logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Dałam się naciągnać kilka razy. Czy oprócz tego coś nie tak?
Autor: Anna (---.147.110.89.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2020-07-30 12:21

Szczęść Boże!
Mam dylemat w związku z udzieloną koleżance pożyczką.
Mianowicie rok temu pożyczyłam koleżance 100 zł, które miała mi oddać po 2 tygodniach. Po tygodniu poprosiła jeszcze o 50 złotych, wiec razem 150 do oddania w ciagu kilku dni . Niestety pieniedzy nie oddała mi do dzis! Na kilka moich w tym czasie upomnien i pytań kiedy odda pieniądze, za każdym razem odpowiadała "Ty tylko o tych pieniadzach" - czym mnie denerwowala. Doszło do tego, że już nie pytałam o dług i ten czas tak leciał. W międzyczasie była sytuacja po pół roku od tych pożyczek, ze koleżanka ta miała mi wykonać stroiki na groby ale poprosiła bym jej dała pieniądze na materiały 50 zł i w tym zawarta była by wartość materiałów i zapłata za wykonanie. Zgodziłem się. Rano przed pracą zawiozłem jej pieniądze i tego samego dnia stroiki odebrałem. Jednak rano wierzyłam się i nie miałam czasu na rozluźnienie pieniedzy - dałam jej sto złoty o zaznaczyła, ze te 50 odbiorę razem że stroikami. Pomimo niesłownosci z oddaniem pożyczki nie spodziewałem się, Że koleżanka wyda i te 50 złoty na potrzeby swojej rodziny nawet mnie o tym nie informując, a tak się stało! A znamy się ponad 20 lat. Powiedziała tylko, Że musiała kupić ziemniaki itp. Zdenerwowałem się wtedy, porownalam to do kradzieży i pytałam jakim prawem? Ona milczała i mówiła że jej przykro i odda. To było wiosną. W niedługim czasie po tym koleżanka zachorowala - choruje od lat nastoletnich od ponad 20 lat na chorobę psychiczną, niemniej w okresach emisji choroby jest normalna i normalnie funkcjonuje. W czasie jej choroby nie wracałam do kwestii pożyczki, oddawania by zapewnić jej spokój. W czasie jej pobytu w szpitalu- odezwał się jej mąż, który sam w tym czasie zajmował się dwójką dzieci o pożyczenie 50 zlotych. Zlitowalam się ze względu na dzieci i koleżankę w szpitalu. Po 2 dniach miał oddać. Początkowo odmówiła bo mają dług ale soczyście przekonywał, ze tylko 2 dni. Nie oddał. Koleżanka wyszła że szpitala, odwiedziłem ją, on będąc w domu nawet nie nawiązał do tej sytuacji i nic o oddaniu pieniędzy. Przestałem do koleżanki przychodzić i dzwonić mając dość takiego traktowania i nie czułam się w jej towarzystwie dobrze. I tak minęły kolejne dwa miesiące i urwanie kontaktu z mojej strony. Ona czasami dzwoniła i rozmowa średnio się kleiła. W końcu wygłosiła pretensje, Że jej nie odwiedzam, nie zadzwonię, Że musiała że prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie i tym podobne bzdury. W końcu spytała co się stało? Powiedzialam jej, że okazała się osobä niesłowną, że nie czuje się dobrze w towarzystwie osöb wobec mnie nie fer, nie oddajacych długu i wszystko wskazujące na to nie mających zamiaru to oddać. I Ona znowu zadnej skruchy, nic o oddaniu, ze ja tylko o pieniadzach, ze bez pieniędzy nie jest widocznie dla mnie nic warta, ze ona nie moje progi i pewnie szanuje tych z moich progów. Że jej przykro! Moja sytuacja finansowa jest dobra. Pomimo, że jestem samotnä matką i też z przewlekłą chorobą. Pracuje na to co mam i staram się pomagać też tym komu uznam. Z nią jednak umawialam się na pożyczkę i miała oddać. Jej sytuacja finansowa nie jest zaciekawi bo mają komornika na męża pensji jednak jej mąż dużo przepija za jej biernym przyzwoleniem. Nie są to osoby, którym chciałabym coś dawać a i nie tak się umawialiśmy. Jej reakcja na moje wytłumaczenie dlaczego polubiłam kontakt spowodowała, ze jej trochę wygarnelam - żeby nie zasłaniają się chorobą miesięczną bo samego ponad rok, że planują wakacje, miała malowanie w mieszkaniu, że skrajnej biedy nie ma i że to wstyd by bliskiej koleżance nie odezwała pieniędzy, że męczy mnie to już dużo czasu i nawet upomnieć się nie mogę! Ona że ja tylko o kasie to ja jej żeby sobie ją wzięła i się nażarła a jej mąż nachlał, i tak kończę te ciągnącą się sprawę i znajomość z nią też. Unioslam się ale czy coś złego zrobiłam? Ona mówi że ja to boli i przykrość jej sprawiam. Zglupialam - czy coś nie tak zrobiłam oprócz tego że dałam się naciągnac w dobrej wierze kilka razy? Czy ta dziewczyna dotąd z sercem na dłoni może być jednocześnie taka bez wstydu i odróżnienia tego co można a co nie? O co chodzi?

 Re: Dałam się naciągnać kilka razy. Czy oprócz tego coś nie tak?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2020-08-13 22:39

Wybacz, ale "nie tak" jest sposób pisania, bardzo chaotyczny, w sumie momentami nie wiadomo, czy pisze mężczyzna, czy kobieta. Jeśli rozmawiasz równie chaotycznie, to komunikacja, zwłaszcza z osobą chorą psychicznie, nie będzie łatwa.

"bliskiej koleżance nie odezwała pieniędzy"
"w okresach emisji choroby"
"Początkowo odmówiła bo mają dług ale soczyście przekonywał"
"Zgodziłem się. Rano przed pracą zawiozłem jej pieniądze i tego samego dnia stroiki odebrałem." "Zdenerwowałem się wtedy, porownalam to do kradzieży"

A poza tym - nie wiemy, o jaką chorobę chodzi, ale być może zaburza ona funkcjonowanie społeczne oraz ocenę postępowania - i niekoniecznie jest to osoba bez wstydu.
Awantury nie pomogą, sama wiesz. Pomóc może zapewne konsekwencja. Nie zwraca - nie pożyczam albo nie zwraca, pożyczam i nie mam pretensji, bo przecież wiem, jak jest.

---
Tak wyglądało nieopublikowane "doprecyzowanie" Autorki wątku: "Chodzi mi o to czy wygaśnięcie jej tego co napisałem to bym tak miłość i bliźniego bo to ją zraniło?".

z-ca moderatora

 Re: Dałam się naciągnać kilka razy. Czy oprócz tego coś nie tak?
Autor: Anna (---.play-internet.pl)
Data:   2020-08-16 12:50

Dziękuję za odp.
Napisane chaotycznie bo z telefonu gdzie samo zmienia mi słowa i nie widzę przeważnie napisanego tekstu by poprawić.

---
Autokorektę w telefonie można wyłączyć.

z-ca moderatora

 Re: Dałam się naciągnać kilka razy. Czy oprócz tego coś nie tak?
Autor: A. (---.toya.net.pl)
Data:   2020-08-17 22:22

Anno,
problemem koleżanki jest nie tylko chroniczny niedostatek pieniędzy, ale też pijaństwo męża ( być może zaawansowana choroba alkoholowa). Pomoc materialna w postaci pożyczki jest dobrym uczynkiem. Lecz gdy prowadzi do pogłębiania problemów alkoholowych męża koleżanki ( ma dzięki temu więcej środków na alkohol) okazuje się niezbyt trafnym krokiem. Potrzebna jest głęboka przemiana tej rodziny. Na forum jest wątek o pomocy uzależnionej od alkoholu: "Czy przyjac alkoholiczke do wynajmowanego lokum?"
https://www.katolik.pl/forum/read.php?f=1&i=350577&t=350566

 Re: Dałam się naciągnać kilka razy. Czy oprócz tego coś nie tak?
Autor: Estera (---.146.175.220.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2020-08-18 09:02

Ona prawdopodobnie chce Cię doprowadzić do stanu, kiedy przestaniesz mówić o pieniądzach i odpuścisz. Jak widać, to skuteczny sposob.
Alkoholikom i ich rodzinom nie pożycza się pieniędzy bo to pośrednie wspieranie picia. Niestety w tym przypadku zwykle pomaga tylko upadek na dno. Najlepiej pomóc możesz koleżance namawiając ją na terapię dla osób współuzależnionych (dla ułatwienia i ukrócenia jej wymówek możesz poszukać takiej terapii w pobliżu Waszego miejsca zamieszkania). Często najlepszym wyjściem w takiej sytuacji jest odejście od alkoholika.
Zdecyduj, na spokojnie, czy chcesz odzyskać pieniądze czy odpuszczasz. Jeśli chcesz odzyskać dług, przypominam o nim koleżance, ale bez nerwów, złości i wdawania się w dyskusję. Ma to być wypowiedź w stylu: "to są moje pieniądze i chcę je odzyskać. Nie ma to nic wspólnego z emocjami i naszą relacją".

 Re: Dałam się naciągnać kilka razy. Czy oprócz tego coś nie tak?
Autor: Margaret (---.wieszowanet.pl)
Data:   2020-08-21 14:54

Miałam kiedyś znajomą, dla której prośba "pożycz" znaczyła - na wieczne nieoddanie. Może to ten przypadek.

 Re: Dałam się naciągnać kilka razy. Czy oprócz tego coś nie tak?
Autor: Dorota (---.satfilm.com.pl)
Data:   2020-08-26 08:22

Podsumowując: wiesz dobrze (z autopsji), że koleżanka pożyczkę traktuje jak darowiznę, ponadto wiesz również, że stosuje swoją metodę wielokrotnie, czyli istnieje duże prawdopodobieństwo, ze poprosi Cie jeszcze nie raz o "pożyczenie" - darowanie pieniędzy. W świetle tych danych masz dwa wyjścia: dawać pieniądze, wiedząc, że nie wrócą do ciebie lub nie dawać i być w tym postanowieniu konsekwentnym (nie pozwolić wciągać się w polemiki na temat poprawy postępowania koleżanki). Dając pieniądze wiesz, że mogą one być przeznaczone na takie cele jak alkohol, więc chyba roztropniej byłoby wytrwać w postanowieniu o zaprzestaniu "pożyczania". Idąc dalej, należałoby zamiast pieniędzy dać koleżance radę grzecznie ale otwarcie i konsekwentnie, że w obecnych czasach jeśli ktoś chce zarobić to pracę zawsze znajdzie, tym bardziej, że koleżanka ma męża - głowę rodziny. Jeśli ktoś chce żyć na wyższym poziomie niż jest w stanie zarobić i braki gotówkowe nadrabia "pożyczkami na wieczne oddanie" to postępuje nieetycznie. Ty możesz ją wspierać duchowo i chętnie rozmawiać o sposobie rozwiązania jej problemów, ale nie prowadzisz kasy zapomogowo-pożyczkowej. I jeszcze jedno: jeśli ona próbuje grać na twoich emocjach i używa argumentów typu "prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie" to poproś ją o odwrotne działanie, tzn., aby ona pomogła finansowo tobie.
Jest jeszcze inne wyjście, jeśli na naszej drodze życiowej stają osoby, które działają na nas destrukcyjnie, to mamy prawo odciąć się od takich osób, nie utrzymywać z nimi bliskich relacji.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: