logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czym jest lichwa?
Autor: Rozterka (185.135.2.---)
Data:   2020-07-27 11:00

Dzień dobry,
Czy ktos moze mi powiedzieć jakie jest stanowisko Kościoła w stosunku do oprocentowanych pożyczek? Współczesna definicja lichwy, którą definiuje się zbyt wysoki procent moim zdaniem mocno odbiega od tej biblijnej. Na kartach Pisma Świętego wielokrotnie jest napisane by nie pobierać nadmiarowości od dłużnika. Nie ma tu znaczenia wysokość oprocentowania. Chodzi o to by nie brać nic ponad to co się pożyczyło. Mam sporo dylematów w tym względzie odnośnie działalności bankowej, czy udzielane przez nie kredyty są w takim razie moralne i czy katolik w ogóle może deponować w nich środki wiedząc, że bank i tak je komuś pożyczy na procent. Czy to nie jest współudział w grzechu lichwy? Czy to nie jest wszystko sprzeczne z naszą wiarą? Jak z tym wszystkim jest naprawdę? Z góry dziękuję za odpowiedzi.

-------

Forowicze odpowiadają np. tutaj:

www.katolik.pl/forum/read.php?f=1&t=352901&a=2
www.katolik.pl/forum/read.php?f=1&t=195049&a=1

moderator

 Re: Czym jest lichwa?
Autor: A2 (---.dynamic-3-poz-k-1-2-0.vectranet.pl)
Data:   2020-07-27 14:21

Przy obecnym oprocentowaniu wkładów oszczędnościowych nie ma mowy o lichwie.

 Re: Czym jest lichwa?
Autor: A1 (---.dynamic.gprs.plus.pl)
Data:   2020-07-27 18:25

A oprocentowanie kredytów, szczególnie hipotecznych?

 Re: Czym jest lichwa?
Autor: B. (---.24.41.202.ipv4.supernova.orange.pl)
Data:   2020-07-31 03:10

Żydzi mieli zakaz brania odsetek od innych żydów, od współbraci:

(24) Jeśli pożyczysz pieniądze ubogiemu z mojego ludu, żyjącemu obok ciebie, to nie będziesz postępował wobec niego jak lichwiarz i nie karzesz mu płacić odsetek. Księga Wyjścia 22:24

35 Jeżeli brat twój zubożeje i ręka jego osłabnie, to podtrzymasz go, aby mógł żyć z tobą przynajmniej jak przybysz lub osadnik. 36 Nie będziesz brał od niego odsetek ani lichwy. Będziesz się bał Boga swego i pozwolisz żyć bratu z sobą. 37 Nie będziesz mu dawał pieniędzy na procent. Nie będziesz mu dawał pokarmu na lichwę. Kpł 25

1 (…) Kto będzie przebywał w Twym przybytku, Panie,
kto zamieszka na Twojej świętej górze?
(…) 5 ten, kto nie daje swoich pieniędzy na lichwę (…)
Ps 15

(12) U ciebie przyjmuje się podarki za przelanie krwi. Pobierasz odsetki i lichwę, gwałtem ograbiasz swego bliźniego, ale o Mnie zapominasz - wyrocznia Pana Boga.
Księga Ezechiela 22:12

Pan Jezu opowiedział przypowieść, w której banki i zysk z lokaty były zaakceptowane. Tę przypowieść o talentach przytacza dwóch ewangelistów:

(27) Powinieneś więc był oddać moje pieniądze bankierom, a ja po powrocie byłbym z zyskiem odebrał swoją własność. Ewangelia Mateusza 25:27

(23) Czemu więc nie dałeś moich pieniędzy do banku? A ja po powrocie byłbym je z zyskiem odebrał. Ewangelia Łukasza 19:23

Tymczasem mój bieżący rachunek bankowy jest oprocentowany na… „0” procent…

Skoro w przypowieści Pana Jezusa bank wypłacał zyski od lokat, to musiał też pobierać odsetki od pożyczek :)

Słusznie mówi się więc o tym, że lichwa to „nadmierne” odsetki.
Kiedyś w mojej spółdzielni mieszkaniowej uchwalona została rezolucja - protest. Banki wówczas pobierały od kredytów mieszkaniowych 52% (!!!) rocznie w okresie budowy, a po zasiedleniu 38,5%. Spłacało się tylko ustawowy, możliwy do spłacenia ryczałt, a niespłacone odsetki banki kapitalizowały (powiększany był o nie kredyt). W następnym roku odsetki były naliczane od tego powiększonego kredytu, czyli naliczano odsetki od kredytu i odsetki od odsetek. W kolejnych latach tak samo. Kredyt rósł w miarę spłacania. To były niespłacalne kredyty. To była lichwa. Gdy przyszła inflacja i zaczęliśmy zarabiać w milionach, przez krótki czas zaistniała możliwość spłaty tych kredytów w kwotach nominalnych, po zakończeniu miesiąca kredyty miały podlegać waloryzacji uwzględniającej inflację (tzn. kredyty miały być powiększone). Przed bankami stały kolejki. Wieloletnie kredyty spłacało się w jeden miesiąc. Taka Boża pomoc :)

Zatem pożyczajmy sobie nawzajem nie pobierając odsetek od rodziny i znajomych, a nawet darując długi, jeżeli pozwala na to sytuacja materialna.

(21) Występny pożycza, ale nie zwraca, a sprawiedliwy lituje się i obdarza. Księga Psalmów 37:21

(5) Dobrze się wiedzie mężowi, który lituje się i pożycza, postępuje w swych sprawach uczciwie. Księga Psalmów 112:5

(17) Pożycza [samemu] Panu - kto dla biednych życzliwy, za dobrodziejstwo On mu nagrodzi. Księga Przysłów 19:17

(1) Kto jest miłosierny, pożycza bliźniemu, a kto wspomaga go swą ręką, wypełnia przykazania. Mądrość Syracha 29:1

I teraz słowa trudne dla wielu do przyjęcia, bo wielu z nas jest ubogich i jest to niemal nie do wyobrażenia:

(34) Jeśli pożyczek udzielacie tym, od których spodziewacie się zwrotu, jakaż za to dla was wdzięczność? I grzesznicy grzesznikom pożyczają, żeby tyleż samo otrzymać.
Ewangelia Łukasza 6:34

(35) Wy natomiast miłujcie waszych nieprzyjaciół, czyńcie dobrze i pożyczajcie, niczego się za to nie spodziewając. A wasza nagroda będzie wielka, i będziecie synami Najwyższego; ponieważ On jest dobry dla niewdzięcznych i złych. Ewangelia Łukasza 6:35

Serdecznie pozdrawiam.

 Re: Czym jest lichwa?
Autor: Adam (---.echostar.pl)
Data:   2020-07-31 23:12

Trochę to ciężkie droga B. bo czy w takim razie jako katolik, pożyczyłbyś np. mi katolikowi 10 000 zł? I czy gdybym Ci nie spłacić darowałbyś, czy raczej poszłabyś do sądu? Pytanie oczywiście hipotetyczne Pozdrawiam.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: