logo
Czwartek, 28 marca 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czym jest skrucha?
Autor: Franz H. (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2020-01-16 23:05

Czy ktoś na chłopski rozum potrafi wytłumaczyć czym jest skrucha? I jak się ma do żalu za grzechy i zadośćuczynienia? Z góry dziękuję

 Re: Czym jest skrucha?
Autor: Magdalena (---.centertel.pl)
Data:   2020-01-18 00:50

Franz H.,

No dobrze. Będzie łopatologicznie.

Skrucha to poczucie żalu za złe czyny, jakie popełniłeś. Wiąże się ona z Twoim postanowieniem zmiany, czyli nawróceniem ku dobru. Np. bardzo dokuczyłeś własnej matce, zrobiłeś jej ogromną przykrość. Widzisz jej łzy, smutek, ból. Czy w takiej sytuacji odczuwasz żal? Przykro Ci, że jakoś Cię poniosło? Może męczy Cię sumienie? Będzie Cię stać aby podejść do matki i ją przeprosić? za to co zrobiłeś? i dasz jej kwiaty? Czy postanowisz sobie, ze nigdy tak się już nie zachowasz?
Odpowiedz sobie na te pytania we własnym sercu. Przypomnij sobie jak zachował się Syn marnotrawny, po powrocie do domu. Co powiedział Ojcu?

 Re: Czym jest skrucha?
Autor: 38 na karku (---.7.ftth.classcom.pl)
Data:   2020-01-18 11:07

Skrucha to uznanie swojej winy przed Bogiem, przed sobą, zwłaszcza.

 Re: Czym jest skrucha?
Autor: Franz H. (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2020-01-18 16:19

Magdalena, dziękuję bardzo. Ale czy to oznacza ze skrucha łączy się się ściśle z uczuciami, emocjami? Czy to raczej to przede wszystkim akt woli popartej wiarą i rozumem?

 Re: Czym jest skrucha?
Autor: Magdalena (---.centertel.pl)
Data:   2020-01-18 19:15

Franz H.,

Nie wiem jaka jest Twoja wiara i co Ci wymyśli rozum. Tu nie chodzi o jakieś neutralne uczucia, one są obojętne i tak niewiele znaczą. Tu bardziej chodzi o Twoją miłość wobec bliźnich i Boga. Dlatego napisałam abyś zajrzał do własnego serca i zastanowił się, czy tam jest szczery żal i mocne postanowienie poprawy oraz zadośćuczynienie.
Dobrowolne, świadome przyznanie się do winy i żal za popełniony zły czyn (grzech) to właśnie skrucha nie tylko ludzi wierzących, ale i nie wierzących. Niekoniecznie ten akt woli poparty jest u nich wiarą i rozumem. Oni w Boga nie wierzą, ale również potrafią wyrazić swoją wielką szczerą skruchę wobec osoby, którą zranili. Tyle.

 Re: Czym jest skrucha?
Autor: stawiam tak: (---.net.pulawy.pl)
Data:   2020-01-18 19:44

Wiesz, znam takie przypadki emocjonalnej skruchy, że ktoś robił coś złego, potem płakał z rozpaczy, a za dwa tygodnie robił to samo (i znowu płakał), i tak do tej pory. Dlatego nie stawiałabym za mocno na emocje (ani na łzy) przy skrusze.

Wydaje mi się, że skrucha to nawet więcej niż żal.
Wydaje mi się, że skrucha polega na tym, żeby coś w sobie skruszyć. Upór, zawziętość, jakąś inną złą postawę może.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: