystus, który przychodzi do ludzi każdego dnia w każdym kościele na całym świecie, dając ludziom szansę na spotkanie z Nim. Po to, aby czerpać z tego siły do codziennego życia i wzrastać w tym, co dobre. Jeśli więc ktoś nie wierzy w tak wielki cud, który Bóg uczynił dla każdego człowieka, również dla niego, to jak może nazywać się katolikiem? Powiem tak: po chleb można pójść do każdego sklepu spożywczego, po Ciało Pana Jezusa przychodzi się do świątyni. Jeśli ktoś ma problemy z trafieniem do właściwego miejsca, niech zapyta przechodniów na ulicy albo kupi sobie mapę.
W dalszej części posta podałaś przykład Stanów Zjednoczonych. Sama też zauważyłaś, że nie jest zbyt trafiony, bo na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci przyszło stamtąd mnóstwo różnych rzeczy, ale niekoniecznie dobrych, tym bardziej wartych naśladowania przykładów praktykowania wiary katolickiej.

 Re: Czy przyjęcie Komuni bez wiary to profanacja?
Autor: Karolina (---.dynamic.gprs.plus.pl)
Data:   2019-11-28 22:40

Nie do konca rozumiem porownania Komunii do "chleba po ktory mozna pojsc do sklepu spozywczego" w kontekscie tego, co napisalam. Przeciez nigdzie nie pisze, ze to blahe czy niewazne, wrecz przeciwnie, bardzo szanuje Eucharystie, po prostu odbieram ja w sposob raczej symboliczny, co w moich oczach jej nie umniejsza. Co wiecej, uwazam za wielki dar mozliwosc jej przyjmowania. Zdaje sobie sprawe z tego co "symbolizuje" i jak wazna jest dla katolika, w tym dla mnie, dlatego staram sie przyjmowac ja regularnie.

Jesli chodzi o przyklad ktory podalam, nie twierdze, ze jest to dobre, czy warte nasladowania, wrecz przeciwnie. Jednak nie widzialam wynikow takiego badania przeprowadzonego w Polsce, wiec posluzylam sie tym, co znalazlam, chcialam po prostu pokazac ze w tej materii jest dosc spory problem generalnie na swiecie. Stad moje pytania, na ktore niestety uzyskalam odpowiedzi.

Zreszta niepotrzebne poruszalam tutaj ten temat, przy najblizszej spowiedzi postaram sie zapytac o to ksiedza. Tak czy siak, dziekuje za odpowiedz.

 Re: Czy przyjęcie Komuni bez wiary to profanacja?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2019-11-28 23:48

Komunia święta, widzisz, dla katolika niczego nie symbolizuje ani nie "symbolizuje". Nie jest umownym znakiem (symbol to znak). Jest żywą rzeczywistością. Nie jest bardzo ważnym i świętym symbolem Chrystusa ani symbolem Jego męki czy zmartwychwstania bądź obecności. Symbol jest czymś zamiast, czymś, co przypomina, co nakierowuje naszą uwagę, symbol do czegoś odsyła. Konsekrowana hostia nie jest zamiast, nie jest jakimś wsparciem pamięci ani uczuć; to żywy Chrystus, choć nasz (mój na pewno) rozum tego nie obejmuje.

Tak, droga polegająca na tym, zeby pytac w konfesjonale, a nie na forum, jest naprawdę świetna, godna ciagłego polecania, nie tylko w tym przypadku.

 Re: Czy przyjęcie Komuni bez wiary to profanacja?
Autor: Kalina (---.play-internet.pl)
Data:   2019-11-29 01:04

" 26 A gdy oni jedli, Jezus wziął chleb i odmówiwszy błogosławieństwo, połamał i dał uczniom, mówiąc: «Bierzcie i jedzcie, to jest Ciało moje». 27 Następnie wziął kielich i odmówiwszy dziękczynienie, dał im, mówiąc: «Pijcie z niego wszyscy, 28 bo to jest moja Krew Przymierza10, która za wielu będzie wylana na odpuszczenie grzechów" Mt 26

"30 Rzekli do Niego: «Jakiego więc dokonasz znaku, abyśmy go widzieli i Tobie uwierzyli? Cóż zdziałasz? 31 Ojcowie nasi jedli mannę na pustyni, jak napisano: Dał im do jedzenia chleb z nieba» 32 Rzekł do nich Jezus: «Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Nie Mojżesz dał wam chleb z nieba, ale dopiero Ojciec mój da wam prawdziwy chleb z nieba. 33 Albowiem chlebem Bożym jest Ten, który z nieba zstępuje i życie daje światu». 34 Rzekli więc do Niego: «Panie, dawaj nam zawsze tego chleba!» 35 Odpowiedział im Jezus: «Jam jest chleb życia. Kto do Mnie przychodzi, nie będzie łaknął; a kto we Mnie wierzy, nigdy pragnąć nie będzie. 36 Powiedziałem wam jednak: Widzieliście Mnie, a przecież nie wierzycie. 37 Wszystko, co Mi daje Ojciec, do Mnie przyjdzie, a tego, który do Mnie przychodzi, precz nie odrzucę, 38 ponieważ z nieba zstąpiłem nie po to, aby pełnić swoją wolę, ale wolę Tego, który Mnie posłał. 39 Jest wolą Tego, który Mię posłał, abym ze wszystkiego, co Mi dał, niczego nie stracił, ale żebym to wskrzesił w dniu ostatecznym. 40 To bowiem jest wolą Ojca mego, aby każdy, kto widzi Syna i wierzy w Niego, miał życie wieczne. A ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym».
41 Ale Żydzi szemrali przeciwko Niemu, dlatego że powiedział: «Jam jest chleb, który z nieba zstąpił». 42 I mówili: «Czyż to nie jest Jezus, syn Józefa, którego ojca i matkę my znamy? Jakżeż może On teraz mówić: "Z nieba zstąpiłem"». 43 Jezus rzekł im w odpowiedzi: «Nie szemrajcie między sobą! 44 Nikt nie może przyjść do Mnie, jeżeli go nie pociągnie Ojciec, który Mnie posłał; Ja zaś wskrzeszę go w dniu ostatecznym. 45 Napisane jest u Proroków: Oni wszyscy będą uczniami Boga6. Każdy, kto od Ojca usłyszał i nauczył się, przyjdzie do Mnie. 46 Nie znaczy to, aby ktokolwiek widział Ojca; jedynie Ten, który jest od Boga, widział Ojca7. 47 Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Kto wierzy, ma życie wieczne.
48 Jam jest chleb życia. 49 Ojcowie wasi jedli mannę na pustyni i pomarli. 50 To jest chleb, który z nieba zstępuje: kto go spożywa, nie umrze. 51 Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba. Jeśli kto spożywa ten chleb, będzie żył na wieki. Chlebem, który Ja dam, jest moje ciało za życie świata». 52 Sprzeczali się więc między sobą Żydzi mówiąc: «Jak On może nam dać [swoje] ciało do spożycia?»
53 Rzekł do nich Jezus: «Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Jeżeli nie będziecie spożywali Ciała Syna Człowieczego i nie będziecie pili Krwi Jego, nie będziecie mieli życia w sobie. 54 Kto spożywa moje Ciało i pije moją Krew, ma życie wieczne, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym. 55 Ciało moje jest prawdziwym pokarmem, a Krew moja jest prawdziwym napojem. 56 Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije, trwa we Mnie, a Ja w nim. 57 Jak Mnie posłał żyjący Ojciec, a Ja żyję przez Ojca, tak i ten, kto Mnie spożywa, będzie żył przeze Mnie. 58 To jest chleb, który z nieba zstąpił - nie jest on taki jak ten, który jedli wasi przodkowie, a poumierali. Kto spożywa ten chleb, będzie żył na wieki». 59 To powiedział ucząc w synagodze w Kafarnaum." J 6

Karolino, powyższe cytaty są odpowiedzią na Twoje wątpliwości dotyczące przeistoczenia.

"Nie do konca rozumiem porownania Komunii do "chleba po ktory mozna pojsc do sklepu spozywczego" w kontekscie tego, co napisalam."
Tu proponuję do rozważenia cały 6 rozdział Ewangelii św. Jana

 Re: Czy przyjęcie Komuni bez wiary to profanacja?
Autor: B. (---.191.109.131.ipv4.supernova.orange.pl)
Data:   2019-11-29 17:06

Napisałaś Karolno "wielu z nich nawet nie zdaje sobie sprawy ze cos takiego ma miejsce podczas Mszy św. Z czego to może wynikać (…)?"

Znajoma powiedziała, że jej syn był zadowolony, gdy dostał podczas ślubu łyk wina. Na wzmocnienie?
Powiedziałam, że to nie było wino. A co? zapytała.
- Krew Chrystusa.
- Ano tak, rzeczywiście.
Chodzi do kościoła, po długiej przerwie, przypomina sobie powoli.

"Z czego to może wynikać?"
Karolina, może to wynikać z niechodzenia na katechezę lub z opuszczenia tego przez katechetę. Może z rozproszenia podczas katechezy albo z nieobecności na tej lekcji.
Niektórych uwiodła np. teoria ewolucji lub niewierzący koledzy, po latach wrócili do Boga, ale pozapominali (jak ww. mama).

Słowa Jezusa są jednoznaczne, "to jest Ciało moje, to jest moja Krew".
Czego protestanci mogą tu nie rozumieć?

Sposób ich podejścia, jaki opisałaś, chyba raczej wynika z bezradności. U nas są święcenia, przekazanie tej niesamowitej władzy konsekrowania chleba i wina.
Jest kapłan, jest konsekracja. Nie ma kapłana - nie ma przeistoczenia. Nawet np. mało elokwentny kapłan jest bezcenny, bo ma władzę konsekracji. Ludzie gdzieś chyba na Syberii, za czasów komunizmu i zamkniętych granic mieli wiarę, kościół i szaty liturgiczne zmarłego kapłana. O ile pamiętam zbierali się, rozkładali te szaty, modlili się, śpiewali, ale Komunii Świętej latami nie mieli…
Serdecznie pozdrawiam.

* * *

(26) A gdy oni jedli, Jezus wziął chleb i odmówiwszy błogosławieństwo, połamał i dał uczniom, mówiąc: Bierzcie i jedzcie, to jest Ciało moje. (27) Następnie wziął kielich i odmówiwszy dziękczynienie, dał im, mówiąc: Pijcie z niego wszyscy, (28) bo to jest moja Krew Przymierza, która za wielu będzie wylana na odpuszczenie grzechów. Mt 26

(22) A gdy jedli, wziął chleb, odmówił błogosławieństwo, połamał i dał im mówiąc: Bierzcie, to jest Ciało moje. (23) Potem wziął kielich i odmówiwszy dziękczynienie dał im, i pili z niego wszyscy. (24) I rzekł do nich: To jest moja Krew Przymierza, która za wielu będzie wylana. Mk14

(19) Następnie wziął chleb, odmówiwszy dziękczynienie połamał go i podał mówiąc: To jest Ciało moje, które za was będzie wydane: to czyńcie na moją pamiątkę! (20) Tak samo i kielich po wieczerzy, mówiąc: Ten kielich to Nowe Przymierze we Krwi mojej, która za was będzie wylana. Łk 22


Jak On może nam dać [swoje] ciało do spożycia?...

„48 Jam jest chleb życia. 49 8 Ojcowie wasi jedli mannę na pustyni i pomarli. 50 To jest chleb, który z nieba zstępuje: kto go spożywa, nie umrze. 51 Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba. Jeśli kto spożywa ten chleb, będzie żył na wieki. Chlebem, który Ja dam, jest moje ciało za życie świata». 52 Sprzeczali się więc między sobą Żydzi mówiąc: «Jak On może nam dać [swoje] ciało do spożycia?»
53 Rzekł do nich Jezus: «Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: JEŻELI NIE BĘDZIECIE SPOŻYWALI CIAŁA SYNA CZŁOWIECZEGO I NIE BĘDZIECIE PILI KRWI JEGO, NIE BĘDZIECIE MIELI ŻYCIA W SOBIE. 54 Kto spożywa moje Ciało i pije moją Krew, ma życie wieczne, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym. 55 Ciało moje jest prawdziwym pokarmem, a Krew moja jest prawdziwym napojem. 56 Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije, trwa we Mnie, a Ja w nim. 57 Jak Mnie posłał żyjący Ojciec, a Ja żyję przez9 Ojca, tak i ten, kto Mnie spożywa, będzie żył przeze Mnie. 58 To jest chleb, który z nieba zstąpił - nie jest on taki jak ten, który jedli wasi przodkowie, a poumierali. Kto spożywa ten chleb, będzie żył na wieki».” J6

 Re: Czy przyjęcie Komuni bez wiary to profanacja?
Autor: Ewa (---.centertel.pl)
Data:   2019-11-29 21:51

Karolino a może spróbuj poczytać o cudach eucharystycznych? Może znajdzie się tam coś co trafi do twojego serca.

 Re: Czy przyjęcie Komuni bez wiary to profanacja?
Autor: On (---.centertel.pl)
Data:   2019-11-30 04:58

Miejsca, w których działy się cuda eucharystyczne: (klik).

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: