logo
Sobota, 20 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Jak nauczyć się życzyć dobrze znajomym?
Autor: Daga (---.dynamic.mm.pl)
Data:   2020-06-02 22:50

Zauważyłam, że nie cieszę się szczęściem innych. Mam wśród znajomych osoby, które marzyły o sławie i zaistniały w internecie lub TV. Przeglądając social media czuję zazdrość lub złość. Były to osoby, którym w szkole szło dużo gorzej niż mi. Ja byłam najlepszą uczennicą w szkole a to nic nie warte. Im się udało, a mi nie. Skończyłam studia, które miały być prestiżowe i pracowałam za psie pieniądze. Chciałabym, żeby komuś się nie powiodło, zaszkodzić. Jedna z moich kiedyś bliskich koleżanek jest znana. Przestałam ją obserwować, bo nie mogę się powstrzymać od negatywnych komentarzy. Wielokrotnie widziałam, że kłamie. Kłamie nawet mówiąc, że była najlepszą uczennicą w szkole. Ambitna, ale nie zdolna. Przeciętna, czwórkowa. Kreuje się na perfekcjonistkę, która nie potrafi odpoczywać. Na osobę światową. Opowieści o jej podróżach są bardzo naciągane. Znam ją od lat. Wiem, że nie podróżowała tyle, ile mówi. Za tym stoi ogromne ego i ukrywane wielkie parcie na szkło. Budzi to moją złość. Poziom jej życia również. Umniejszam sukces. Nie potrafię cieszyć się, że komuś się wiedzie. Nie potrafię życzyć dobrze. Przestałam śledzić, ale nie ucieknę od tego. Coraz częściej mam takie reakcje, również w stosunku do obcych, którzy eksponują swoje super życie. Pewnie powinnam się z tego spowiadać? Jak nauczyć się życzyć im dobrze?

 Re: Jak nauczyć się życzyć dobrze znajomym?
Autor: Ј (---.austin.res.rr.com)
Data:   2020-06-02 23:23

"Nie gromadźcie sobie skarbów na ziemi, gdzie mól i rdza niszczą i gdzie złodzieje włamują się, i kradną. Gromadźcie sobie skarby w niebie, gdzie ani mól, ani rdza nie niszczą i gdzie złodzieje nie włamują się, i nie kradną. Bo gdzie jest twój skarb, tam będzie i serce twoje" (Mt 6, 19-21).

 Re: Jak nauczyć się życzyć dobrze znajomym?
Autor: Marta (---.16-1.cable.virginm.ne)
Data:   2020-06-02 23:35

Przekieruj tą energię na coś pozytywnego w swoim własnym życiu. Jakiś kurs zawodowy, może poczytaj o zdolnościach interpersonalnych (soft skills)?
Też byłam najlepszą uczennicą i też niewiele z tego mam. Cóż, kolejna ofiara systemu edukacji.
Dobrze zrobiłaś, że przestałaś obserwować koleżankę. Niech się kreuje na kogo tylko chce. Mnie czasem żal takich, muszą udawać i drżeć codziennie, że ktoś ich zdemaskuje. Żyj swoim życiem.

 Re: Jak nauczyć się życzyć dobrze znajomym?
Autor: Estera (---.165.kosman.pl)
Data:   2020-06-03 00:27

Zajmij się swoim życiem. Rozwijaj się, popracuj nad samooceną. Im bardziej będziesz zadowolona ze swego życia, tym mniej cię będzie zajmować życie innych.
Czy wiesz, że jesteś najukochańszym dzieckiem Boga?

 Re: Jak nauczyć się życzyć dobrze znajomym?
Autor: Katarzyna (---.147.33.190.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2020-06-03 00:54

Z pewnością koleżanka ma dużo kompleksów i nie śpi po nocach z przerażeniem czy prawda wyjdzie na jaw.

 Re: Jak nauczyć się życzyć dobrze znajomym?
Autor: Pitgol (---.dynamic.gprs.plus.pl)
Data:   2020-06-03 01:47

Odczucia które masz są normalne, ludzkie. Wszyscy je miewamy. Gdy Cie nachodzą staraj się zmienić myśli, zwróć się do Pana, życz dobrze tej osobie. To pomoże. A na internet nie patrz. Na facebooku widzę wielu ludzi których życie w necie wygląda jak z bajki. A że ich znam to wiem, że jest dalekie od sielanki.

 Re: Jak nauczyć się życzyć dobrze znajomym?
Autor: Ja (---.pool85-56-99.dynamic.orange.es)
Data:   2020-06-03 10:07

Dolaczam sie, bo tez bylam najlepsza uczennica w szkole i nic z tego nie mam. Meza niezdare i dzieci, ktorymi musze sie zajmowac. Nawet pracy nie moge podjac w zawodzie. Tez w social mediach sledzilam kolezanki z zazdroscia i rozmawialam o tym z ksiedzem. Zaproponowal utworzenie profilu, na ktorym bede publikowac zdjecia. Na pierwszym byl wschod slonca, ktory widac z podworza. Dostal 19 lajkow i komentarz od miastowej kolezanki “Pieknie, u mnie z balkonu nie widac”. Nastepnie byla salatka, ktora zrobil maz. O i tu sie posypaly pozytywne komentarze, az zaczelam sie zastanawiac, czy naprawde z niego jest taka niezdara jak myslalam. Na kolejnym juz byla plaza, bo mieszkamy za granica, wiec wakacyjny widoczek uzyskal wiecej lajkow niz moj maz. Pozniej dzieci bawiace sie w piasku... I tak po kilku miesiacach stwierdzialam, ze patrzac na moj instaprofil mam bardzo szczesliwe zycie.

 Re: Jak nauczyć się życzyć dobrze znajomym?
Autor: klara (---.centertel.pl)
Data:   2020-06-03 10:36

Następnym razem, kiedy znów poczujesz zazdrość podziękuj w myślach Bogu, że ktoś dostał już coś o czym Ty marzysz i że Pan przygotowuje Cię jeszcze na przyjęcie darów, abyś je lepiej wykorzystała. Albo po prostu odmów jakiś akt strzelisty w intencji danej osoby. Chociaż zauważ tez, że często te osoby, które osiągnęły 'sukces' są o wiele bardziej nieszczęśliwe niż tacy zwykli, normalni ludzie. Takie osoby często boją się stracic sławę i pieniądze i wymyślają coraz to nowe sposoby żeby zaistnieć. Patrzysz na koleżankę i jej sławę a nie wiesz że ona np. ma problemy z depresją, albo z długami (oczywiście przykładowo) i wolałaby prowadzić zwykłe, szare życie. To że jak twierdzisz koloryzuje swoją historię też o czymś świadczy. Doceń to co masz - nie każdy skończył studia, nie każdy zarabia nawet te jak piszesz 'psie' pieniądze, nie każdy ma komputer, ubrania itp. itd. Można wymieniać w nieskończoność, dlatego dziękuję Bogu za to co Ci dał, bo dał każdemu tyle ile mu potrzeba w danej chwili. A pamiętaj że na rzeczach materialnych świat się nie kończy i mamy zabiegać o to, aby być wolnymi od wszelkich przywiązań do świata. A czy masz się spowiadać z tego? To oceń w sumieniu, podobno nie spowiadamy się z uczuć o ile nie robimy w związku z nimi nic grzesznego.

 Re: Jak nauczyć się życzyć dobrze znajomym?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2020-06-03 12:41

"Przeglądając social media czuję zazdrość lub złość."
Proste. Nie przeglądaj żadnych rzeczy tego typu. Koniec. Dla Ciebie nie istnieją.

Zamiast zmieniać swoje życie, by znaleźć w nim coś, co Cię ucieszy, żyjesz internetowym "życiem" (także fikcyjnymi historyjkami) innych. Porównujesz się. To chore podejście i zaczynasz to wiedzieć, świetnie.
Zrezygnuj ze śledzenia losów innych w necie, rzuć social media. Można bez nich żyć. Nie starczy rezygnacja ze śledzenia jednej koleżanki. Zablokuj sobie możliwości komentowania, żeby Cię ręka nie świerzbiała. Jeśli trzeba, zlikwiduj swoje konta.

Wracaj do realnego świata. Jest ciekawy. Zaoszczędzony czas przeznacz na coś sensownego, co da Ci satysfakcję. Znajdź coś, co Cię ucieszy. O czym będziesz mogła powiedzieć: ale się udało! Moja koleżanka ucieszyła się wczoraj, że przeszła 15.000 kroków. Banał? Jak dla kogo. A ja już umiem udostępniać ekran na Teamsach. Banał? Jak dla kogo!
To nie musi być kosztowne ani związane z wysokim poziomem życia czy wielkim ludzkim aplauzem. Ruch? Hobby? Czytanie wartościowych rzeczy w obcym języku (to nie jest chyba ponad siły najlepszej uczennicy). Poznawanie historii okolicy? Pomoc komuś, kto tego potrzebuje? Znam np. starszą panią, która już nie widzi wystarczająco, a jest ciekawa lektur, więc ktoś jej czyta. Wcale nie jest łatwo o takiego pomocnika.

 Re: Jak nauczyć się życzyć dobrze znajomym?
Autor: orelka (---.merinet.pl)
Data:   2020-06-03 13:08

Za każdym razem kiedy odczuwam zazdrość zadaję sobie jedno proste pytanie - czego konkretnie w tym przypadku zazdroszczę. Internetowej sławy? Czyli czego konkretnie - tego, że dużo ludzi komentuje zdjęcia, że ma się wielu znajomych, że ktoś pyta nas o zdanie w jakiejś sprawie? Pieniędzy? Czyli czego konkretnie? Na co w tym momencie brakuje mi pieniędzy, a tego potrzebuję lub chcę? Podróży? Gdzie chciałabym pojechać? I tak dalej.
A kiedy już wiem, co konkretnie jest przyczyną tego uczucia zazdrości zastanawiam się w jaki sposób mogłabym to coś zdobyć.
W wielu, naprawdę wielu przypadkach, jak dojdziemy do tych konkretów okazuje się, że one naprawde są możliwe do zdobycia. Czasem wymaga to wysiłku, czasem to kwestia jakiejś drobnej zmiany, ale można - jeśli się chce - spróbować to osiągnąć.

Dodatkowo instagramowe życie jest pewnego rodzaju grą. Każdą rzecz można tak przedstawić, żeby się innym wydawała szalenie atrakcyjna. I każdą rzecz można tak przedstawić, żeby się wydawała nudna i bezwartościowa. Spróbuj popatrzeć na swoje życie tak, jakbyś miała robić zdjęcia na Instagram - jestem pewna, że znajdziesz wiele pięknych "kadrów" - może spacer po parku, może popołudniowa kawa z ciekawą książką, może miła rozmowa z kimś bliskim, może wysiłek, który podejmujesz by spełnić swoje marzenia. Dostrzeganie tego, co dobre i piękne to umiejętność którą warto mieć bez względu na to, czy się lubi media społecznościowe, czy nie.

W ten sposób zazdrość można przekuć w motywację do działania, a "instagramowe super życie znajomych" potraktować jako punkt wyjścia do zadania sobie ważnych pytań.

 Re: Jak nauczyć się życzyć dobrze znajomym?
Autor: Estera (---.165.kosman.pl)
Data:   2020-06-03 13:20

Hanno: brawo za opanowanie Teamsów. Ja przez pandemię dowiedziałam się, że istnieją Teamsy, Discord, zoom, jitsy i testpostral. Skype znałam wcześniej. Na szczęście z Teamsów (obowiazkowych w jednej z prac) pracodawca nam zrobił szkolenie, teraz planuję ułożyć test na tej platformie. I czasem już umiem wejść na Teamsach w odpowiedni czat ;)

 Re: Jak nauczyć się życzyć dobrze znajomym?
Autor: Mateusz (31.42.21.---)
Data:   2020-06-03 22:40

"Coraz częściej mam takie reakcje, również w stosunku do obcych, którzy eksponują swoje super życie. Pewnie powinnam się z tego spowiadać? Jak nauczyć się życzyć im dobrze"?

Wiesz, co może pomóc w tej sytuacji? "Odfiletowanie" swojego życia. Usunięcie z niego dwóch "ości": chciwości i zazdrości Uświadom sobie, że wcale nie byłoby dobrze, gdybyś stale zyskiwała w życiu, obojętnie co by to było. Lepiej jest dostawać mniej, ale tego, co jest odpowiednie dla Ciebie. Spróbuj również zrozumieć to, że pewne rzeczy, które dobrze wyglądają jako element życia innych ludzi, niekoniecznie musiałyby pasować do Twojego, gdyby dało się je do niego przenieść.
I wreszcie: istnieje szansa, że ci inni ludzie,którym powodzi się w życiu, po zaspokojeniu własnych potrzeb zainteresują się Twoimi. Nie da się tego obiecać, ale jest to możliwe.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: