logo
Czwartek, 28 marca 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Niepewność w liczeniu paciorków różańcowych.
Autor: Krzysztof (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2020-03-26 19:28

Witam. Zacząłem odmawiać nowenne pompejanską w pewnej intencji odmawialem zawsze rano rozaniec następnie w ciągu dnia dziesiątkami odmawialem drugi rozaniec tak jakby "na raty". Taka forma wg o. Szustaka jest tez dopuszczalna. A popołudniem starałem sie w kościele odmowic trzeci. Jest to moja pierwsza NP. I niestety po kilku dniach odmawiania nie wiem zamyslilem sie pogubiłem odmawiajac Zdrowas Maryjo w liczbie tzn nie bylem pewny czy juz te pare paciorkow zmowilem czy nie. Naszly mnie wątpliwości czy to będzie ważna NP. Niestety bedac zly sam na siebie przerwalem NP. Mam zamiar zacząć od nowa ale obawiam sie ze przyjdzie gorszy dzień i znowu sie pogubie itd. Jaka jest rada na te moja skrupulatnosc. Czy gdy np w takiej sytuacji odmowie np dziesiatek więcej to NP będzie waznie odmowiona.

 Re: Niepewność w liczeniu paciorków różańcowych.
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2020-03-26 20:05

Tak, jeśli odmówisz więcej, będzie odmówiona ważnie.
Nie trzeba się zniechęcać i denerwować. O jedno ziarenko też nie chodzi.

Podzielę się doświadczeniem. Powiem Ci, że odmawianie pojedynczymi dziesiątkami jest dla niektórych (np. dla mnie) trudniejsze, niż 5 dziesiątek na jeden raz, bo łatwiej zapomnieć, w którym miejscu się było. I bardziej się rozpraszamy. Kiedy jestem rozkojarzona, to przy pierwszej dziesiątce się jeszcze nie wyciszam, dopiero potem, przy kolejnej. Wiec przy nowennie wydaje mi się "bezpieczniej" odmówić 5 tajemnic na jeden raz, nie na raty.

 Re: Niepewność w liczeniu paciorków różańcowych.
Autor: Estera (---.165.kosman.pl)
Data:   2020-03-26 20:25

Rób co możesz, i tyle. Nie zniechęcaj się.

 Re: Niepewność w liczeniu paciorków różańcowych.
Autor: 38 na karku (---.7.ftth.classcom.pl)
Data:   2020-03-26 21:41

Dziesiątki można zanotować na kartce i zaznaczać sobie te już danego dnia rozważone i odmówione.

 Re: Niepewność w liczeniu paciorków różańcowych.
Autor: Asia (---.dynamic.gprs.plus.pl)
Data:   2020-03-26 22:46

Pogubiłeś się odmawiając Zdrowaś Mario - w liczbie. W liczeniu kolejnych paciorków. Ale przecież trzymając w ręku różaniec i przesuwając kolejne koraliki można o tym zupełnie nie myśleć. O liczeniu kolejnych Zdrowaś Mario. Po prostu odmawiasz je przesuwając w palcach kolejne koraliki. I one - te koraliki - jakby liczą za ciebie. Zamyślisz się, zatrzymasz, odpłyniesz gdzieś myślami, ale trzymając w ręku różaniec wiesz, w którym miejscu jesteś. On cię prowadzi. Można powiedzieć, że jest taką jakby liną, której się trzymasz idąc. I wtedy możesz iść "na ślepo". Trzymając się tej liny. Nawet jeśli na moment odpłyniesz gdzieś myślami, to ta lina cię utrzymuje na właściwiej drodze. Zapewnia właściwy kierunek. Możesz się czasem jakby zsunąć gdzieś niżej - koralik czy kilka w dół - ale to nic, bo zawsze możesz wspiąć się od nowa. Wzdłuż tej liny. I tutaj chyba nie tyle ważna jest ilość koralików - tych jakby twoich kroków na tej drodze - ale samo to, że idziesz tą drogą. Wzdłuż tej liny. Ścieżką, którą ta lina wyznacza. Idziesz z Maryją. Trzymając Ją za rękę. I wtedy chyba o wiele ważniejsza od liczenia jest sama droga. I Jej obecność na niej. Przy tobie. Albo twoja przy Niej. I to, że idziesz z Nią do Jezusa. Krok więcej czy mniej, jakieś chwilowe potknięcia czy zachwiania, to wszystko nie zmienia tego, że cały czas jesteś na tej drodze. Idziesz. Z Nią, z Maryją. Czy idąc z kimś drogą, rozmawiając albo po prostu idąc razem w milczeniu, liczysz wtedy kroki? Chyba nie. Po prostu idziesz. I tutaj myślę, że jest podobnie. Idziesz, a ta jakby lina, różaniec, który trzymasz w dłoniach, utrzymuje cię na właściwej drodze. I właśnie jakby pilnuje, dba o to, żebyś się nie zgubił.

 Re: Niepewność w liczeniu paciorków różańcowych.
Autor: Blanka (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2020-03-27 11:16

Jest aplikacja tej nowenny. Możesz sobie ją zainstalować i zaznaczać, na której dziesiątce czy tajemnicy jesteś. Dodatkowo masz podaną liczbę dni jej odmawiania.

 Re: Niepewność w liczeniu paciorków różańcowych.
Autor: Andrzej (---.centertel.pl)
Data:   2020-03-27 21:30

Kup sobie różaniec z 50+5+kilka ziarenkami, przy czym każda dziesiątka w innym kolorze, czyli 'różaniec misyjny'.

 Re: Niepewność w liczeniu paciorków różańcowych.
Autor: Krzysztof (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2020-03-28 17:44

Dziekuje za odpowiedzi. A czy dopuszalne w mojej sytuacji byloby odmawianie NP z lektorem? Np. https://m.youtube.com/watch?v=NTQxXnbTqQA W kosciele dyskretnie z sluchawka w uchu.

 Re: Niepewność w liczeniu paciorków różańcowych.
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2020-03-28 18:48

Wszyscy, którym się wydaje, że tekstu albo muzyki słuchanej przez słuchawkę w uchu nie słyszą ludzie obok, nawet kilka ładnych metrów dalej - są w najgłębszym błędzie. Utrapienie pociągów, autobusów, tramwajów, miejsc publicznych.
To s ł y c h a ć. Mimo hałasu pociągu itd. Słychać!!! Właściciele nie wierzą. Kiedyś wystukałam takiemu jednemu ananasowi rytm irytującej muzyczki, której słuchał od pół godziny - był zdumiony, że jakim cudem słyszę. Ano takim, że słuchawki nie izolują otoczenia. Ci, którzy mają słuchawki na uszach, nie słyszą otoczenia, ignorują je. Zmuszają zaś osoby z otoczenia do słuchania.

Moim zdaniem więc słuchawka w uchu i tekst w kościele, na dodatek w ciszy kościoła - absolutnie nie. Nie katuj innych. Nie przeszkadzaj. Nie można.
Słuchaj sobie w domu albo na spacerze.

 Re: Niepewność w liczeniu paciorków różańcowych.
Autor: Krzysztof (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2020-03-29 08:12

Rozumiem czyli wyjscie jest jedno odmawiac zrezygnowac z odmawiania dziesiatkami a cale rozance na raz. Czyli jesli sie zamysle i nie bede pewny miejsca mam isc dalej ewentualnie odmowic jedno Zdrowas Mario i nie przejmowac tropic sie ta sytuacja? Jeszcze jedno pytanie bo kupilem sobie ksiazeczke do NP przegladajac internet znajduje subtelne roznice w NP np dodatkowe modlitwy itp. Czy gdzies w necie znajde wzor NP. Dziekuje

 Re: Niepewność w liczeniu paciorków różańcowych.
Autor: Asia (---.dynamic.gprs.plus.pl)
Data:   2020-03-29 21:22

Strasznie urzędowo do tego podchodzisz. A modlitwa to nie są jakieś formularze, które trzeba w odpowiedni sposób wypełnić, wpisać wszystko w odpowiednich rubryczkach, zgodnie z załączoną instrukcją, bo inaczej będzie źle i formularz zostanie odesłany i trzeba będzie wypełnić od nowa. Nie, to nie tak. Modlitwa jest twoim spotkaniem z Bogiem. W tym przypadku spotkaniem, na które przychodzisz razem z Maryją. Ona cię prowadzi. I to nie tak, że jak odmówisz coś niezupełnie tak jak pisze w książeczce - czyli niezgodnie z "instrukcją" - to ta modlitwa zostanie odrzucona i twoja prośba nie zostanie wysłuchana. To nie tak. Tutaj liczą się twoje starania. Twój czas spędzony na modlitwie, twoja obecność. Nie traktuj Boga ani Maryi jak jakichś urzędników. Po prostu weź do ręki różaniec i módl się. Tak jak potrafisz. Nie musi być wszytko idealnie, równiutko, bez żadnego potknięcia. Ważne, żeby było od serca. Wtedy na pewno będzie dobrze.

 Re: Niepewność w liczeniu paciorków różańcowych.
Autor: Krzysztof (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2020-03-31 14:18

Ok dziekuje za wszystkie rady. Pora zaczac NP od nowa.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: