logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Jak poprosić bliskich o pomoc?
Autor: Pytająca (---.centertel.pl)
Data:   2019-12-01 20:12

W jaki sposób mogę poprosić kogoś o pomoc w depresji?

 Re: Jak poprosić bliskich o pomoc?
Autor: Estera (---.147.100.160.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2019-12-01 22:02

A jakiej pomocy oczekujesz? Wysłuchania, zrobienia zakupów, posprzątania mieszkania, zrozumienia, nieczepiania się, kiedy nie masz siły?

 Re: Jak poprosić bliskich o pomoc?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2019-12-01 23:24

Najprościej. Nie zakładając, że ktokolwiek się czegokolwiek domyśli.
"Słuchaj, mam kłopot, potrzebuję pomocy. Czy mógłbyś..." - i tu konkretnie mówisz, o co Ci chodzi.
Nie przepraszaj, że żyjesz. Nie graj na niczyich emocjach. Licz się z cudzymi możliwościami. Daj też ludziom prawo do odmowy.

 Re: Jak poprosić bliskich o pomoc?
Autor: Pytająca (---.centertel.pl)
Data:   2019-12-02 07:38

Po prostu chodzi o wysłuchanie, albo bycie przy mnie, dawanie poczucia ważności. (To ostatnie chyba najtrudniejsze)

 Re: Jak poprosić bliskich o pomoc?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2019-12-02 12:34

O pogadanie czy o wysłuchanie poprosić można. Zwyczajnie, jak pisałam wyżej.

O "danie poczucia ważności" nie ma jak prosić, bo problem jest także w Tobie. To Ty określasz, że jesteś dla kogoś ważna albo nie, to Ty dokonujesz takich ocen, niekoniecznie obiektywnie, rzecz jasna.
Nie można na nikim wymóc tego, że poświęci nam się na tyle, na ile chcemy.
Problemem bywa też nadmierne "zawieszanie się" na ludziach, uzależnianie samooceny od innych.

Pytanie: kogo uważasz za bliskich. I na jakiej podstawie.

 Re: Jak poprosić bliskich o pomoc?
Autor: Margaret (---.wieszowanet.pl)
Data:   2019-12-03 13:19

Nie nazywałabym tego prośbą o pomoc; to może odstraszać, a Ciebie rozczarować. Po prostu zaproponuj spotkanie, normalnie porozmawiaj, nie oczekuj cudów, tylko przyjmij to, co ta osoba Ci daje swoją obecnością.

 Re: Jak poprosić bliskich o pomoc?
Autor: Marta (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2019-12-03 21:34

Zastanów się dwa razy zanim będziesz się zwierzać bliskim i oczekiwać, że Cię wesprą. Wiedza o depresji jest niestety bardzo niska w społeczeństwie i ludzie po prostu nie wiedzą, jak pomóc, a najgorsze jest to, że wydaje im się, że wiedzą. Jak ja się w domu kiedyś podzieliłam diagnozą od psychologa, że mam depresję, to było tylko gorzej, bo mnie rodzina goniła gadkami typu: "Weź Ty się w garść, a nie siedzisz i nic nie robisz. Ja mam o wiele gorzej, ale nie siedzę z założonymi rękoma, a też bym mogła. Co Ci z tego przyjdzie, że siedzisz smutna zamiast gdzieś wyjść i wziąć się do roboty."

 Re: Jak poprosić bliskich o pomoc?
Autor: M. (---.play-internet.pl)
Data:   2019-12-09 11:42

Poczucia ważności można nabrać, gdy samemu zaczyna dawać się innym coś od siebie.
Popieram to, co napisała Margaret, po prostu spotykaj się z ludźmi, żeby porozmawiać czy zrobić coś wspólnie. Nie nastawiaj się na to, że inni ludzie wokół Ciebie mają kompetencje psychologów - potrafią słuchać i pomagać w rozwiązywaniu problemów. Często nie potrafią. Często sami mają problemy, także z własnym poczuciem wartości. Takie spotkanie powinno polegać także na zainteresowaniu się drugą osoba, a nie tylko na opowiadaniu o sobie. Bo inaczej będzie to postawa roszczeniowa i egoistyczna no i traktowanie ludzi tak trochę przedmiotowo jako "poprawiaczy nastroju".
Pozytywnie na nasze poczucie wartości może wpływać nabycie nowych umiejętności, można się zapisać na jakiś kurs czy wziąć udział w warsztatach: gotowania, kaligrafii, fotografowania, szydełkowania, obkładania książek, programowania, czy czegokolwiek, jest teraz tego sporo na rynku. Może jest coś co zawsze chciałaś zrobić ale coś Ci przeszkadzało, spróbuj się odważyć i zaplanować sobie realizację takiego trudnego zadania.
Wyjdź na spacer, zachwyć się kolorami jesieni. I koniecznie - wysypiaj się, bo wtedy nasz mózg się regeneruje.
Idą święta - w kościołach są miejsca, gdzie można zostawić żywność dla potrzebujących. Na Twojej uczelni nie ma jakiejś akcji pomocy innym przed świętami?
Przestań poprawę swojego samopoczucia wiązać tylko z obecnością innych ludzi. Zrób coś dla siebie sama, i zrób coś dla innych ludzi.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: