logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy mogę używać w domu małego trybularza?
Autor: Kacper (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2020-07-15 10:09

Szczęść Boże,

Czy mogę używać takiego trybularza np. przy modlitwie, rozpalając kadzidło? I czy nie jest to profanacja?

https://www.holyart.pl/akcesoria-liturgiczne/trybularze-i-lodki/trybularz-z-mosiadzu-pozlacany-blyszczacy-10-cm

Kacper

 Re: Czy mogę używać w domu małego trybularza?
Autor: 38 na karku (---.7.ftth.classcom.pl)
Data:   2020-07-19 17:44

A po co Ci to?

 Re: Czy mogę używać w domu małego trybularza?
Autor: B. (---.24.51.91.ipv4.supernova.orange.pl)
Data:   2020-07-23 11:31

Jak to jest z okadzaniem domów bądź ludzi?: (klik).

Pozdrawiam.

* * *

Ogień i dym - czyli kadzidło w Kościele - ks. Jakub Dębiec

Kiedyś używano je w trakcie pogrzebów, później palono je przy bazylikach, przed ikonami, relikwiami świętych jak również niesiono je w orszakach papieskich i w procesji z Ewangeliarzem. Dziś używa się je głównie przy wystawieniu Najświętszego Sakramentu. O czym mowa? Oczywiście o kadzidle.

Szóstego stycznia przypada uroczystość Objawienia Pańskiego, którą w Polsce nazywamy tradycyjnie świętem Trzech Króli. W tym dniu błogosławi się w kościołach obok kredy właśnie kadzidło w nawiązaniu do darów, które złożyli Dzieciątku Jezus trzej Mędrcy ze Wschodu.

Kadzidło znane jest każdemu ministrantowi, chociaż nie każdy ministrant do tzw. „ognia” może być wyznaczony. Sprawowanie uroczystej liturgii bez użycia kadzidła wydaje się nam niemalże niemożliwe. Gdy oglądamy transmisje różnych uroczystości z Watykanu, to możemy zauważyć, że kadzidło jest używane prawie zawsze. Jednak w pierwszych wiekach istnienia Kościoła nie używano kadzidła. Dlaczego?

Trudne początki kadzidła w Kościele

Kadzidło znane już było w starożytności. Używano je w Grecji, w Rzymie, a Egipcjanie mówili o nim, że oczyszcza i upiększa. Stosowano je zatem ze względów higienicznych, aby usunąć nieprzyjemne zapachy. Posługiwano się nim również, aby oddalić moce i wpływy diabelskie. Ponadto użycie kadzidła było wyrazem czci wobec bogów pogańskich oraz władców.

Z kart Starego Testamentu dowiadujemy się też, że kadzidła używali żydzi czcząc prawdziwego Boga. Zapalali je oni, jako ofiarę chwały, dwa razy dziennie (rano i wieczorem) na specjalnie do tego przygotowanym złotym ołtarzu, znajdującym się w świątyni przed świętym miejscem. W Księdze Apokalipsy, należącej do zbioru ksiąg Nowego Testamentu, przeczytać możemy także o kadzidle, jako znaku czci Boga i modlitwy do Niego zanoszonej.

Dlaczego zatem chrześcijanie zwlekali z „wprowadzeniem” kadzidła do liturgii, chociaż było ono tak powszechnie znane i stosowane? Właśnie dlatego, że było ono tak powszechnie stosowane, przede wszystkim w kulcie bożków i cesarzy, nie chciano używać go w liturgii. Nie można zapomnieć, że był to również czas prześladowań. Tych chrześcijan, którzy w wyniku prześladowań wyrzekli się wiary, określano mianem thurificati. Oznaczało to, że złożyli ofiarę z kadzidła przed wizerunkiem cesarza, oddając w ten sposób jemu cześć.


Od praktyki do symboliki

Zmiana nastąpiła wówczas, kiedy ustały prześladowania. Pierwsze wzmianki o używaniu kadzidła na Zachodzie pochodzą z VII wieku (na Wschodzie np. w Jerozolimie kadzidła podczas liturgii używano już w IV wieku). Początkowo użycie kadzidła miało znaczenie czysto praktyczne – aby można było lepiej oddychać. Późnie nadawano użyciu kadzidła także znaczenie symboliczne, jako znaku uwielbienia dla obecnego we wspólnocie Pana oraz symbolu wznoszących się do tronu niebios modlitw wiernych.

Kadzidła używano początkowo w trakcie pogrzebów, później palono je przy bazylikach, przed ikonami, relikwiami świętych, jak również niesiono je w orszakach papieskich i w procesji z Ewangeliarzem.


Kadzidło dziś

Jak sami dobrze wiecie, dziś używa się kadzidła przy wystawieniu Najświętszego Sakramentu, jak również w odniesieniu do osób (biskupa, kapłanów i wiernych), przedmiotów (ołtarz, krzyż, paschał) oraz rzeczy (dary składane na ołtarzu).

Są też pewne zasady odnoszące się do sposobu okadzania. Trzema pociągnięciami (rzutami) trybularza okadza się: Najświętszy Sakrament, relikwie Krzyża Świętego, uroczyście eksponowane obrazy Pana Jezusa, dary chleba i wina użyte dla sprawowania Mszy świętej, krzyż ołtarzowy, ewangeliarz, paschał, celebransa, chór oraz zgromadzonych wiernych. Podwójnym rzutem okadza się relikwie i obrazy świętych.


Znak modlitwy i uwielbienia

Ciekawe jest również, że poszczególne „części składowe” kadzidła miały swoje znaczenie symboliczne. Otóż ogień był znakiem bliskości Boga, sam zapach kadzidła wskazywał na łaskawość Boga, natomiast obłok kadzidła był rozumiany jako symbol modlitw wiernych, wznoszących się przed Boże oblicze. Dziś, mówiąc o symbolice kadzidła, wskazuje się przede wszystkim na kadzidło, jako znak modlitwy i uwielbienia Boga, które są zanoszone przed Jego tron przez zgromadzoną wspólnotę wiernych.


Trybularz „gigant” czyli botafumeiro

Do okadzania używa się trybularza (thuribulum) i łódki (navicula), która to nazwa przyjęła się w średniowieczu, od kształtu naczynia służącego do przechowywania kadzidła. Trybularze, które Wy używacie są stosunkowo niedużymi przedmiotami (wys. ok. 30 cm). Czy wiecie, że w Hiszpanii w Santiago de Compostela (miejsce pielgrzymkowe, gdzie w katedrze przechowywane są relikwie Św. Jakuba Apostoła), jest używany trybularz „gigant”? Nazywa się go „botafumeiro”. Wykonany jest ze srebra, ma prawie 2 m wysokości (wraz z “łańcuszkami”), waży 54 kg., a do jego obsługi potrzeba aż siedmiu mężczyzn.

Mam nadzieję, że te kilka informacji na temat kadzidła, jego symboliki i historii, jego związku z liturgią Kościoła, przydadzą się Wam i sprowokują Was do poszukiwania odpowiedzi na dalsze pytania, np.: co to jest kadzidło, jak się je przygotowuje?

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: