logo
Czwartek, 25 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Konsekwencje przysięgi zawierzenia
Autor: Dagmara (---.play-internet.pl)
Data:   2020-08-09 18:10

Szczęść Boże!

Przychodzę z poważnym dla mnie dylematem.

W obrębie mojej parafii krąży po domach figura Matki Bożej Fatimskiej. W ostatnich dniach zawitała w naszym rodzinnym domu.

Przed przekazaniem figury odmówiliśmy zaproponowaną przez księży (wpisaną w broszurę) modlitwę zawierzenia Niepokalanemu Sercu Maryi znalezioną w modlitewniku fatimskim. Jako najmłodsza czytałam ją na głos zupełnie nieświadoma co zawiera. Tam jest fragment przysięgi wystrzegania się grzechu. Słowo „przysięgam” brzmi bardzo poważnie a ja jako czytająca wypowiedziałam je na głos.

Czy to się kwalifikuje do świadomej pełnoprawnej przysięgi!?
Jesli tak, jakie są konsekwencje jej złamania i czy istnieje sposób by ją cofnąć?
Czy ta przysięga w jakiś sposób potęguje miarę moich wszystkich grzechów (świadomych i dobrowolnych)?

Bóg zapłać za odpowiedź.

 Re: Konsekwencje przysięgi zawierzenia
Autor: Beata (---.30.51.131.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2020-08-09 22:25

A do tej pory nie wystrzegałaś się grzechu? To oczywiste, że katolik stara się zachowywać Przykazania Boże i Kościelne, a - co za tym idzie - wystrzega się grzechu. Ta przysięga tak naprawdę nie jest niczym innym, jak tym, co dzieje się już w sakramencie chrztu (wyrzeczenie się grzechu wypowiadają rodzice i chrzestni, jeśli dziecko, które ma być ochrzczone jeszcze tego nie potrafi powiedzieć).
Nie rozumiem, co masz na myśli, pytając, czy przysięga "potęguje miarę moich wszystkich grzechów". Przysięga nie ma żadnej ukrytej mocy i niczego nie potęguje. Natomiast, myślę, że to bardzo dobrze, iż w rodzinie przyjmowaliście figurę Matki Bożej i wspólnie modliliście się. To jest wspaniałe doświadczenie. Wiem coś o tym, bo w parafii rodziców była inicjatywa peregrynacji po domach obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Ciesz się, że mogłaś przeżyć to wydarzenie, a nie martw się przysięgą. Może być tak, że ulegasz teraz pokusie złego ducha, który chce cię odciągnąć od dobra, jakie wydarzyło się w twoim sercu. Myślę, że Matka Boża już rozciągnęła nad wami swoją opiekę. Polecaj Jej siebie i swoje sprawy codziennie. Każde zawierzenie Maryi otwiera nas na Jej opiekę nad nami.
Nie myśl o cofnięciu tej przysięgi, ale poczuj się umiłowanym dzieckiem Maryi.

 Re: Konsekwencje przysięgi zawierzenia
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2020-08-10 20:15

To bardzo dobrze, że szanujesz słowo. Nie należy lekkomyślnie obiecywać ani tym bardziej przysięgać. "Słowo „przysięgam” brzmi bardzo poważnie" - tak, masz rację.
Myślę, że przeczytaniu tej modlitwy na głos nie towarzyszyła intencja przysięgania, byłaś tylko lektorką (ale to obgadaj ze spowiednikiem da spokoju sumienia).
Moje podsumowanie jest takie:

1) zgłaszam swoistą pretensję :) do osób układających lub zalecających takie modlitwy, które ktoś potem mniej lub bardziej automatycznie powtarza, nie zawsze przygotowany co do intencji i odpowiedzialności. Należałoby przed takim tekstem uprzedzać o odpowiedzialności (począwszy od "Królowo Polski, przyrzekamy").

2) nim przeczytamy coś na głos, także we własnym imieniu, jak tę modlitwę, sprawdzajmy, co wewnątrz i co deklarujemy albo przyrzekamy.

Ale jest jeszcze jeden wymiar. Wystrzeganie się grzechu. Czy to nie jest albo nie powinno być oczywiste dla chrześcijanina, że wyrzekamy się grzechu i wszystkiego, co do niego prowadzi? To jest formuła związana ze chrztem (przyrzeczenia chrzcielne). Odnawiana w każdą wigilię paschalną. Powinniśmy bardzo poważnie, odpowiedzialnie mówić, czego się wyrzekamy i w co wierzymy. Myślę tak: nie wyrzekasz się albo nie wierzysz - nie recytuj bezmyślnie.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: