logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy trudności i przeszkody są znakiem od Boga?
Autor: Ann (---.dynamic.gprs.plus.pl)
Data:   2020-11-28 11:16

Czy ciągle napotykane trudności i przeszkody na drodze do realizacji celu np. poszukiwania konkretnej pracy lub realizacji powołania(np. małżeństwo) mogą być znakiem, sygnałem, że to nie jest zgodne z Bożą wolą? Czy Bóg może człowieka w ten sposób odciągać od tego celu?

 Re: Czy trudności i przeszkody są znakiem od Boga?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2020-11-29 00:44

Jeśli oczekujesz konkretnej odpowiedzi, chcesz zyskać jasność co do Twojej sytuacji poprzez forum, to to się moim zdaniem nie uda. Takie rzeczy rozeznaje się indywidualnie i nieanonimowo.
Za mało konkretnych danych.

Tak, "Ciągle napotykane trudności i przeszkody na drodze do realizacji celu np. poszukiwania konkretnej pracy lub realizacji powołania (np. małżeństwo)" MOGĄ być znakiem, sygnałem, że to nie jest zgodne z Bożą wolą.

Ale "Ciągle napotykane trudności i przeszkody na drodze do realizacji celu np. poszukiwania konkretnej pracy lub realizacji powołania (np. małżeństwo)" NIE MUSZĄ być znakiem, sygnałem, że to nie jest zgodne z Bożą wolą. Mogą być sprawdzianem wytrwałości, drogą umacniania wyborów, poznawania siebie itd. itd.

Na poziomie dywagacji na forach, przy tak ogólnie postawionym pytaniu to jest, jak widzisz, 50% do 50%.

 Re: Czy trudności i przeszkody są znakiem od Boga?
Autor: danusia (178.219.104.---)
Data:   2020-11-29 11:15

Jezus Chrystus miał tyle przeszkód a nie mamy wątpliwości, że był posłuszny Ojcu i pełnił Jego wolę. Kochając Boga idziemy z Nim, bez względu na to, co nas spotyka po drodze.
Tak po ludzku:) miałam w życiu sytuację, wybór za którym poszłam ale w trakcie realizacji, okoliczności się zmieniły i powróciłam do tego, co było przed wyborem.
Oceniłam to, jako opatrzność Bożą, która pokierowała zdarzeniami tak, że znalazłam się na właściwym miejscu:) Jako potwierdzenie zapamiętałam słowa mojej córeczki: "Mamusi jak dobrze, że Pan Bóg nam ciebie oddał".

 Re: Czy trudności i przeszkody są znakiem od Boga?
Autor: Mateusz (31.42.25.---)
Data:   2020-11-29 14:30

Nie mieszałbym woli Bożej z indywidualnymi predyspozycjami konkretnej osoby. Nie posunąłbym się też do stwierdzenia, że na przykład małżeństwo nie jest zgodne z tym, czego chce Pan Bóg. Gdyby rzeczywiście powstawała w tej kwestii jakaś sprzeczność, taki związek dwojga ludzi w ogóle by nie istniał. To, co należy rozważyć za każdym razem od nowa to kwestia predyspozycji konkretnej osoby do realizacji do realizacji konkretnego zamierzenia.
Prosty przykład z mojego własnego życia: czy jeśli ja nie nadaję się na pilota myśliwca wojskowego (nie tylko dlatego, że nigdy mnie to nie pociągało, ale przede wszystkim z racji wady wzroku), to mam uznać, że jest to absolutnie złe i nikt nie powinien tymi myśliwcami latać? Nie, oznacza to jedynie, że ja, konkretnie ja, się do tego nie nadaję i powinienem poszukać innego zajęcia, co zresztą zrobiłem. A za jakiś czas znajdzie się grono kandydatów spełniających wymagania.
Nie ma znaku równości pomiędzy czymś, co jest złe/grzeszne/niezgodne z wolą Bożą, a tym, co nie jest właściwe dla nas, bo jesteśmy sobą i tego nie przeskoczymy. Zapamiętujemy to i jesteśmy szczęśliwi.

 Re: Czy trudności i przeszkody są znakiem od Boga?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2020-11-29 15:16

Wolę Bożą można traktować dwojako:

1. Ogólnie, np. czy jest wolą Bożą istnienie małżeństwa jak instytucji? O tym pisze chyba Mateusz. Odpowiedź w świetle nauczania Kościoła znamy.
Na takie pytanie da się odpowiedzialnie odpowiedzieć na forum.
W pewnym sensie niekiedy da się ogólnie odpowiedzieć, czy wolą Bożą jest jakiś typ pracy (np. prowadzenie kliniki aborcyjnej nie jest).

2.Szczegółowo, indywidualnie - można jak najbardziej pytać o wolę Bożą dotyczącą konkretnej osoby. I myślę, że tego dotyczy pytanie Ann.
Nie jest to mieszanie woli Bożej z indywidualnymi wyborami, ale rozeznawanie konkretnej sytuacji. Pytając np. o małżeństwo, nie odpowiadamy na tym poziomie w kategoriach, że jest absolutnie dobre czy złe (bo to już wiemy, patrz pkt nr 1), ale osoba pyta przed Bogiem o swoją drogę. I tu ma prawo oraz powinność szukania woli Bożej.
Na takie pytanie - dot. ko konkretnej osoby - nie da się, podtrzymuję, odpowiedzialnie i wiążąco odpowiedzieć na żadnym forum.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: