logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Jak uzyskać zbawienie wieczne?
Autor: aga (---.static.ip.netia.com.pl)
Data:   2020-09-22 01:14

Czytam o świętych i widzę jasno, że nie jest możliwe aby im dorównać. Ja przynajmniej nie mam takich szans. Jak wiec tutaj żyć aby mieć pewność, że człowiek dostąpi zbawienia? Według mnie nie ma takiej pewności. Nawet pobożna osoba nie ma tej pewności. W ostatniej bowiem chwili życia pod wpływem złego ducha i jego pokus może zwątpić w zbawienie i siebie potępić na wieki. Albo iść do ciężkiego czyśćca który niczym nie różni się od piekła. Jak wiec tutaj żyć aby mieć szanse na zbawienie skoro szatan jest tak mocny i może dręczyć strasznymi pokusami jak dręczył świętych. Oni byli silni i się oparli ale ja się boje, że nie podam temu rady bo jestem słaba. Wiem jak szatan może męczyć gdyż cierpię na skrupuły i silne pokusy. Modlę się ale bez skutku. Boję się o swoje zbawienie odkąd pewien zakonnik mi powiedział, że powinnam się cieszyć jeżelibym chociaż trafiła jako ostatnia do czyśćca w sensie, że chodzi o ten ciężki czyściec. Wcześniej miałam nadzieje, że może uda się mi ominąć to miejsce ale teraz widzę, że nie mam szans, a nawet gorzej, że zły duch może mnie wtrącić do piekła bo nigdy nie dam rady przejść takich męczarni jak święci.

 Re: Jak uzyskać zbawienie wieczne?
Autor: Ona (---.146.173.173.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2020-09-22 07:33

Czyściec i piekło różnią się zasadniczo: pierwsze to stan przejściowy, drugie ostateczny. Jest jednak różnica, gdy wiesz, że trudy, przez które przechodzisz kiedyś się skończą. Święci często podkreślają swoją słabość, bo, uwaga, sami z siebie w większości byli słabi. Wszystko, co osiągnęli, heroizm cnót czy męczeństwo to łaska dana darmo od Boga. Czy myślisz, że zły duch jest mocniejszy od Boga? Że Najlepszy Ojciec pozwoli odebrać Sobie ukochaną córkę, o którą tyle lat walczy? Św. Teresa z Lisieux powiedziała: "Jakaż to słodka radość pomyśleć, że Dobry Bóg jest sprawiedliwy, to znaczy, że zważa na nasze słabości, że doskonale zna kruchość naszej natury. I czegóż tedy miałabym się lękać? Ach! Bóg tak nieskończenie sprawiedliwy, który z taką dobrocią przebacza dziecku popełnione przezeń winy". Mnie to przekonuje.

 Re: Jak uzyskać zbawienie wieczne?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2020-09-22 12:23

Co to w ogóle za rozróżnienia: lekki czyściec, ciężki czyściec? Nic mi nie wiadomo o tym, by Kościoł czegoś takiego uczyl. Ale mogę mieć oczywiście luki, więc o konkretne wiarygodne, obowiązujące katolika źrodło poproszę.

"Albo iść do ciężkiego czyśćca który niczym nie różni się od piekła." Zgodnie z nauczaniem Kościoła coś takiego nie istnieje.

 Re: Jak uzyskać zbawienie wieczne?
Autor: Gabi (94.134.89.---)
Data:   2020-09-22 16:43

aga :-)

"Czytam o świętych i widzę jasno, że nie jest możliwe aby im dorównać".

Czy mogę zapytać, skąd taki pomysł, aby dorównać świętym? A jeśli już się na to zdecydowałaś, to kogo chcesz naśladować: św. Faustynę, o. Pio, a może Małą Arabkę, która wielbiła Pana fruwając nad drzewem :-) W takim razie rzeczywiście nie masz szans, ale mogę Cię pocieszyć, że nikt ze zwykłych śmiertelników również :-)

Świętość nie polega na kopiowaniu innych. Pan już ma Faustynę, o. Pio i rzesze innych ludzi, którzy w swoim czasie, urodzeni w określonych warunkach, obdarzeni określonymi zaletami oraz wadami, powołani do określonych zadań, odkrywali wolę Bożą w swojej niepowtarzalnej codzienności i starali się współpracować z niepowtarzalną łaską Bożą. Pan jest tak wielki i niepojęty, że stwarza nas jako istoty wyjątkowe i prowadzi nas do Siebie wyjątkową ścieżką, która jest dopasowana tylko do nas, do naszych ograniczonych możliwości. On zaprasza nas do niepowtarzalnej relacji z Nim. W dobie obecnej żyje na naszej planecie około 7,8 mld osób i każda z nich jest powołana do miłowania Pana, ale na swój sposób. Gdyby nawet wszyscy szeptali jednocześnie "Panie, kocham Cię!", to i tak Bóg odróżni w tym ogromnym chórze głosów Twój niepowtarzalny głos, ago, ponieważ stworzył Cię jako istotę wyjątkową, kocha Cię Miłością nieskończoną i pragnie, byś była sobą. Pragnie Twojej indywidualnej odpowiedzi na Jego Miłość, Jego łaskę. Nikt nie jest w stanie Cię zastąpić w miłowaniu Go, gdyż nikt nie jest Tobą, jesteś jedyna dla Niego. On pragnie tylko Ciebie, ago :-)

"Jak wiec tutaj żyć aby mieć szanse na zbawienie"

Najważniejsze, aby nie stracić łączności z Panem, tzn. starać się żyć w stanie łaski uświęcającej, jednoczyć się jak najczęściej z Nim w Komunii św., karmić się Słowem Bożym, pamiętać o Jego nieustannej miłującej Obecności w nas i przy nas, otwierać się codziennie na nowo na Jego łaskę i z nią współpracować. Zaufać Mu bezgranicznie i resztę zostawić Jemu, gdyż Jemu zależy na naszym zbawieniu bardziej niż nam samym. Bez Niego jesteśmy niczym niemowlęta, bezbronni, bezradni, bezsilni. To On ma moc nas uświęcić i mówi: "Wystarczy ci mojej łaski. Moc bowiem w słabości się doskonali" (2 Kor 12, 9).

 Re: Jak uzyskać zbawienie wieczne?
Autor: Estera (---.147.104.113.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2020-09-22 17:31

A wierzysz w to, że Bóg jest mocny? Że jest nieskończenie mocniejszy niż szatan? Że kocha Ciebie bezgranicznie i chce Twego dobra?
Bóg mówi: "Wystarczy ci mojej łaski" (2 Kor, 12,9). On Cię stworzył do życia wiecznego, nie do śmierci.

 Re: Jak uzyskać zbawienie wieczne?
Autor: Mateusz (31.42.25.---)
Data:   2020-09-22 20:48

Kiedy czytałem Twojego posta, od razu zwróciłem uwagę na wzmiankę o skrupułach, które z dużą dozą prawdopodobieństwa są tutaj źródłem problemu i z którymi powinnaś spróbować uporać się w pierwszej kolejności, ale podejmę próbę doradzenia czegoś na tę chwilę.
Czytasz żywoty świętych. Dobry wybór, to mądra i inspirująca lektura. Dlaczego jednak uważasz, że nigdy im nie dorównasz? Owszem, teraz są oni w Niebie, ale tu, na ziemi, byli takimi samymi ludźmi jak Ty. Świętość jest zatem jak najbardziej możliwa, a nawet konieczna dla Ciebie, bo bez niej do Królestwa Bożego nie wejdzie nikt.
Poruszyłaś także kwestię możliwości zgrzeszenia przed samą śmiercią i to nawet nie uczynkiem, ale samą myślą. Myśli potrafią się pojawiać w naszej głowie samoistnie, a Twoją ewentualną winą są tylko te, które sama wywołałaś, albo nie próbowałaś się im przeciwstawić. A gwarantuję Ci, że po przeżyciu swojego czasu na ziemi z wiarą, a tym bardziej wiarą wprowadzaną w czyn od razu wyrzuciłabyś z głowy negatywne obrazy, czy zwątpienie.
Od dzisiaj usuwamy też z Twojego słownika epitet "ciężki czyściec", dobrze? On nie jest stanem, który docelowo ma Cię doprowadzić do zamęczenia w sensie duchowym, a tym bardziej fizycznym (co byłoby nawet niemożliwe, biorąc pod uwagę, że trafia się tam po śmierci), tylko do oczyszczenia z pozostałości grzechu. Lubimy się myć i w następstwie tego być czyści, lubimy wkładać na siebie wyprane ubrania. Dlaczego więc mielibyśmy się bać czyśćca? To też jest taka "pralnia", tyle, że dla duszy.

 Re: Jak uzyskać zbawienie wieczne?
Autor: Aga (---.static.ip.netia.com.pl)
Data:   2020-09-22 22:38

Bardzo Wam dziękuje za odpowiedzi, podniosły mnie na duchu.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: