logo
Sobota, 20 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Brat (5 l.) bije, wyżywa się, obraża.
Autor: mania (23 l.) (---.61.citypartner.pl)
Data:   2020-06-16 18:35

Cześć, nie wiem do końca czy tutaj powinnam o tym pisać ale jestem bezsilna. Mam sporo młodszego brata, teraz ma 5 lat z kawałkiem. Od urodzenia był energiczny, a rodzice zawsze byli wobec niego niecierpliwi i ciężko było nad nim zapanować (rodzice są już po 40, są zajęci często). Brat od dłuższego czasu swoim zachowaniem sprawia że czasem odechciewa mi się żyć. Krzyczy, bije bez opamiętania wszystkich ale zwłaszcza mnie, ostatnio wyżywa się na naszym pupilu mimo że obiecywał że nie będzie, obraża nawet obcych ludzi, np. dzieci na placu zabaw, wszystko robi na złość, nawet bardzo rzadko się uśmiecha, a najgorsze że w jednej chwili zmienia swój nastrój - np. rano przez jakiś czas ma dobry nastrój, idzie się z nim dogadać a później w jednej chwili zaczyna się zachowywać tak jak napisałam wyżej nie da się go uspokoić. Mama niby wie że powinna iść z nim do jakiegoś specjalisty, ale ona raczej nigdy i w żadnej sprawie nie podejmuje żadnych działań, na narzekaniu się kończy. Ja wcześniej jakoś nie umiałam być na niego zła, było mi go szkoda a teraz czuję do niego wielką niechęć i wręcz agresję, unikam go. Gdzie powinniśmy się zgłosić? Do jakiejś poradni? Ja już czasem mówię że nawet egzorcysta by był potrzebny. Może ktoś się zna na dzieciach, albo miał podobną sytuację w rodzinie i może poradzic jak do niego podejść? Jestem tak jak napisałam bezradna i dziękuję z góry za odpowiedzi.

 Re: Brat (5 l.) bije, wyżywa się, obraża.
Autor: Mika (---.dynamic.gprs.plus.pl)
Data:   2020-06-24 14:27

Najpierw warto zrobić badania podstawowe. Sprawdzić czy w organizmie wszystko ok, czy nie ma czegoś za mało/za dużo (magnez, hormony tarczycy?) w organizmie. To jeszcze małe dziecko, ale może tak reagować na braki lub nadmiar substancji.

 Re: Brat (5 l.) bije, wyżywa się, obraża.
Autor: Ј (---.austin.res.rr.com)
Data:   2020-06-24 17:46

"Gdzie powinniśmy się zgłosić? Do jakiejś poradni?"

Do poradni zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży. Jak najszybciej. Takich problemów nie można bagatelizować. Prawdopodobnie będą się nasilać bez podjęcia odpowiednich działań.

 Re: Brat (5 l.) bije, wyżywa się, obraża.
Autor: A ja powiem (---.play-internet.pl)
Data:   2020-06-24 20:55

Poradnia psychologiczno-pedagogiczna w Twoim rejonie. Do zgłoszenia dziecka na badania w poradni nie trzeba być rodzicem, może zgłosić nawet obca osoba (często przedszkole to robi). Z opisu wynika, że Twój braciszek może cierpieć na jakiegoś rodzaju zaburzenie rozwoju, a takie rzeczy można leczyć terapią dziecięcą. Czy brat nie chodzi do przedszkola? Na pewno w placówce ktoś zwrócił by na to uwagę.

 Re: Brat (5 l.) bije, wyżywa się, obraża.
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2020-06-27 17:04

Możliwości jest kilka, wszystkie wymagają konsultacji z profesjonalistą:

1. Choroba, zaburzenie na poziomie fizycznym, wpływające na reakcje dziecka (wynikające np. z zaburzeń hormonalnych, neurologicznych, pracy mózgu itd)
2. Utrwalone błędy wychowawcze (dziecko zdrowe, źle prowadzone przez rodziców, zajętych, niecierpliwych, niepoświęcających uwagi itd. - moze to krzyk dziecka o zauważenie)
3. Zaburzenia rozwojowe na poziomie psychiki i w konsekwencji: uspołecznienia
4. ...
Plus kombinacje tych czynników.

Egzorcystę sugerowanego przez Autorkę wątku bym odpuściła. Zresztą do egzorcysty startuje się dopiero po wykluczeniu wszystkich przyrodzonych możliwości.

Pytanie, czy wydolna wychowawczo jest mama opisywana tak:
"Mama niby wie że powinna iść z nim do jakiegoś specjalisty, ale ona raczej nigdy i w żadnej sprawie nie podejmuje żadnych działań, na narzekaniu się kończy".
Maniu, jestes pełnoletnia i moze być tak: jeśli Ty się nie zajmiesz losem brata (sięgając po wsparcie profesjonalne), to może się to źle skończyć.
Pytanie (poza forum) czy jest i co robi tato?

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: