logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Przypominają mi się błędy z przeszłości.
Autor: Katarzyna (---.147.35.208.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2020-02-27 00:47

Mam ostatnio bardzo trudny czas w życiu. Przypominają mi się błędy z przeszłości, złe decyzje, grzechy. Mimo iż byłam w spowiedzi. Nie wiem co mam robić. Jest to ból emocjonalny a nawet psychiczny. Czy szatan przypadkiem w tym nie miesza?

Gdzie szukać pomocy? Kierownik duchowy? Psycholog?

 Re: Przypominają mi się błędy z przeszłości.
Autor: Invisible (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2020-02-27 19:49

Cześć.

Na Twoim miejscu zwróciłabym się o pomoc do psychologa, dobry byłby tu pewnie psycholog duchowny, choć świecki tez jak najbardziej.

Skoro chodzisz do spowiedzi, jeśli jesteś w Łasce Uświęcającej, modlisz się, a mimo to czujesz ten ból, przeszkadzają Ci takie mysli, warto byłoby to przerobić na terapii.
Możesz cierpieć na depresję, nerwicę (itp) gdzie często towarzyszy nadmierne, patologiczne poczucie winy, natrętne myśli oraz ciągłe "przeżuwanie" tego co było (negatywne) w przeszłości. Dlatego warto byłoby tu poprosic o pomoc specjalistę od zdrowia psychicznego który pomógłby Ci znaleźć przyczynę, przegadać problem dokładnie, i uporać się z tą przeszłością.

Pamiętaj, że życie toczy się dalej. Spróbuj zaakceptować to co jest tu i teraz, pomysl sobie, na czym stoisz, jak wygląda Twoje życie, co chciałabyś jeszcze zmienić, polepszyć. Zacznij od TERAZ, nie od przeszłosci :) Teraz jest czas na nowe decyzje, na ciągłe polepszanie się, dążenie do bycia lepszym sobą :) (odnośnie dawnych grzechów, myślenia o nich). Wszystko z Bogiem, rzecz jasna.

 Re: Przypominają mi się błędy z przeszłości.
Autor: Mateusz (31.42.21.---)
Data:   2020-02-27 21:57

Katarzyno, spróbujmy pogrupować to, co stanowi części składowe Twojego problemu. Mamy tam grzechy i ogólnie rzecz biorąc, niewłaściwe wybory. Kwestie grzechów rozwiązuje się w trakcie spowiedzi. Skoro twierdzisz, że już u niej byłaś, to zakładam, że była szczera. Jeśli tak, to naprawdę nie ma powodu, abyś wracała do tego, co w jej trakcie wyznałaś. Niepokojów związanych ze złymi wyborami pozbędziesz się natomiast, analizując swoje życie. Zastanów się: na skutek ilu Twoich decyzji ktokolwiek z Twojego otoczenia lub Ty sama poniosłaś szkodę? Gdybyś po takim uczciwym (podkreślam: uczciwym) powrocie do przeszłości nie mogła sobie przypomnieć zupełnie nic, to zapewne oznaczałoby to, że podobne sytuacje nie miały miejsca w Twoim życiu. I to wcale nie dlatego, że to Ty próbujesz je ukryć przed samą sobą, tylko dlatego, że ich nie było, bo ich występowanie nie jest żadnym warunkiem koniecznym.
Spróbuj zastosować proponowane przeze mnie rozwiązanie zanim zaczniesz szukać pomocy u innych. Zasada mówiąca, że najczęściej nikt nie pomoże człowiekowi skuteczniej niż on sam sprawdza się do dziś.

 Re: Przypominają mi się błędy z przeszłości.
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2020-02-27 23:13

Istnieje też prawdopodobieństwo, że podczas proponowanej przez Mateusza analizy przypomnisz sobie konkretne, niewydumane sytuacje, w których rzeczywiście popełniłaś błąd i konsekwencje decyzji były złe. Nie należy tego wypierać czy oszukiwać się, ale też nie należy się zagryzać nimi.
Cóż, jesteśmy omylni. Popełniamy błędy. Przyjmijmy to, pogódźmy się. Nie mamy wpływu na przeszłość. Stało się. Zostawmy to Panu Bogu, jego miłosierdziu. Jeśli można coś naprawić - naprawiamy. Jeśli nie można naprawić - uczymy się na błędach. Jeśli to grzech (nie zawsze tak jest) - wyznajemy sakramentalnie.

 Re: Przypominają mi się błędy z przeszłości.
Autor: Ј (---.austin.res.rr.com)
Data:   2020-02-28 00:37

"Przypominają mi się błędy z przeszłości, złe decyzje, grzechy. Mimo iż byłam w spowiedzi".

Spowiedź może przynieść ukojenie. Ale nie na zasadzie czyszczenia pamięci. Człowieka może przemienić (od razu lub z czasem) spotkanie z Bożym Miłosierdziem. Staraj się skupiać na tym drugim, czyli Bożym Miłosierdziu, a nie na funkcji "clear cache".


"Czy szatan przypadkiem w tym nie miesza?"

Szatan zawsze miesza. Na różne sposoby. Wykorzystując słabości (znasz choć trochę swoje?). A Pan Bóg przychodzi z pomocą. Też na różne sposoby :)

 Re: Przypominają mi się błędy z przeszłości.
Autor: M. (---.play-internet.pl)
Data:   2020-02-28 08:46

Warto też zadbać o nasze ciało, bo ma ono duży wpływ na psychikę. Odpoczać, redukować stres, wysypiać się, uprawiać sport, lepiej się odżywiać, odstawić używki.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: