logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Proszę o wytłumaczenie Koh 8,14.
Autor: Piotrek (---.centertel.pl)
Data:   2020-09-23 02:10

Witam

Proszę o wytłumaczenie wersetu z księgi Koheleta 8,14 w którym mowa o czynach sprawiedliwych policzonych jako uczynki nieprawych i o czynach grzeszników policzonych jako prawych. Jak się ten werset odnosi do bożej sprawiedliwości? Czyżby Bóg nie był w tym względzie sprawiedliwy? A że nie ma sprawiedliwości na świecie to jak można dopatrzyć się w tym wszystkim Bożej sprawiedliwości? Czyżby ona była tylko dogmatem i teologicznym wymysłem umysłu ludzkiego? Zresztą obserwując świat można dostrzec swoistego rodzaju absurd który teoretycznie nie powinien mieć miejsca. Podam przykład: para gejów zawiera związek małżeński. Kochają się. Ale wg definicji Kościoła żyją w grzechu ciężkim bo wiadomo taki związek jest na pewno przez obydwu panów skonsumowany. Wg Biblii (np. 1 J 5, 16) grzech ciężki sprowadza śmierć na człowieka. Skoro oni żyją w takim grzechu a nie umierają to znaczy że chyba to nie jest do końca prawdą. Czy nie jest tak ze wyrzuty sumienia i poczucie winy, ciężar winy może doprowadzić człowieka do śmierci? A skoro oni tej winy nie odczuwają i nie cierpią z tego powodu to po co mieliby umierać? Miłość Boga polega na tym że nie karze ich a kocha ich.

 Re: Proszę o wytłumaczenie Koh 8,14.
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2020-09-23 12:23

"Skoro oni żyją w takim grzechu a nie umierają to znaczy że chyba to nie jest do końca prawdą."
Biblii nie można zawsze czytać dosłownie, bez komentarzy, bez kontekstu. Tu nie chodzi o natychmiastową śmierć fizyczną, śmierć ciała jako szybką karę za poważny grzech ani o śmierć ciała wskutek poczucia winy i zamartwiania się. Chodzi o śmierć w sensie duchowym, o radykalną utratę więzi z Bogiem (dusza jest i tak nieśmiertelna).

 Re: Proszę o wytłumaczenie Koh 8,14.
Autor: Margaret (---.wieszowanet.pl)
Data:   2020-09-23 20:31

Koh 8,14 Tysiąclatka
"Jest marność, która się dzieje na ziemi: są sprawiedliwi, którym się zdarza to, na co zasługują grzesznicy, a są grzesznicy, którym się zdarza to, na co zasługują sprawiedliwi. Rzekłem: I to jest marność".
Co masz na myśli pisząc o tym wersecie, że jest w nim "mowa o czynach sprawiedliwych policzonych jako uczynki nieprawych i o czynach grzeszników policzonych jako prawych"? O co Ci chodzi z tym policzeniem?

 Re: Proszę o wytłumaczenie Koh 8,14.
Autor: B. (---.24.53.141.ipv4.supernova.orange.pl)
Data:   2020-09-23 23:54

Pytasz o, cytuję: "werset z księgi Koheleta 8,14 w którym mowa o czynach sprawiedliwych policzonych jako uczynki nieprawych i o czynach grzeszników policzonych jako prawych".

Ależ w tym wersecie NIE jest napisane tak, jak napisałeś Ty! Jest napisane inaczej, m.in.:
"są sprawiedliwi, którym się zdarza to, na co zasługują grzesznicy"

Tak właśnie w naszym świecie jest. Iluż sprawiedliwych, dobrych chrześcijan jest aktualnie w więzieniach? Wielu. W wielu krajach (m.in. w krajach azjatyckich czy muzułmańskich).

Męczennikami już od początku chrześcijaństwa byli Apostołowie, a największym Męczennikiem został sam Jezus, umęczony i krwawo ukrzyżowany. O tym właśnie napisał Kohelet. Kara śmierci na krzyżu w założeniu przeznaczona była dla zbrodniarzy, tymczasem doznał jej Sprawiedliwy, Jezus, sam Bóg.

Napisałeś "nie ma sprawiedliwości na świecie to jak można dopatrzyć się w tym wszystkim Bożej sprawiedliwości?"
Piotrze, dobrze że szukasz. Jeżeli będziesz czytał Pismo Święte powoli i uważnie, systematycznie, może codziennie po kawałeczku, to tam znajdziesz jasne odpowiedzi. Bóg nas uprzedził: "Na świecie doznacie ucisku" (patrz J 16,33). W przypowieści o chwaście w zbożu Bóg pozwala obu (kłosom zboża i chwastom) rosnąć aż do żniwa.
Dlaczego na tej ziemi dzieje się zło i niesprawiedliwość? Z powodu tego, że człowiek dostał dar wolnej woli. Człowiek może więc pomagać drugiemu lub krzywdzić drugiego. Wolna wola jest prawdziwa i "do końca" (np. niemieckie zbrodnie Oświęcimia, ale z drugiej strony - wspaniała i szlachetna ofiara życia Maksymiliana Kolbego za współwięźnia w tym obozie zagłady). Niemcy wykorzystali tam wolną wolę do zabijania i umęczenia ludzi, kapłan Maksymilian użył swój dar wolnej woli do uczynienia największego dobra).

Jak jednak rozpoznać, co jest dobre a co złe, jak żyć dobrze? Bóg dał nam drogowskazy (Dziesięć Przykazań). Jeżeli będziesz czynił jak mówią Przykazania, możesz być spokojny, że idziesz dobrą drogą. Np. „nie kradnij”.
Ocenę czynów homoseksualnych także znajdziesz w Biblii. Jeżeli Słowo Boga będzie dla Ciebie autorytetem, będziesz wiedział jak do tego tematu podchodzić (cytuję niżej).
Na razie wydaje się, że jesteś na etapie poszukiwań. Obyś uwierzył Bogu, że Jego zamiarem jest zbawienie człowieka. Są świadectwa współczesnych cudów. Np. „Kogut” opowiada, jak na skutek modlitwy wstawienniczej Bóg w jednej chwili (!) odjął od niego potworny głód narkotykowy. Jeżeli wpiszesz w wyszukiwarkę YouTube słowa „narkoman Kogut”, to pokażą Ci się te filmiki. Albo cud życia Nicka Vujicic’a, człowieka bez rąk i nóg, który ma już chyba czworo dzieci i bardzo piękną żonę, jest pełen wdzięczności dla Boga. Jeździ po świecie i daje świadectwo. Też z łatwością możesz to znaleźć. Kiedyś, o ile pamiętam, ktoś go zapytał o brak rąk i nóg i jego optymizm. Odpowiedział, że gdyby miał ręce i nogi, to nie słuchalibyście mnie tak uważnie…

Życzę Ci Bożej pomocy w odnalezieniu drogi, która daje pokój ducha i pewność, że jest drogą właściwą.
Pozdrawiam.

* * *
Poniższe fragmenty Biblii cytowane są m.in. w ostatnim stanowisku Episkopatu dotyczącym LGBT (chyba z 28 sierpnia 2020, cały dokument ma w formacie pdf 27 stron)

„22 Nie będziesz obcował z mężczyzną, tak jak się obcuje z kobietą. To jest obrzydliwość !” Biblia Tysiąclecia, Księga Kapłańska 18,22

„27 Podobnie też i mężczyźni, porzuciwszy normalne współżycie z kobietą, zapałali nawzajem żądzą ku sobie, mężczyźni z mężczyznami uprawiając bezwstyd i na samych sobie ponosząc zapłatę należną za zboczenie.” List do Rzymian 1,27

 Re: Proszę o wytłumaczenie Koh 8,14.
Autor: Piotrek (---.centertel.pl)
Data:   2020-09-24 01:41

Po prostu chciałem przytoczyć ten werset, czyli go zacytować w przybliżeniu. Może powinienem go zacytować dosłownie. Może słowo "policzone", którego użylem zamiast "zasługują" było mało pasującym określeniem. Nie wiem. Ktoś może sobie pomyśleć że przytoczyłem go niedbale. Ale myślę że sens został zachowany w tym znaczeniu, że chodziło o złe sytuacje które spotykają ludzi dobrych oraz o dobre rzeczy które spotykają ludzi złych bądź grzesznych. Tak czy siak chodziło mi o istotę sprawy, sens, sedno, a nie o słowa jakie zostały użyte.

 Re: Proszę o wytłumaczenie Koh 8,14.
Autor: Margaret (---.wieszowanet.pl)
Data:   2020-09-24 12:16

Piotrek,
to spora różnica. "Policzone" sugeruje, że ktoś (Bóg) to tak uznał, tak zaliczył. "Zasługują" mówi o zasadzie odpłaty - że sprawiedliwym się wiedzie, a grzeszników dosięgają nieszczęścia. Kohelet tu kwestionuje tę tradycyjną zasadę odpłaty. Zauważa (każdy z nas to widzi), że nie ma takiej zależności, żeby dobrzy ludzie żyli jak pączki w maśle.
Widać więc, że nie na tym, jak się komu na tym świecie wiedzie, polega Boża sprawiedliwość. I te myśli, które się tu raz po raz pojawiają, że dobry jestem, a los (= Bóg) mi rzuca kłody pod nogi i to niesprawiedliwe, to pomyłka.

 Re: Proszę o wytłumaczenie Koh 8,14.
Autor: Piotrek (88.79.211.---)
Data:   2020-09-24 15:32

(...)

---
Z sekcji "Zanim zapytasz" (klik): Formuła forum to 'pytanie-odpowiedz'.

Do dyskusji zapraszam tutaj: (klik).
z-ca moderatora

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: