logo
Czwartek, 18 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Dlaczego sakrament małżeństwa tak ważny?
Autor: Daria (---.dynamic.gprs.plus.pl)
Data:   2020-10-08 21:47

Dlaczego tak dużą wagę przywiązuje się do sakramentu małżeństwa tu na ziemi? Żeby wszystko było ważnie, bez najmniejszych przeszkód zawarte, ściśle według prawa, skoro po śmierci, w życiu wiecznym nie ma małżeństw. Śmierć wszystko przekreśla, zrywa, niszczy. Więc chyba w oczach Boga wcale nie jest ono aż tak ważne, a tu tyle zachodu. A nawet można ten sakrament jeszcze raz zawrzeć, to samo ślubować kolejnej osobie. Chyba w dawnych czasach nie liczono się aż tak bardzo z wszystkimi przepisami jak dziś. Rodzice wybierali małżonka, często był to przymus, bez dobrowolności.

 Re: Dlaczego sakrament małżeństwa tak ważny?
Autor: Aneta (---.dynamic.mm.pl)
Data:   2020-10-09 10:26

"Chyba w dawnych czasach nie liczono się aż tak bardzo z wszystkimi przepisami jak dziś. Rodzice wybierali małżonka, często był to przymus, bez dobrowolności." - to prawda. Zawierano nawet tak zwane "matrimonia clandestina" - bez obecności przedstawicieli Kościoła.
Co do tego, dlaczego sakrament małżeństwa jest tak ważny: Mt 19, najlepiej z komentarzem. Również opis stworzenia w Księdze Rodzaju sugeruje więź małżeńską między pierwszymi ludźmi. Użyte w językach oryginalnych wyrazy "isz" i "iszsza" u Jakuba Wujka zostały przetłumaczone jako "mąż" i "mężyna". Późniejsze słowo "niewiasta" nie oddaje natury tej więzi między nimi.
Małżeństwo zostało do początku zaprojektowane przez Boga jako pierwsze i podstawowe powołanie człowieka. Zauważ, że postrzegamy celibat jako rezygnację z małżeństwa, nie zaś małżeństwo jako rezygnację z celibatu. Kościół poprzez przestrzeganie form, przepisów itd. stara się zabezpieczyć pierwotną godność i wartość małżeństwa.
Co do tego, że w życiu wiecznym "nie będą się żenić ani za mąż wychodzić" (Mt, 22,30) - zapewne nie będą też sprzedawać nieruchomości, a jednak sprzedając mieszkanie idziemy do notariusza i dbamy o zachowanie wszelkich norm i form prawnych. Dlaczego nie mielibyśmy dbać o to, zawierając z kimś tak istotne przymierze, jakim jest małżeństwo?

 Re: Dlaczego sakrament małżeństwa tak ważny?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2020-10-09 15:06

"Śmierć wszystko przekreśla, zrywa, niszczy". Czyżby?
A świętych obcowanie? A modlitwa za zmarłych i mam nadzieję, modlitwa zmarłych za nas?
A miłość potężniejsza od śmierci?
Moim zdaniem ocaleje miłość. Nie zostanie, mam nadzieję, zastąpiona zimną obcością.
Jeśli ma być inaczej, to ja się chyba wypisuję :).

Poza tym małżeństwo jest instytucją pobłogosławioną jako zaczątek rodziny. To miejsce przewidziane przez Boga jako środowisko dla cudu życia. I sama odpowiedz sobie na pytanie, dlaczego tak wielką wagę przywiązuje się do oparcia w Bogu, do wierności, stałości, miłości, odpowiedzialności małżeńskiej w perspektywie zrodzenia i wychowania dzieci. Nie wiem, jak Ty, ale ja stanowczo nie chciałabym mieć siedmiu tatusiów i trzech mam w dowolnych konfiguracjach.

 Re: Dlaczego sakrament małżeństwa tak ważny?
Autor: Estera (---.165.kosman.pl)
Data:   2020-10-09 15:31

Małżeństwo jest obrazem związku Jezusa z Kościołem oraz Jezusa z nami. Czy wierzysz, że Bóg kocha Cię miłością oblubieńczą? Że jesteś dla Niego jedyna? Czy łączy Was intymna więź? Bóg powiedział: "I poślubię cię sobie [znowu] na wieki, poślubię przez sprawiedliwość i prawo, przez miłość i miłosierdzie. Poślubię cię sobie przez wierność, a poznasz Pana" (Oz 2, 21, 22). Również cała Pieśń nad Pieśniami to opis związku Boga z Tobą oraz Jego związku z Kościołem.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: