logo
Czwartek, 28 marca 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy przez spowiednika przemawia Duch Święty?
Autor: dos (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2020-07-30 19:43

Mam takie pytanie bo często jak ktoś prosi o poradę duchową to ktoś odsyła do spowiednika. Ja mam pytanie czy spowiednik ma coś z Ducha Świętego co mu umożliwia postawienie trwałej diagnozy na podstawie krótszej informacji niż by się penitent podzielił z tym przez internet podając więcej informacji?

 Re: Czy przez spowiednika przemawia Duch Święty?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2020-07-31 01:56

Osobiście wierzę w asystencję Ducha Świętego przy sprawowaniu sakramentów.

Na forach zaś, cóż, mamy ludzi dobrej woli i ludzi złej woli. Mamy wszelakie kofiguracje poniższych danych: ludzi przygotowanych, życzliwych, myślących, ludzi nieprzygotowanych, ignorantów, oszołomów, nawiedzonych, kpiarzy, prowokatorów, trolli, uwodzicieli itepe, itede. Z całym szacunkiem do osób na forach i do ewentualnej moderacji, nie wszędzie i nie zawsze obecnej i odpowiedzialnej. Jeśli masz problem duchowy, z którym sobie nie radzisz w realu, nie masz zapewne sensownego narzędzia, by mądrze ocenić odpowiedzi anonimowych osób z forum. Mogą się zabawić Twoim kosztem, mogą być przekonane o swojej misji i wciskać brednie.

Poza tym porady duchowe nie zawsze są uniwersalne. Jeśli mnie ktoś zna (forum to zasadniczo wyklucza), ma szanse na precyzyjniejszą podpowiedź.

Nie wiem, czy stawianie "trwałych diagnoz" jest powołaniem spowiednika. Nie tego bym oczekiwała.

Co stoi na przeszkodzie, aby spowiednik otrzymał pełniejszą informację, rozbudowaną? Wcale nie jest tak, że tylko fora sprzyjają większej informacji.

 Re: Czy przez spowiednika przemawia Duch Święty?
Autor: Mateusz (31.42.25.---)
Data:   2020-07-31 14:08

Spowiednik jest teologiem. Ludzie na forum, nawet na FPK - niekoniecznie. I to właśnie powód, dlaczego z problemami natury czysto duchowej należy udać się do konfesjonału, a nie do internetu.
Nie znaczy to jednak, że forum jest całkowicie bezużyteczne. Wręcz przeciwnie, czasem spełnia ono istotną rolę. Na przykład w kwestii pracy nad sobą, co jest bardzo istotne przy wychodzeniu z niektórych grzechów. Bywalcy forum mogą czasem podpowiedzieć Ci w tym względzie nawet coś z własnego doświadczenia (jeśli zburzyłem w tym momencie czyjś obraz FPK jako wspólnoty świętych bez aureoli, to przepraszam) i nie sądzę, aby ich podstawowym celem było wprowadzenie Cię w błąd.
Podsumowując: trzeba wiedzieć z czym do kogo się zwrócić.

 Re: Czy przez spowiednika przemawia Duch Święty?
Autor: rrrr (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2020-07-31 14:38

Mnie się raz zdarzyło, że spowiednik wiedział o mnie rzeczy, których nie mógł wiedzieć. Na pewno przez spowiednika działa Bóg.

 Re: Czy przez spowiednika przemawia Duch Święty?
Autor: tt (---.centertel.pl)
Data:   2020-08-04 15:01

Tak, ale nie zawsze. Wielokrotnie zdarzyło mi się to co rrrr. Spowiednik odpowiadał na moje pytania, których nie zadałam, ale nosiłam w sercu, o czym nie mógł wiedzieć. Albo mówił słowa, które odnosiły się bezpośrednio do moich rozterek, których również wcześniej mu nie ujawniałam. Ale w nielicznych przypadkach zdarzyło się coś, co było tylko ludzkie.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: