logo
Czwartek, 28 marca 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Sakrament małżeństwa - podczas czy poza Mszą świętą?
Autor: Robert (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2020-10-14 12:47

Liturgia sakramentu małżeństwa dopuszcza obie możliwości. Którą byś wybrał(a)? Dlaczego?

 Re: Sakrament małżeństwa - podczas czy poza Mszą świętą?
Autor: Aneta (---.dynamic.mm.pl)
Data:   2020-10-15 15:29

Ja miałam ślub w czasie Mszy i każdemu polecam. Ofiara Eucharystii na początek nowej drogi życia - jaki może być cenniejszy prezent? Wydaje mi się, że nie warto rezygnować z Mszy ślubnej bez ważnej przyczyny, mimo że prawo kanoniczne dopuszcza taką możliwość.

 Re: Sakrament małżeństwa - podczas czy poza Mszą świętą?
Autor: Magdalena (---.centertel.pl)
Data:   2020-10-16 19:52

Robercie,

Nie ma piękniejszego ślubowania jak w czasie Mszy św. i to z przyjęciem Pana Jezusa do serca. Tak właśnie wybraliśmy z mężem.

Widziałam śluby bez Eucharystii ślubnej, takie taśmowe; jedne pary wychodziły z kościoła po złożeniu sobie małżeńskiej przysięgi, inne wchodziły - podobnie jak po wypowiedzeniu "regułki" w USC. Takie były skojarzenia.

Dla Boga jest ważne, aby małżonkowie którzy udzielili sobie małżeńskiej przysięgi, dochowali ją do końca swojego życia. I to jest całą istotą ślubnej ceremonii. Którą z tych opcji; podczas czy poza Mszą św., wybierzesz sobie, zależy tylko od Ciebie.

 Re: Sakrament małżeństwa - podczas czy poza Mszą świętą?
Autor: Mateusz (31.42.25.---)
Data:   2020-10-17 17:05

Małżeństwa poza mszą zwykle nie zawiera się bez powodu. Przyczyną zdecydowania się właśnie na niego może być na przykład małżonek wyznający inną wiarę lub widoczna ciąża panny młodej (potencjalne zgorszenie). Na pewno nie powinno się decydować na ślub bez mszy tylko po to, aby "było krócej".

 Re: Sakrament małżeństwa - podczas czy poza Mszą świętą?
Autor: G_JP (---.nycmny.fios.verizon.net)
Data:   2020-10-20 17:45

Jestem za sakramentem podczas Mszy Świętej, głównie dlatego, że jestem przyzwyczajona do takiej tradycji. Nigdy nie uczestniczyłam w ślubie sakramentalnym sprawowanym poza Mszą Świętą. O ile się nie mylę, i pamięć mnie nie zawodzi, to moi dziadkowie (zupełnie normalni katolicy bez niczego do ukrycia) mieli ślub kościelny w dzień powszedni poza Mszą Świętą, więc słyszałam i o takim przypadku. Uczestniczyłam kiedyś w niedzielę w chrzcie poza Mszą Świętą i byłam bardzo rozczarowana, bo nikt mnie nie uprzedził, że miałby to być tylko sam sakrament włączenia do Kościoła (musiałam potem szukać Mszy wieczornej, by wypełnić obowiązek niedzielny). Wydaje mi się, że jeśli w normalnym czasie planuje się sakrament, którego okoliczności odbiegają od powszechnie znanych zwyczajów, dobrze jest uprzedzić o tym potencjalnych gości. Obecnie w wielu miejscach z wiadomych powodów (COVID-19) nie jest zbyt normalnie.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: