logo
Wtorek, 20 października 2020
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
Kanał czerwony
Kanał zielony
 
 
 Jak miał na imię ojciec Piotra - Jona czy Jan?
Autor: Pytanie (---.191.118.5.ipv4.supernova.orange.pl)
Data:   2020-05-29 23:42

W polskim tłumaczeniu Ewangelii św. Mateusza jest napisane, że Szymon (Piotr) był synem Jony, a w Ewangelii św. Jana, że Szymon był synem Jana.

"Na to Jezus mu rzekł: Błogosławiony jesteś, Szymonie, synu Jony" Mt 16,17
"Powiedział mu po raz trzeci: «Szymonie, synu Jana, czy kochasz Mnie?»" J 21,17

Jakie było imię ojca Szymona-Piotra - Jona czy Jan? I skąd ta różnica?

 Re: Jak miał na imię ojciec Piotra - Jona czy Jan?
Autor: #%@&* (---.17-3.cable.virginm.net)
Data:   2020-05-31 11:07

To jest to samo. W języku polskim masz także wiele imion takich samych, lub pokrewnych. Nie tak dawno temu była na tym forum Bogumiła, a nawet kilka. Tymczasem Bogumił i np. Teofil, to dokładnie to samo imię.
A patrząc na źródłosłów, mógłbyś powiedzieć Karol (np. Wojtyła), Karel, Kral, Król itd., co się wywodzi od Karola, zwanego później Wielkim, od którego imienia wzięło się określenie Król.
Żydzi, tak na marginesie do mniej więcej połowy XIX wieku, nie mieli, nie posiadali nazwisk (a i później często je zmieniali, (np. w zależności od zaboru w którym mieszkali).
Zjawisko, powszechne, nie dotyczące wyłączenie Żydów, to nadawanie konkretnym osobom przezwisk, określeń zawodu np. Jan Kowal, Kowalewski, Kowalski, najczęstszych - imion patronimicznych (tzw. "otczestwo", np. Iwan Anatolowicz, czyli Jan syn Anatola), albo związanych z miejscem urodzenia, czy pochodzenia rodu np. Jezus Nazarejczyk.
Apostołowie żyli w kraju, w którym oficjalnym językiem był hebrajski, ale na co dzień posługiwano się aramejskim, a chcąc porozumieć się z władzami, trzeba było znać łacinę, przy czym ludzie wykształceni i kulturalni nie posługiwali się językiem plebsu, tylko używali greki. I już masz wszystkie języki Biblii. W każdym z tych języków ten sam wyraz brzmi inaczej. A tłumaczeń Biblii z "języków oryginalnych" mamy w tej chwili "skoloko ugodno".

 Re: Jak miał na imię ojciec Piotra - Jona czy Jan?
Autor: Margaret (---.wieszowanet.pl)
Data:   2020-05-31 18:34

Jona to to samo co Jonasz, czyli gołębica i w I w. raczej nie było już używane. Jan = hebrajskie Jochanan = JHWH jest łaskawy.
Piotr w Mt ma dookreślenie jednym słowem: Barjona - syn Jonasza. W czwartej Ewangelii są dwa wyrazy: syn Jana (hyios Ioannou)). Nie jest więc to identyczne określenie tylko z innym imieniem ojca.
Ks. prof. Paciorek pisze, że najczęściej przyjmuje się, że w Mt to imię patronimiczne, skrócona wersja, Jochanan przeszłoby w Jona. Inne możliwości: Barjona ma oznaczać zelotę, człowieka gwałtownego. Albo imię Jonasz ma kojarzyć Piotra z prorokiem ST. Albo że Jan Ewangelista użył imienia wówczas popularnego (Jan zamiast Jona).

PS. Teofil też był na forum czy mi się pomyliło?

--------

Pan Teofil był na forum. 3 stycznia 2008 zmarł. Na forum są wątki poświęcone śp. Panu Teofilowi (klik); (klik).

 Re: Jak miał na imię ojciec Piotra - Jona czy Jan?
Autor: Margaret (---.wieszowanet.pl)
Data:   2020-05-31 21:03

Właśnie tak mi się kojarzy, że Pan Teofil zmarł i był z Katowic.
To już 12 lat minęło? Nie do wiary, jak ten czas leci.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: