logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Komunia Święta w dni powszednie.
Autor: Anna (---.dynamic.gprs.plus.pl)
Data:   2020-07-20 19:53

Witam.
W te wakacje postanowiłam sobie codziennie przystępować do Komunii świętej. Mam 8 letnie autystyczne dziecko,
którym opiekuję się sama i trudno z nim uczestniczyć w całej Mszy świętej (uczestniczymy tylko w niedzielę). Staram się codziennie wysłuchać Mszy przez internet, a do kościoła idę wraz z dzieckiem na kilka minut, aby tylko przyjąć Komunię świętą. Czy postępuję właściwie?

 Re: Komunia Święta w dni powszednie.
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2020-07-20 22:01

Trudne to wszystko. Nie wiem, na jakim etapie życia religijnego i pojmowania świata jest Twoje dziecko (autyzm autyzmowi jednak nierówny, kwestia głębokości). Pomyślałam trochę nieśmiało, że przykład dawany dziecku, dowolnemu, jest w tej sytuacji taki sobie: wchodzimy w środku mszy, przystępujemy do komunii i wychodzimy. I tak systematycznie, czyli budujemy model, jakąś rutynę, wzorzec...

 Re: Komunia Święta w dni powszednie.
Autor: Estera (---.165.kosman.pl)
Data:   2020-07-20 23:28

Tak. W dni powszechnie nie ma obowiązku bycia na Mszy. Dobrze by było, gdybyś trafiała do kościoła chociaż na Baranku Boży i "Panie, nie jestem godzien", aby nie przyjmować Pana Jezusa w biegu, ale jak nie wyjdzie, to nie przejmuj się tym.

 Re: Komunia Święta w dni powszednie.
Autor: Kalina (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2020-07-20 23:37

Anno, piękne pragnienie i postanowienie. Jeżeli okoliczności udziału w całej Mszy świętej w dni powszednie są tak trudne, postępujesz właściwie. Tu masz podobny wątek: (klik).

 Re: Komunia Święta w dni powszednie.
Autor: Jo (---.centertel.pl)
Data:   2020-07-21 10:21

Oczywiście, że postępujesz właściwie. Komunię świętą można również przyjąć poza Msza święta. A więc obecność na Mszy w dni powszednie nie jest konieczna do przyjęcia Komunii.
Również nie zawsze jestem w na całej Mszy w dni powszednie. Bardziej to wynika z mojego braku umiejętności zarządzania czasem. Po prostu się spóźniam kilka minut, bo albo nie umiem rano wstać albo po południu przed Mszą podejmuję jakieś dodatkowe rzeczy które zabierają mi więcej czasu niż powinny. I nie zawsze jestem od samego początku. Oczywiście staram się pracować nad moją wada i bardzo chciałabym przychodzić na czas. Ale mimo, że mi się nie udaje, to nie rezygnuję z przyjmowania Komunii.

 Re: Komunia Święta w dni powszednie.
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2020-07-21 12:24

"Po prostu się spóźniam kilka minut, bo albo nie umiem rano wstać albo po południu przed Mszą podejmuję jakieś dodatkowe rzeczy które zabierają mi więcej czasu niż powinny". Mnie to nie przekonało. o rostu sie sóniam, bo zaspałam i mam ważniejsze dodatkowe rzeczy?

Tak, w dni powszednie Komunię można przyjąć POZA mszą. Ale zwyczaj spóźniania się ma mszę z byle powodu albo "wpadania" tylko na Komunię (nie chodzi mi o sytuację Anny i jej dziecka), zwłaszcza regularnego, jest akurat sprzeczny z tym, do czego mnie formowano.

1. http://mateusz.pl/pow/020531.htm:
"Po pierwsze: komunię św. można przyjmować także poza Mszą św., tzn. np. jeśli w tygodniu przychodzimy do kościoła, by się pomodlić, nie mając tego dnia czasu na uczestniczenie we Mszy św., i trafiamy na trwającą Eucharystię, możemy do komunii przystąpić... Jest to jednak wypadek raczej wyjątkowy i tak należy go traktować.
Po drugie: oczywiście w normalnych warunkach komunia powinna być przyjmowana w ramach Eucharystii. Tej zaś nie powinno się dzielić na części ważniejsze i mniej ważne, bo jest w rzeczywistości jedną, niepodzielną całością. W konsekwencji próby ustalania granicy, do której można się spóźnić na Eucharystię, żeby pozostała „ważna” nie mają jakiegokolwiek sensu. Jeśli spóźnienie zdarzy się z powodów obiektywnych, niezależnych od woli, zatem człowiek nie ponosi za nie odpowiedzialności (nie może być mowy o grzechu). Natomiast spóźnienie zaplanowane świadczyłoby przede wszystkim o tym, że dany człowiek nic z tego wszystkiego nie rozumie..."

2. "Msza nie jest spektaklem, filmem w kinie, galą, koncertem, konferencją, akademią ku czci, imprezą, na którą od biedy można się wemknąć po cichu już po tym, jak się zaczęła, ale spotkaniem z Osobą.
To nie imieniny u cioci, na których „giniesz w tłumie” i w związku z tym jest szansa, że twoja obecność pozostanie z początku niezauważona przez gospodarza. Bóg czeka konkretnie na ciebie. Ciebie konkretnie zaprosił na Eucharystię, w której umiera i zmartwychwstaje w liturgicznych, sakramentalnych znakach.
Spóźnieniu na mszę bliżej nie tyle do spóźnienia na autobus, co spóźnieniu do łóżka bliskiej osoby, która umiera. Ile możesz się spóźnić w takiej sytuacji? Ile wypada się spóźnić? Ile jeszcze ujdzie? Wszyscy czujemy, że to zupełnie chybione pytania."
I nawet:
"Czy to grzech spóźnić się na mszę?” – słyszałem to pytanie niezliczoną ilość razy. Odpowiadam niezmiennie: Tak. Spóźnić się na mszę to grzech. „Ale jak to? Naprawdę? Ja się spóźniłem tylko trzy minuty!”. Świetnie. Spóźnij się trzy minuty na pociąg albo na samolot. Najzwyczajniej w świecie nie polecisz i będziesz mieć kłopot."
https://pl.aleteia.org/2018/12/09/ile-mozna-sie-spoznic-by-przystapic-do-komunii-czy-spoznienie-na-msze-to-grzech/

3. "Msza jest całością – wszystkie jej elementy są integralne: od znaku krzyża na początku, przez akt pokuty, Liturgię Słowa, Liturgię Eucharystyczną, po rozesłanie. Błogosławieństwo jest dla nas ważne, bo przecież to Bóg nam błogosławi i wychodzi z nami w codzienność, do naszych ludzkich spraw."
http://pielgrzym.pelplin.pl/ziarno-slowa/rozmaitosci/4277-ile-mozna-sie-spoznic-na-msze-sw

4. na forum:
https://www.katolik.pl/forum/read.php?f=1&i=237075&t=151799

 Re: Komunia Święta w dni powszednie.
Autor: lalou (82.177.5.---)
Data:   2020-07-21 13:59

Również byłabym ostrożna z opiniami typu "nic się nie stało, postępujesz właściwie" w każdym takim przypadku (a będąc w sytuacji Ani, wolałabym poradzić się kapłana). Istnieje niebezpieczeństwo, że ktoś, kto właściwie nie postępuje, też taką odpowiedź sobie przypisze. Za dużo jest zamętu i rozmycia w wierze w dzisiejszych czasach, żeby orzekać od razu, że wszystko jest ok i kiedy na mszę należy przyjść, a kiedy "wpaść".

 Re: Komunia Święta w dni powszednie.
Autor: Jo (---.f-net.pl)
Data:   2020-07-21 22:55

Co jest lepsze
/.../

Do postawienia pytania zapraszam obok: klik.
moderator

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: