logo
Czwartek, 28 marca 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy przeprosić rodziców dziewczyny?
Autor: Wojtek (109.197.33.---)
Data:   2020-05-23 13:45

witam, popełniłem grzech oraz błąd współżyjąc z dziewczyną. Skończyło się to nieplanowaną ciążą. Czy według etyki chrześcijańskiej popełniłem bezpośredni grzech wobec jej rodziców? Czy przeprosiny dla nich powinny być warunkiem rozgrzeszenia? Rozumiem, że przeprosiny jestem im winny, ale czy to konieczne z katolickiego punktu widzenia?

 Re: Czy przeprosić rodziców dziewczyny?
Autor: Alex (---.centertel.pl)
Data:   2020-05-23 16:08

Na Twoim miejscu poszłabym wyspowiadać się do konfesjonału i szczerze żałując za grzech współżycia przed ślubem w ten sposób zamknęła temat. Nie chcę, żebyś zrozumiał to w sposób, że nic się nie stało. Owszem to było złe posunięcie, jednak czasu nie cofniesz. Narodzi się nowy człowiek i teraz powinno się już patrzeć na tę sprawę w pozytywny sposób. Zamiast przeprosin pokaż swoją odpowiedzialność, miłość do tej dziewczyny i Waszego dziecka. Radujcie się sobą oraz Waszym potomkiem. Wszystko będzie dobrze.

 Re: Czy przeprosić rodziców dziewczyny?
Autor: Katarzyna (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2020-05-23 18:47

Żartujesz, prawda?

 Re: Czy przeprosić rodziców dziewczyny?
Autor: klara (---.centertel.pl)
Data:   2020-05-23 19:36

Nieee, no chyba nie. O wiele lepiej jeśli pokażesz się jako dobry i odpowiedzialny mąż i ojciec :)

 Re: Czy przeprosić rodziców dziewczyny?
Autor: sstaszek (89.231.140.---)
Data:   2020-05-23 20:27

Chyba nie przeprosić, ale o jej rękę POPROSIĆ
Powodzenia.

 Re: Czy przeprosić rodziców dziewczyny?
Autor: Wojciech (---.opera-mini.net)
Data:   2020-05-24 11:06

Powinieneś przeprosić i umówić się z jej ojcem na męską rozmowę. Nie wiem ile ona ma lat, czy jest na utrzymaniu rodziców, czy z nimi mieszkasz. Nie wiem czy dojrzałeś do małżeństwa, ale skoro pytasz o takie rzeczy na forum to dużo musisz nadrobić. Jak na razie odpowiedzialny nie jesteś. Obyś się spełnił jako mąż i ojciec i jak najszybciej dojrzał.

 Re: Czy przeprosić rodziców dziewczyny?
Autor: #%@&* (---.17-3.cable.virginm.net)
Data:   2020-05-24 11:43

Jeśli ich znałeś i nadużyłeś ich zaufania, a chcesz być odpowiedzialnym człowiekiem, mężem i ojcem, to tak. Jest to sposób na odbudowę zaufania i pomoże im uwierzyć, że nie popełniają błędu powierzając tę dziewczynę tobie - wszystko zależy od tego jakie masz zamiary. Natomiast szczegóły, których my nie znamy - w konfesjonale, ponieważ każda sytuacja jest inna (np. jej rodzice są niewierzący i mają wszystko gdzieś, ja myślę, że lepiej jest umówić się na rozmowę z jakimś księdzem, dobrze by było, żebyś miał do niego odrobinę zaufania, niezależnie od osiągniętego efektu, jest to krok do przodu w twoim katolicyzmie).

 Re: Czy przeprosić rodziców dziewczyny?
Autor: po prostu (---.centertel.pl)
Data:   2020-05-24 14:29

Wbrew społecznie funkcjonującym zwyczajom, nie masz obowiązku brania za żonę tej dziewczyny. Takie małżeństwo mogłoby nawet okazać sie nieważne, jeśli wstępowałbyś w nie pod przymusem społecznym (bo jest dziecko, no to trzeba... wypada... no bo "co teraz ludzie powiedzą?"), a nie z własnej wolnej, nieprzymuszonej decyzji. (Teraz jednak już to wiesz. Więc jeśli, mimo to, zdecydujesz sie na małżeństwo - mimo wiedzy, że nie musisz - Wasze małżeństwo to będzie ważne.)

Niezależnie, czy dziewczyna zostanie Twoją żoną; masz obowiązki wobec dziecka - chronić jego zdrowie i życie; troskę emocjonalną, materialną i duchową o nie. Jestes bowiem obecnie najprawdziwszym tatą - i tego juz nic nie zmieni.

Kieruj sie zasadą: "Jak chcecie, żeby ludzie wam czynili, podobnie wy im czyńcie!" (Łk. 6, 31). Jak Ty byłeś malutki, czy też teraz - jakiego chciałeś/chcesz miec tate? Odpowiedz sobie na to pytanie i takim właśnie Ty bądź. A za każdym razem, jak bedzie Ci się to wydawało zadaniem ponad siły, czerp z nieskończonej miłości Boga Ojca do Ciebie. Boga Ojca, dla którego zawsze będziesz ukochanym synkiem.

Pamietaj też, że jeśli zdecydujesz sie kiedys na małżeństwo z kims innym niż mama najstarszego Twojego dziecka, to - aby małżeństwo Twoje bylo ważne - przyszła żona musi zostać przed ślubem poinformowana, że masz juz dziecko i masz wobec niego zobowiązania.

O warunki rozgrzeszenia dopytaj kapłana.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: