logo
Sobota, 20 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy można śpiewać psalm bez organisty?
Autor: Ewa (---.multi.internet.cyfrowypolsat.pl)
Data:   2020-02-08 21:36

W mojej parafii jest organista, śpiewam psalmy, lecz o wiele lepiej śpiewa mi się bez jego akompaniamentu - zawsze stresuje się, że podegra mi za wysoko, zmieni coś w melodii, często bywa też tak, że nie zna on melodii, którą ja chce zaśpiewać. Czy w porządku byłoby, jeśli załatwiłabym z nim, żeby nie grał mi do psalmu? Oczywiście refren i alleluja będę powtarzała z ludźmi, by tez śpiewali. Czy nie ma nic złego w śpiewaniu psalmu accapela, jeśli w kościele jest obecny organista?

 Re: Czy można śpiewać psalm bez organisty?
Autor: Moniaczka (---.96.244.55.tvksmp.pl)
Data:   2020-02-08 22:47

Psalm mozesz śpiewać sama, u mnie w parafii nawet często tak jest. Najczęściej organista akompaniuje tylko przy refrenie, bo ważne jest aby go powtarzali wszyscy.

 Re: Czy można śpiewać psalm bez organisty?
Autor: Kalina (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2020-02-09 00:55

http://vademecumliturgiczne.pl/2017/04/26/jeszcze-o-psalmie-responsoryjnym/

Ewa, wprost na Twoje pytanie odpowiada pkt. 3 - Akompaniament instrumentalny, powinien rozwiać Twoje wątpliwości. To kwestia porozumienia z organistą.

Warto zapoznać się również z tymi linkami:

https://www.liturgia.pl/Czego-nie-wolno-chorom-ani-organistom-czyli-o-spiewie-psalmu-responsoryjnego/

http://wrodzinie.pl/oddech-odpowiedz-czyli-psalm-responsoryjny/

 Re: Czy można śpiewać psalm bez organisty?
Autor: sstaszek (89.231.140.---)
Data:   2020-02-09 11:41

Organista jest stałym pracownikiem i gra na wszystkich mszach (przeważnie). A Ty śpiewasz "okazjonalnie" to dlaczego ma się dostosowywać "do pani śpiewaczki"?

 Re: Czy można śpiewać psalm bez organisty?
Autor: Kalina (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2020-02-09 16:28

Sstaszek, po cóż ta ironia "pani śpiewaczka"?
Nie wiesz czy Ewa śpiewa Psalmy okazjonalnie, czy może podczas Mszy Świętych, w których uczestniczy przez cały tydzień.
Psalm to nie jakaś śpiewanka dla "pani śpiewaczki" tylko część Liturgii Słowa. Skoro Ewa została dopuszczona do takiej posługi, to kwestia akompaniamentu nie jest jakimś zaspakajaniem próżności śpiewaczej. Służba liturgiczna powinna być godna i dopracowana. Jeżeli Ewa dobrze śpiewa a capella, to jest to jak najbardziej prawidłowe. Delikatne przygrywanie może ułatwić śpiew ale nie jest konieczne.
Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby organista dostosował się do prośby Ewy.

 Re: Czy można śpiewać psalm bez organisty?
Autor: Estera (---.165.kosman.pl)
Data:   2020-02-09 19:02

Instrukcja Konferencji Episkopatu Polski o muzyce kościelnej
z r.2017 (we wcześniejszej też ten podpunkt był zawarty):
36. W liturgii głos ludzki ma pierwszeństwo przed wszelkimi instrumentami.

Sstaszek, niuemiejętność dostosowania do osoby śpiewającej akurat słabo świadczy o umiejętnościach organisty. Niestety to bolączka niejednej polskiej parafii.

 Re: Czy można śpiewać psalm bez organisty?
Autor: Mateusz (31.42.21.---)
Data:   2020-02-09 21:58

Tak a propos dostosowywania się organisty do chórzystki, albo odwrotnie pozwolę sobie jedynie zauważyć, że większość popularnych pieśni religijnych posiada konkretny zapis nutowy, więc w ich przypadku oboje muszą działać według ścisłych wytycznych, które już wcześniej ustalił ktoś inny.
W przypadku psalmów rzeczywiście istnieje pewna dowolność, sam słyszałem je wykonywane w kilku mniej lub bardziej różniących się od siebie wersjach. Niemniej jednak, skoro w czasie Mszy Ewa i organista z jej parafii współpracują ze sobą, to muszą ustalić jeden, konkretny wariant muzyki i śpiewu, którego oboje będą się trzymać. Jak? Podczas wspólnych prób, bo jeśli spotykają się ze sobą jedynie podczas mszy i nabożeństw, to jest to chyba zbyt mało. Jest to jednak konieczne, bo wzajemne "punktowanie się" i wytykanie sobie nawzajem, kto i kiedy popełnił błąd nie służy ani im, ani tym bardziej celebransowi (który również ma prawo poczuć się cokolwiek zażenowany, kiedy psalm nie jest wykonywany odpowiednio), ani wiernym obecnym w kościele.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: