logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy lubicie śpiewać pieśni religijne?
Autor: Erwina (185.243.228.---)
Data:   2020-10-06 23:28

Pytanie, jak wyżej. Które najbardziej i w jakim okresie liturgicznym? Pozdrawiam

 Re: Czy lubicie śpiewać pieśni religijne?
Autor: Magdalena (---.centertel.pl)
Data:   2020-10-07 10:57

Czy robisz tu jakąś ankietę? Proponuje ustawić się przed kościołem, przed Mszą św. lub po i zapytać bezpośrednio wiernych. Będzie więcej dodatkowego materiału źródłowego (badawczego) do ewentualnej pracy.

 Re: Czy lubicie śpiewać pieśni religijne?
Autor: Asia (---.olsztyn.vectranet.pl)
Data:   2020-10-10 13:07

Osobiście uwielbiam. Wydaje mi się że pieśni są piękniejszą formą modlitwy. Największe uczucia budzą we mnie "gorzkie żale". Zawsze się wzruszam na " Boże coś Polskę". "Oto idzie mój Bóg..." "Ta krew z grzechów obmywa mnie", " Być bliżej Ciebie ", " Pobłogosław Jezu drogi ", " Zdrowaś Maryja" i "Serdeczna Matko"to moje naj.

 Re: Czy lubicie śpiewać pieśni religijne?
Autor: Asia (---.dynamic.gprs.plus.pl)
Data:   2020-10-10 17:06

Dla mnie taki szczególny okres, jeśli chodzi o śpiew, to Boże Narodzenie i kolędy. A wśród nich "Nie było miejsca dla Ciebie", "O Gwiazdo Betlejemska" i "Cicha noc." I jeszcze taka może mniej znana - "Jezu śliczny kwiecie." A w innym okresie to np. "Za rękę weź mnie Panie", "Kiedy w jasną, spokojną, cichą noc", "Liczę na Ciebie Ojcze." Albo "Godzien jesteś". Bardzo lubię też śpiewany różaniec.

 Re: Czy lubicie śpiewać pieśni religijne?
Autor: Myśląca (37.128.156.---)
Data:   2020-10-11 11:39

Bardzo lubię, ale raczej słuchać, bo darem czystego głosu nie zostałam obdarzona :)
Lubię pieśni majowe do Matki Boskiej, najbardziej - "Chwalcie łąki umajone".
Jeszcze "Jak szczęśliwa Polska cała".

 Re: Czy lubicie śpiewać pieśni religijne?
Autor: Mateusz (31.42.25.---)
Data:   2020-10-11 20:40

Święty Augustyn mówił, że
/.../

że 'qui cantat BENE, bis orat'.
moderator

 Re: Czy lubicie śpiewać pieśni religijne?
Autor: Magdalena (---.centertel.pl)
Data:   2020-10-12 15:54

Oj, nie zgadzam się ze św. Augustynem, tylko w tej kwestii. Pewien młody kantor pięknie i dobrze śpiewał, ale nawet nie pomyślał o Bogu, a co dopiero było mówić o jego "modlitwie". :)

 Re: Czy lubicie śpiewać pieśni religijne?
Autor: Ona (---.146.171.182.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2020-10-12 17:57

Uwielbiam kolędy, pieśni Okresu Wielkanocnego, o ile nie są grane na żałobną nutę. Nie trawię natomiast pieśni maryjnych, to zupełnie nie moja bajka.

 Re: Czy lubicie śpiewać pieśni religijne?
Autor: Aneta (77.87.0.---)
Data:   2020-10-12 19:12

"Pan jest mocą swojego ludu" - śpiewa mi się samo w trudnych i radosnych momentach życia. W trudnych pociesza, w radosnych pomaga chwalić Pana.

 Re: Czy lubicie śpiewać pieśni religijne?
Autor: Tomasz (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2020-10-14 10:52

Nie lubię śpiewać pieśni religijnych i często w kościele, gdy inni śpiewają to ja milczę. Czasami dlatego, że nie pasują mi teksty - uważam je za błędne (przykład: "Krzyżu Święty, co świat obejmujesz, Który rozdartą ziemię ramionami dwoma, Jak dziecko słabe matka przed ciemnością bronisz, Zmiłuj się nad nami." - to końcowe wezwanie "Zmiłuj się nad nami" jest według mnie zupełnie źle zaadresowane. To można powiedzieć do Boga, do Jezusa Chrystusa. Ale tylko osoba jest w stanie się zmiłować. Krzyż nie jest osobą i traktowanie go tak jest według mnie czymś, co podpada pod bałwochwalstwo. Jest wiele takich pieśni, które mnie odrzucają. Choćby "Pokarmie aniołów" - Jezus stał się chlebem dla ludzi, nie dla aniołów. I chociaż można tłumaczyć, że np "aniołowie żywią się widokiem Jezusa" to takie tłumaczenie jest dla mnie robieniem dobrej miny do złej gry. Są też sytuacje, gdy dana pieśń nie ma według mnie błędów, ale nie odpowiada mojemu aktualnemu stanowi. Przykład - mamy pieśń "Zbliżam się w pokorze i niskości swej, Wielbię Twój majestat, skryty w Hostii tej, Tobie dziś w ofierze serce daję swe, O, utwierdzaj w wierze, Jezu, dzieci Twe." - jeżeli akurat nie jestem w pokornym i uniżonym nastroju, a mam jakieś pretensje do Boga to nie mogę śpiewać, że "zbliżam się w pokorze" i że "wielbię majestat". Raczej bliżej mi wtedy do pychy niż do pokory i do oskarżania Boga niż do uwielbienia. Nie mogę wtedy śpiewać takich pieśni, bo byłoby to kłamstwo z mojej strony, a kłamstwo jest czymś, do czego nie będę się zmuszał.

 Re: Czy lubicie śpiewać pieśni religijne?
Autor: Margaret (---.wieszowanet.pl)
Data:   2020-11-09 17:39

Tomaszu, co wiesz o metaforach, uosobieniach i innych figurach stylistycznych? W litanii loretańskiej odpowiadasz "módl się za nami" na wezwanie "Wieżo Dawidowa"?
Czy też nie, bo osoba się może modlić, a nie wieża. Jeśli nazywasz Boga swoim pasterzem, to znaczy, że jesteś jakimś zwierzęciem, np. kozą?

W śpiewaniu pieśni rozbieżnych z naszymi uczuciami nie chodzi o kłamstwo, ale o prawdę naszego serca, o wolę bycia pokornym, o pragnienie uwielbiania Boga - jeśli nawet nie mam na to w tej chwili ochoty. Inaczej to nastrój nami rządzi, a nie wiara. Czy w takim stanie uczuć, o jakim piszesz, też nie klękasz, bo byłaby to kłamliwa postawa?

 Re: Czy lubicie śpiewać pieśni religijne?
Autor: Tomasz (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2020-11-10 22:48

Margaret, w litanii loretańskiej pod określenie "Wieża Dawidowa" jest określeniem dla Maryi. Natomiast w pieśni "Krzyżu Święty, co świat obejmujesz" nie można uznać, że Chrystus to krzyż. Chrystus umarł na krzyżu, ale słowa Chrystus i krzyż nie są zamienne. Te słowa mają inny desygnat.
I rzeczywiście, czasami zdarza się, że nie klękam z innymi, gdy moja postawa wewnętrzna daleka jest od uniżenia. Rzadko bo rzadko, na ogół się zmuszam, ale czasami nie klękam.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: