logo
Czwartek, 18 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Prowadzenie własnej działalności i chęć dzielenia się.
Autor: Michał (---.dynamic.gprs.plus.pl)
Data:   2020-11-23 13:32

Dzień dobry.

Czy prowadzenie własnej działalności gospodarczej i chęć zarobienia, przy jednoczesnej chęci dzielenia się częścią dochodu z potrzebującymi, kłóci się z ewangelią i zasadą "małości i pokory względem Boga"?

Pan Jezus mówi o niebezpieczeństwie bogactw i o nie służeniu mamonie. Jak to jest?

 Re: Prowadzenie własnej działalności i chęć dzielenia się.
Autor: Aneta (77.87.0.---)
Data:   2020-12-04 12:03

Dzień dobry, Michale.
Wydaje mi się, że kluczem jest tu to, kto komu służy. Dopóki pieniądz służy Tobie i pomaga Ci służyć innym (deklarowana przez Ciebie chęć dzielenia się), to wszystko jest ok. Problem pojawia się wtedy, kiedy to Ty zaczynasz służyć mamonie, czyli podporządkowujesz całe swoje życie zdobyciu i utrzymaniu majątku. Jezus mówił dużo o ubóstwie, ale też, niejako mimochodem, pokazywał, jak zrobić dobry użytek ze swojego bogactwa. Wystarczy wspomnieć kobietę z flakonem cennego olejku (ponoć dziś byłby wart około 16 000 złotych!), niewiasty, które usługiwały Jezusowi i apostołom ze swojego majątku (zatem zapewne go posiadały, bo jak inaczej mogłyby usługiwać?) czy też Józefa z Arymatei. To nie bogactwo jest przeszkodą na drodze do nieba, ale nasze zniewolenie. Zniewolić może nas nie tylko pieniądz, ale też używki, seks, druga osoba. Musimy stale strzec swojej wolności, do której wyswobodził nas Chrystus. Zrób prosty eksperyment myślowy: śpieszysz się na podpisanie kluczowego dla Twojej firmy kontraktu. Po drodze, na pustej ulicy, widzisz, jak starszy mężczyzna łapie się za serce i upada nieprzytomny. Co robisz? Jedziesz dalej, żeby nie przepadł Ci kontrakt, czy zatrzymujesz się, żeby pomóc człowiekowi (a może to sam Jezus, wiesz jak to było ze św. Marcinem?). Może to będzie dobry punkt wyjścia dla dalszych rozważań na temat sposobu nie tylko prowadzenia działalności gospodarczej (etyka i odpowiedzialność społeczna biznesu), ale też przeżywania swojego życia z Bogiem i ludźmi.
Pozdrawiam serdecznie i życzę wielu sukcesów, nie tylko w prowadzeniu firmy.

 Re: Prowadzenie własnej działalności i chęć dzielenia się.
Autor: Mateusz (31.42.25.---)
Data:   2020-12-04 21:51

Dobry wieczór, (piszę prawie o godzinie 21:30, więc wypada przywitać się w ten sposób) Michale.
Sedno tego, o co pytasz nie tkwi w wysokości osiąganego dochodu, samo w sobie nie jest to sprzeczne z Ewangelią. Czy sądzisz, że prezes najbogatszej na chwilę obecną spółki w Polsce jest skłonny przepraszać za to, że zarabia tyle a tyle? Ani trochę. Posiada określony majątek, ponieważ takie są prawa rynku. Ktoś, kto trafia ze swoją ofertą w określoną niszę (oferując to, co aktualnie jest potrzebne, a czego nie proponują konsumentom inni) zawsze będzie osiągał duże zyski. Naturalnie do momentu, kiedy ktoś inny zaproponuje to samo, ale na bardziej korzystnych warunkach (czyli najczęściej więcej w niższej cenie). I nie ma nic złego w samym fakcie szybkiego wzrostu stanu jego konta bankowego, do momentu, gdy działa zgodnie z prawem. Zakładam bowiem Michale, że wiesz jak działa system podatkowy w Polsce. Jeden procent z tego, co zarobisz, co roku trafia na organizację pożytku publicznego, czyli cel charytatywny. Możesz wskazać taką organizację sam (co jest polecane, w końcu masz wolną wolę), a jeśli tego nie zrobisz, wybierze ją urząd skarbowy, w którym złożyłeś roczne zeznanie podatkowe. Poza tym każdy prezes powinien mieć na uwadze to o czym wspomniałem wyżej: dobra passa nie musi trwać wiecznie. Dzisiaj jest na szczycie, jutro być może będzie zmuszony ogłosić upadłość. A Pan Bóg zawsze będzie niezmienny w swojej wielkości i chwale. Ta świadomość jest chyba zgodna z zasadą, o której piszesz.

 Re: Prowadzenie własnej działalności i chęć dzielenia się.
Autor: Nowy (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2020-12-05 06:20

Moim zdaniem uczciwie prowadzona działalność gospodarza jest wyrazem miłości i pokory wobec Pana Boga i bliźniego.
Jeśli masz pracowników to traktuj ich z szacunkiem i wypłacaj umówione wynagrodzenie, dotrzymuj umów z kontrahentami, uczciwie płać podatki, nie ubiegaj się o nienależne Ci świadczenia i dotacje, nie pracuj w niedzielę.
Jałmużna (szczególnie jeśli Twoje dochody na to pozwalają) jest najprzedniejszym dobrym uczynkiem i na pewno będzie się Panu Bogu podobała.
Powodzenia

 Re: Prowadzenie własnej działalności i chęć dzielenia się.
Autor: M. (---.play-internet.pl)
Data:   2020-12-14 18:45

Dla mnie prowadzenie działalności nie różni się od pracy na etacie. I jedno i drugie służy do zapewniania sobie utrzymania. Nie przyszłoby mi do głowy uważać przedsiębiorców za grzeszników tylko dlatego, że są przedsiębiorcami.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: