logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy niezdejmowanie medalika w łazience jest grzechem?
Autor: Pai (---.dynamic.gprs.plus.pl)
Data:   2020-10-01 11:53

Chodzi mi o sytuacje np. kąpieli czy czynności fizjologicznych. Czy w takich sytuacjach noszenie medalika jest grzechem?

 Re: Czy niezdejmowanie medalika w łazience jest grzechem?
Autor: Aneta (---.dynamic.mm.pl)
Data:   2020-10-01 15:06

Medalik nie jest magicznym talizmanem, a zewnętrznym znakiem tego, że Twoje ciało jest świątynią Ducha Świętego (1 Kor 3). Czy myślisz, że Duch Święty "wyprowadza się" na czas kąpieli czy innych czynności fizjologicznych? Zapewne nie, czemu zatem mielibyśmy usuwać na ten czas zewnętrzne znaki Jego obecności? Polecam też 1 Kor 10, 31-33. Nawiasem mówiąc przypomniała mi się pewna anegdota:
Zakonnicy opowiadają różne dowcipy o swoich zakonach. Mówią na przykład o franciszkaninie, który żałował, że przełożony nie pozwala mu palić fajki podczas porannej modlitwy. – A nikotyna uspokaja mnie i stymuluje działalność komórek mózgowych – argumentował zakonnik. Jego kolega jezuita odpowiedział, że to tylko kwestia właściwego sformułowania prośby. – Ja na pewno dostanę takie pozwolenie – przechwalał się. I rzeczywiście przy następnym spotkaniu zawołał: – Już mam pozwolenie!– Jak ci się udało?– Widzisz, ty prosiłeś o palenie w czasie modlitwy, a ja zapytałem: „Czy paląc fajkę, mogę się modlić?”. Mój przełożony odpowiedział: „Oczywiście, przecież każdą naszą czynność winniśmy uświęcić przez modlitwę”.

Sytuacja kąpieli jest o tyle szczególna, że może przywoływać wspomnienie naszej najważniejszej "kąpieli", czyli Chrztu Świętego. Może warto połączyć oczyszczanie naszego ciała z krótką modlitwą?

 Re: Czy niezdejmowanie medalika w łazience jest grzechem?
Autor: A (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2020-10-01 15:39

Oczywiście że nie, przecież to nie jest jakiś talizman, który działa w określonych warunkach. Jeśli Ci wygodnie, to go noś, jeśli nie, to zdejmuj. Takie jest moje zdanie.

 Re: Czy niezdejmowanie medalika w łazience jest grzechem?
Autor: Kalina (---.play-internet.pl)
Data:   2020-10-01 15:58

Noszenie medalika jest znakiem przynależności do Kościoła, świadectwem wiary.
Pan Bóg stworzył człowieka, nie wykluczając funkcji korzystania z toalety czy kąpieli.
Jezus Chrystus, Bóg Człowiek, spożywał pokarmy i napoje co fizjologicznie wiąże się z koniecznością wydalania. W ziemskim życiu nie stronił też od wody.

Pai, spróbuj uzasadnić dlaczego te czynności miałyby uwłaczć Panu Bogu.

 Re: Czy niezdejmowanie medalika w łazience jest grzechem?
Autor: Estera (---.165.kosman.pl)
Data:   2020-10-01 16:05

Ja zdejmuję medalik kiedy myję włosy. Dla wygody, żeby się nie wplątywał. Albo kiedy ćwiczę, żeby nie przeszkadzał.
Medalik sam w sobie nie jest święty. Jest przedmiotem, który ma przypominać o Osobie, której wizerunek jest na nim i być wyznaniem wiary. Nie rób z niego amuletu.

 Re: Czy niezdejmowanie medalika w łazience jest grzechem?
Autor: Wierna (---.ssp.dialog.net.pl)
Data:   2020-10-01 18:45

Jak nieszczęśliwie poślizgniesz się w łazience, to nie lepiej z medalikiem?
A serio to dzięki Bogu, że stał się człowiekiem. Pełen pakiet (z fizjologią włącznie) minus grzech. Gdyby się nie stał, mielibyśmy o wiele więcej zagwozdek tego typu.

 Re: Czy niezdejmowanie medalika w łazience jest grzechem?
Autor: Magdalena (---.centertel.pl)
Data:   2020-10-02 16:00

Pai,

To nie grzech.
Zwykle przed kąpielą zdejmuję medalik i "szoruję" szyję, ale czasami pucuję szyję z medalikiem. Medalik jest czyściutki i nic się z nim nie dzieje, a i szyja nie ma ciemnej obwódki po łańcuszku :)

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: