logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Żyć z przyjemnościami czy ascetycznie?
Autor: Kasia (---.centertel.pl)
Data:   2020-06-01 17:11

Nie wiem czy żyć ciesząc się i sprawiając sobie drobne przyjemności, czy żyć ascetycznie, ciągle pokutując. W obu przypadkach modliłabym się i starała się kochać i pomagać bliźnim. Proszę nie uznać tego za głupie, ale ja naprawdę nie wiem. Proszę o szczerą odpowiedź z serca.

 Re: Żyć z przyjemnościami czy ascetycznie?
Autor: Aneta (77.87.0.---)
Data:   2020-06-01 17:55

Z serca - polecam złoty środek. "Jest czas na pokutę i jest czas na kuropatwę", jak to powiedziała Święta Terasa z Avili.

Wszystko zależne jest od czasu, ostatecznie od Boga

Koh 3:

1 Wszystko ma swój czas,
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem1:
2 Jest czas rodzenia i czas umierania,
czas sadzenia i czas wyrywania tego, co zasadzono,
3 czas zabijania i czas leczenia,
czas burzenia i czas budowania,
4 czas płaczu i czas śmiechu,
czas zawodzenia i czas pląsów,
5 czas rzucania kamieni i czas ich zbierania,
czas pieszczot cielesnych i czas wstrzymywania się od nich,
6 czas szukania i czas tracenia,
czas zachowania i czas wyrzucania,
7 czas rozdzierania i czas zszywania,
czas milczenia i czas mówienia,
8 czas miłowania i czas nienawiści,
czas wojny i czas pokoju.
9 Cóż przyjdzie pracującemu
z trudu, jaki sobie zadaje?
10 Przyjrzałem się pracy, jaką Bóg obarczył ludzi,
by się nią trudzili.
11 Uczynił wszystko pięknie w swoim czasie,
dał im nawet wyobrażenie o dziejach świata,
tak jednak, że nie pojmie człowiek dzieł,
jakich Bóg dokonuje od początku aż do końca.

 Re: Żyć z przyjemnościami czy ascetycznie?
Autor: danusia (178.219.104.---)
Data:   2020-06-01 20:08

Kasiu trudno powiedzieć :) co dla Ciebie znaczy "sprawiając sobie drobne przyjemności" a żyć ascetycznie. Jesteśmy tak zdominowani informacjami i trendami, że zaciągamy informacji na temat własnego życia, pytając i oczekując odpowiedzi osób, które nie znają naszych możliwości, pragnień, ograniczeń.

To jedynie wie Bóg i dlatego trzeba się wsłuchać w głos serca, w Ducha Świętego, który oświeca i prowadzi.
Bądź radosna i naturalnie przyjmuj życie, w sposób jaki sumienie Ci podpowiada.
Podejrzewam, że sytuacje na jakie trafisz oraz ludzie z którymi wejdziesz w relacje, będą tak czy inaczej kształtowały Twoje poglądy.
Wybór należy do Ciebie, co jesteś w stanie podjąć, jaki wysiłek sobie wyznaczyć.

Podjęłam pewne wyzwanie i wcale nie słuchałam co ktoś mówił, ostrzegał, zresztą na pewnym etapie eksploatacji, sama to zrozumiałam ale po odpoczynku szłam dalej wytrwale do przodu aż zdrowie nieco siadło i się dopiero puknęłam w głowę, jaka jestem niepokorna, co do swoich ograniczeń fizycznych, zdrowotnych.
W prawdzie w końcu rzetelnie sumienie wyrzuciło tę moją ignorancję.
Tak więc życzę Ci równowagi w chceniach i przerwach na refleksję. Wszystko przed nami :)

 Re: Żyć z przyjemnościami czy ascetycznie?
Autor: Mateusz (31.42.21.---)
Data:   2020-06-01 20:45

Czy zadałaś sobie pytanie o to, kim jesteś i kim chciałabyś być? Bo ja byłbym gotów się założyć, że tak jak większość osób tutaj piszących - osobą świecką. Możesz zatem albo wstąpić do jakiejś wspólnoty zakonnej i robić to, co pozostałe jej członkinie, według konkretnego charyzmatu, albo dalej wieść świeckie życie. Ta druga opcja mogłaby być o tyle bardziej atrakcyjna, o ile wiąże się z nią większa uniwersalność: miałabyś możliwość decydowania w pełni samodzielnie o tym komu, kiedy i w jaki sposób chciałabyś pomagać.

 Re: Żyć z przyjemnościami czy ascetycznie?
Autor: Kasia (---.centertel.pl)
Data:   2020-06-01 23:15

Bardzo dziękuję wam, Danusiu, Mateuszu i Aneto za odpowiedź.
P.S. Rzeczywiście jestem że stanu świeckiego.

 Re: Żyć z przyjemnościami czy ascetycznie?
Autor: Kris (---.teta.com.pl)
Data:   2020-06-05 15:18

Mom zdaniem trzeba doświadczyć jednego i drugiego. Drobne przyjemności ORAZ asceza. Jeśli pokazać dobrą analogię do jedzenia, to raz mamy post, a raz mamy święta i objadamy się do woli. Na tym polega trening ruchowy że potrafimy jedno i drugie. Asceza nie przeszkadza nam w radości i odwrotnie.

 Re: Żyć z przyjemnościami czy ascetycznie?
Autor: Kasia (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2020-06-06 12:44

Bardzo dziękuję za wszystkie odpowiedzi.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: