logo
Czwartek, 28 marca 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Na czym polega przebaczenie sobie?
Autor: Ania (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2020-06-28 16:00

Szczęść Boże,
Od pewnego czasu nurtuje mnie pytanie na czym polega przebaczenie sobie? Od pewnego czasu mam do siebie ciągły żal i pretensje, 'bo przecież mogłam to zrobić lepiej', 'dlaczego popełniam te same grzechy', 'przecież mogłam nie robić tego czy tamtego'. Nie wiem czy bez przebaczenia mogę przystępować do Komunii Świętej? Dodam, że spowiadam się często, ale nigdy nie wspominałam o braku przebaczenia. Proszę o odpowiedź na moje pytanie. Dziękuję z góry.

 Re: Na czym polega przebaczenie sobie?
Autor: Mateusz (31.42.21.---)
Data:   2020-06-28 22:33

Przebaczenie sobie to uznanie własnego prawa do popełniania błędów, w kontekście tego forum bardziej właściwe byłoby określenie: grzechów. Nie oznacza to jednak, że masz powiedzieć: "jestem człowiekiem, więc grzeszę" i na tym zakończyć temat pracy nad sobą. Chodzi o to, żeby nie wylewać łez nad czymś, czego w danej chwili nie możesz (już) zmienić, tylko pracować nad sobą, aby nie powtarzało się to w przyszłości.
Teraz krótka analiza Twoich powracających rozterek:
'bo przecież mogłam to zrobić lepiej' - jesteś tego pewna? Cały czas jesteś i będziesz sobą. Masz jakieś możliwości i konkretne ograniczenia. Jeśli zauważysz, że nic się nie zmienia, chociaż się starasz (nie mówisz tylko, że się starasz), to znaczy, iż być może doszłaś do kresu swoich możliwości w danym aspekcie.

'dlaczego popełniam te same grzechy' - bo spowiedź to nie cudowny proszek do prania duszy, tylko wsypać i plamy znikną, a nowych nie będzie w ogóle. Pewne wady pokonasz, inne grzechy będą powracać do końca Twojego życia, mimo korzystania ze spowiedzi.

'przecież mogłam nie robić tego czy tamtego' - syndrom "mądrego Polaka po szkodzie"? Wiesz, ilu rzeczy nie zrobiłby każdy z nas, gdyby znał ich następstwa? Ale to niestety niemożliwe. Zrobiłaś coś, nie cofniesz tego, ale możesz wyciągnąć wnioski na przyszłość.
"Nie wiem czy bez przebaczenia mogę przystępować do Komunii Świętej"?
Przede wszystkim Bóg ma Ci wybaczyć. Od tego jest sakrament pokuty. Ty po prostu się nie zadręczaj.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: