logo
Czwartek, 28 marca 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Dlaczego Bóg czyni siebie sprawcą udręk?
Autor: Dawid (---.play-internet.pl)
Data:   2020-07-07 23:58

Mam wrażenie że Bóg sam sobie przeczy. W Biblii znalazłem fragmenty z księgi Hioba 5:17-18 oraz z księgi Powtórzonego Prawa 32:39. W wymienionych wersetach Pan mówi o sobie że rani i jednocześnie leczy. Wiadomo, że chodzi tu o boży dopust. Ale kłóci mi się to z podstawową definicją Boga, która opisuje Go, że jest miłością. W nauce chrześcijańskiej mowa jest o Bogu wyłącznie jako o źródle samego dobra. Więc jak On może zadawać rany? Czy nie jest to absurdem? To w takim razie gdzie jest diabeł? Dlaczego Bóg w tym wersecie pomija jego istnienie i rolę w czynieniu zła, tylko sam siebie czyni sprawcą udręk i krzywd?

 Re: Dlaczego Bóg czyni siebie sprawcą udręk?
Autor: M. (---.master.pl)
Data:   2020-07-08 09:44

Chyba nie jest nigdzie w Biblii napisane, że Bóg krzywdzi człowieka? Poza tym jak idziemy do lekarza, to też możemy doświadczać bólu (=ran?), aby w ostatecznym rozrachunku zostać uzdrowionym. Nie jestem specjalistą, ale może należałoby się też bliżej przyjrzeć w przywołanych fragmentach tłumaczeniu 'ranić'.

 Re: Dlaczego Bóg czyni siebie sprawcą udręk?
Autor: Margaret (---.wieszowanet.pl)
Data:   2020-07-08 12:45

Obraz Boga w Biblii nie jest sprzeczny, tylko komplementarny. Opisany przez różnych ludzi, w różnym momencie życia narodu, etapie rozwoju objawienia, więc też z różnych perspektyw.

 Re: Dlaczego Bóg czyni siebie sprawcą udręk?
Autor: Mateusz (84.38.87.---)
Data:   2020-07-08 15:33

Przytoczony fragment z Księgi Hioba nie broni się w kontekście Twojego założenia: skarcenie kogoś nie oznacza karania dla samej kary, ale dla wsparcia tej osoby w lepszym zrozumieniu, że postąpiła źle. Idea ta realizowana jest na przykład w więzieniach, z których po odbyciu kary w końcu się wychodzi - wyjątkiem jest skazanie z paragrafu 148, który przewiduje nawet dożywocie.
Podobnie jest z Pwt 32,39: zapomniałeś chyba, że Pan Bóg ma władzę ponad wszelkim stworzeniem. On daje mu życie i On ma prawo je odebrać - nikt inny. Poza tym nigdy nie robi tego z powodu "złego humoru", przyczyna zawsze jest o wiele poważniejsza.

PS. Tego typu oskarżenia wysuwane wobec Boga to nie pierwszyzna. Nie umiesz skorzystać z wyszukiwania na forum, czy próbujesz na siłę udowodnić coś, co nie jest prawdą?

 Re: Dlaczego Bóg czyni siebie sprawcą udręk?
Autor: Katarzyna (---.147.49.58.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2020-07-09 12:52

Pytanie Dawida rozumiem tak: Bóg rani, ale w takim znaczeniu że uczy i wychowuje - dopuszcza pewne sytuacje aby człowiek wzrastał i to jest dowód miłości i komplement.

 Re: Dlaczego Bóg czyni siebie sprawcą udręk?
Autor: Dawid (---.play-internet.pl)
Data:   2020-07-09 19:41

Do Mateusza.

Przede wszystkim mowa o zranieniu a nie o skarceniu więc to dwie całkiem odmienne rzeczy. Więc zadawania ran nie da się porównać z karceniem. Owszem karcenie jest stosowane w przypadku osób które zrobiły coś źle. Natomiast zadanie rany komuś nie koniecznie musi wiązać się z osobą która coś przeskrobała. Mogła być całkiem niewinna. Nie słyszałeś o czymś takim jak wina niezawiniona? Więzienie? Wg mnie słaby przykład. Jest pewna liczba ludzi na świecie, krzywdzicieli którym uchodzą na sucho ich przewinienia. I na pewno nie próbuje udowadniać fałszu. Po prostu mam kryzys wiary i zaczęło mi się pojawiać mnóstwo pytań związanych z cierpieniem, sensem egzystencji ludzkiej itp....

 Re: Dlaczego Bóg czyni siebie sprawcą udręk?
Autor: Mateusz (84.38.87.---)
Data:   2020-07-09 20:56

"Przede wszystkim mowa o zranieniu a nie o skarceniu więc to dwie całkiem odmienne rzeczy".
Dopuszczenie aby ktoś został zraniony też może być formą kary. Jednak żaden ziemski rodzic takiej kary by nie zastosował, bo późniejsze wyleczenie niektórych ran byłoby bardzo trudne, a nawet niemożliwe. Dla Pana Boga to żaden problem, bo jest wszechmocny. Widzisz subtelną różnicę?

"Natomiast zadanie rany komuś nie koniecznie musi wiązać się z osobą która coś przeskrobała. Mogła być całkiem niewinna".
Owszem, rana może również powstać w wyniku przestępstwa, a więc działania ukierunkowanego wyłącznie na wyrządzenie komuś krzywdy, a ponadto całkowicie bezprawnego. Wtedy jest złem. Ale w podanym przez Ciebie fragmencie nie o to chodzi.

"I na pewno nie próbuje udowadniać fałszu. Po prostu mam kryzys wiary i zaczęło mi się pojawiać mnóstwo pytań"
Skoro wszedłeś na forum, aby uzyskać poradę, to daj sobie coś przekazać, przyjmij punkt widzenia drugiej osoby choćby na chwilę, w celu jego przeanalizowania. Jeśli nie zamierzasz tego robić w ogóle, to znaczy, że nie masz problemu.

 Re: Dlaczego Bóg czyni siebie sprawcą udręk?
Autor: #%@&* (---.17-3.cable.virginm.net)
Data:   2020-07-25 11:54

Proponuję zmienić wyobrażenie Boga (itd wg tego co napisałem gdzie indziej)

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: