logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy grzeszę nie upominając innych?
Autor: Aga (---.play-internet.pl)
Data:   2020-02-25 16:14

Witam. Mam pytanie do Was. Jestem w pewnym środowisku między ludźmi w której wiem że postępują źle a nie mam odwagi ich upomnieć i nazwać tą rzecz po imieniu tylko mówię trochę na okrętkę albo tłumaczę samą siebie że tak nie robię a ich już nie. Nie mogę powiedzieć o co chodzi ale to sprawa nagminna. Męczy mnie to bo z jednej strony chciałabym tak wprost ich upomnieć bo wiem że robią źle ale z drugiej strony nie mam odwagi boję się że stracę dobre relacje w nimi. Proszę powiedzcie mi czy grzeszę nie upominając innych? Ja w sumie daję im przykład bo sama tego nie robię albo pokazuję że mi na tym nie zależy...ale tylko pokazuję a nie mówię wprost. Czy postępuję właściwie? Powiem tylko tyle że nie tak dawno sama tak postępowałam ale przestałam od momentu nawrócenia. Oni wiedzą że się nawróciłam. Proszę powiedzcie czy robię źle nie mówiąc im wprost.

Chciałabym mieć tyle odwagi żeby to powiedzieć i się nie przejmować ich opinią ale niestety nie potrafię... przepraszam Jezusa za to że taka jestem. Czy Bóg może mieć mi to za złe? Miałam nawet sen jak jakiś głos (męski)mówił mi że pozwalając im na to tak jak bym sama grzeszyła. I żebym stamtąd odeszła...Ale ja im nie pozwalam bo ja generalnie nie jestem osobą która ma jakiś wpływa na to. Poza tym to są dorośli ludzie i powinni wiedzieć. Nie wiem kto to był w tym śnie ale zaniepokoiło mnie to. No i mam z tego powodu rozterki i wątpliwości. Czy słusznie?

 Re: Czy grzeszę nie upominając innych?
Autor: Mateusz (31.42.21.---)
Data:   2020-03-03 20:15

Do Nieba nie trafisz na podstawie liczby udzielonych innym upomnień. Owszem, można to zrobić od czasu do czasu, gdy sytuacja naprawdę tego wymaga, ale czynienie z tego "misji życiowej" jest nieporozumieniem. Istotna jest również kwestia jakości tych krytycznych uwag kierowanych pod adresem innych. Jeśli masz skłonność do zachowywania się w trakcie udzielania tych upomnień niczym rozemocjonowany ksiądz, który grzmi z ambony, że to, to i tamto jest złe, ozdabiając dodatkowo swoją wypowiedź często powtarzanym słowem "piekło", ale nie podając jednocześnie zbyt wielu argumentów dlaczego nie należy postępować w określony sposób, to nie osiągniesz wiele albo też skutek będzie wręcz odwrotny do zamierzonego.
Jeśli Ty sama widzisz, że ktoś grzeszy, powiedz mu po prostu, że Ty byś tak nie postąpiła. Idealny rozwój sytuacji obejmowałby wówczas podchwycenie przez niego tematu i prośbę o wskazanie możliwego rozwiązania, które Ty sama zastosowałabyś na jego miejscu. Jeśli tak by się nie stało, należy poprzestać, przynajmniej chwilowo na samym wyrażeniu dezaprobaty i modlić się, aby osoba, której zachowanie Cię razi zrozumiała, o co konkretnie chodzi.

 Re: Czy grzeszę nie upominając innych?
Autor: B. (---.191.139.166.ipv4.supernova.orange.pl)
Data:   2020-03-04 03:21

Napisałaś Aga ogólnie, dlatego odpowiem też ogólnie :)

Nurtuje Cię sprawa upominania. Trzeba do tego podchodzić rozsądnie. Z jednej strony mamy nie osądzać (Mt 7,1) i we własnym oku szukać belki (Łk 6,42).
Ale także mamy obowiązek upominać (Mt 18,15; Łk 17,3; Rz 15,14; 1 Tes 5,14). Umiejętność upominania jest darem (Rz 12,8).
Prorok Ezechiel otrzymał nakaz upominania, jeżeliby nie upomniał, on sam byłby odpowiedzialny za grzechy popełnione przez osobę, której nie upomniał (Ez 3,16,21).

Św. Paweł upominał ze łzami (Dz 20,31).
Sodoma i Gomora zginęły, Niniwa jednak ocalała na skutek upomnień proroka Jonasza (który migał się od tej funkcji, ale w końcu wypełnił ją z dobrym skutkiem).

Wklejam Ci kilka fragmentów Pisma Świętego na temat upominania, może któryś z nich szczególnie Ci pomoże?.
Pozdrawiam.

(18) W biedzie jest i hańbie, kto gardzi karnością, we czci zaś - kto strzeże upomnień. Prz 13,18

(18) Nierozumny zaś robi wymówki niezgodnie z miłością, a dar zazdrosnego wyciska łzy z oczu. Syr 18:18


(13) Upomnij przyjaciela, aby tak nie czynił, a jeśliby uczynił, by już nie powtórzył czynu. (Syr 19:13)

(14) Upomnij bliźniego, aby tak nie mówił, a jeśliby już powiedział, aby nie powtarzał. (Syr 19:14)

(1) Bywa upomnienie, ale nie w porę, niejeden milczy, a jednak jest mądry. (Syr 20:1)

(2) O ileż lepiej jest upomnieć, niż trwać w gniewie. (Syr 20:2)

(6) Kto nienawidzi upomnienia, idzie śladem grzesznika, ale kto Pana się boi, z serca się nawróci. (Syr 21:6)

(6) Jak muzyka w czas smutku, tak nauka w niewłaściwym czasie, natomiast chłosta i upomnienie są zawsze mądre. (Syr 22:6)

(8) [Nie wstydź się] upomnieć nierozumnego i głupiego ani zgrzybiałego starca, gdy prowadzi spór z młodymi, a będziesz prawdziwie wychowany i przez wszystkich, co żyją, będziesz uznany za sprawiedliwego. (Syr 42:8)

(33) Obrócili się do Mnie tyłem, a nie twarzą, i mimo że ich pouczałem niestrudzenie, nie chcieli usłuchać ani przyjąć upomnienia. (Ks. Jeremiasza 32:33

(18) Jeśli powiem bezbożnemu: Z pewnością umrzesz, a ty go nie upomnisz, aby go odwieść od jego bezbożnej drogi i ocalić mu życie, to bezbożny ów umrze z powodu swego grzechu, natomiast Ja ciebie uczynię odpowiedzialnym za jego krew. (19) Ale jeślibyś upomniał bezbożnego, a on by nie odwrócił się od swej bezbożności i od swej bezbożnej drogi, to chociaż on umrze z powodu swojego grzechu, ty jednak ocalisz samego siebie. (20) Gdyby zaś sprawiedliwy odstąpił od swej prawości i dopuścił się grzechu, i gdybym zesłał na niego jakieś doświadczenie, to on umrze, bo go nie upomniałeś z powodu jego grzechu; sprawiedliwości, którą czynił, nie będzie mu się pamiętać, ciebie jednak uczynię odpowiedzialnym za jego krew. (21) Jeśli jednak upomnisz sprawiedliwego, by sprawiedliwy nie grzeszył, i jeśli nie popełni grzechu, to z pewnością pozostanie przy życiu, ponieważ przyjął upomnienie, ty zaś ocalisz samego siebie. (Ks. Ezechiela 3:18-21)

Jeżeli upominasz ludzi mających władzę, to bywa, że to kosztuje... Pamiętasz losy proroków? Jan Chrzciciel za konsekwentne upominanie władcy trafił do więzienia, gdzie ucięto Mu głowę...

"Gdy brat twój zgrzeszy <przeciw tobie>, idź i upomnij go w cztery oczy. Jeśli cię usłucha, pozyskasz swego brata" Mt 18,15

(47) Sługa, który zna wolę swego pana, a nic nie przygotował i nie uczynił zgodnie z jego wolą, otrzyma wielką chłostę. (48) Ten zaś, który nie zna jego woli i uczynił coś godnego kary, otrzyma małą chłostę. Komu wiele dano, od tego wiele wymagać się będzie; a komu wiele zlecono, tym więcej od niego żądać będą." Łk 12,47-48

(3) Jeśli brat twój zawini, upomnij go; i jeśli żałuje, przebacz mu. (Ew. Łukasza 17:3)

(14) Bracia, jestem co do was przekonany, że pełni jesteście szlachetnych uczuć, ubogaceni wszelką wiedzą, zdolni do udzielania sobie wzajemnie upomnień. (Rz 15:14)

ALE:
(10) Sekciarza po jednym lub drugim upomnieniu wystrzegaj się, (List do Tytusa 3:10)


(5) Jeżeli zaś ktoś smutek sprawił, to nie mnie, lecz po części - by nie przesadzać - wam wszystkim. (6) Niech już takiemu wystarczy kara, wymierzona przez większość spośród was. (7) Raczej wypada teraz wybaczyć mu i podtrzymać go na duchu, aby nie popadł ów człowiek w rozpaczliwy smutek. (8) Dlatego napominam was, abyście jego sprawę rozstrzygnęli Z MIŁOŚCIĄ. 2 Kor 2:5-8

 Re: Czy grzeszę nie upominając innych?
Autor: Magdalena (---.centertel.pl)
Data:   2020-03-07 10:47

Tak mówi Pismo Święte
/.../

Powołując sie na Biblię należy podać źródło cytatu: księgę, rozdział i wiersz.
modeator

 Re: Czy grzeszę nie upominając innych?
Autor: Mary (---.dsl.bell.ca)
Data:   2020-04-03 03:29

zwrocila na mnie twoja uwaga ze to sa przeciez dorosli ludzie. Nie swiadczy to jednak ze wiedza co czynia. Rozumiem twoje opory aby Pana Jezusa wziac w obrone, to pewnie jest grzech zaniedbania. Mysle ze powinnas zwrocic uwage i zakonczyc, ten ktos moze bedzie o tym myslal, przeciez Pan Jezus moze wszystko zrobic jak chce.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: