logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy mogę się modlić pomijając imię św. Józefa?
Autor: Myśląca (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2021-01-03 10:58

Dzień dobry,
przychodzę z takim pytaniem, od jakiegoś już czasu modlę się do Świętego Józefa o pomoc w znalezieniu dobrego małżonka. Do tej pory modliłam się własnymi słowami, ale chciałabym się zacząć modlić modlitwą :

Święty Józefie,
dziękuje Ci, że jeszcze nie wyszłam za mąż
(nie ożeniłem się).
Święty Józefie,
Ty wiesz w Bogu, kto ma być moim mężem (żoną),
pomóż mi spotkać tego człowieka.
Święty Józefie,
spraw, żeby to był(a) dobry(a) mąż (żona),
który(a) będzie mnie kochał(a)
i szanował)a), jak Ty kochałeś i szanowałeś Maryję
Święty Józefie,
doprowadź do zerwania każdej znajomości,
która nie podoba się Panu Bogu
Święty Józefie,
obiecuje Ci dochować czystości przed ślubem.
Święty Józefie,
obiecuje dać pierwszemu mojemu dziecku
przynajmniej jako drugie imię "Józef"
Święty Józefie,
obiecuję innym mówić,
że tak dobrego męża (dobrą żonę) mam dzięki Tobie.
Amen!

I tutaj rodzi się moje pytanie, czy jeśli nie przepadam za imieniem Józef bo kojarzy mi się z wujkiem alkoholikiem to mogę pominąć ten werset w modlitwie, nie wiem też czy mój przyszły małżonek będzie lubił to imię. Moje sumienie podpowiada mi, że obrażam tym Świętego Józefa, ale co jeśli nie umiem się naprawdę przekonać do tego imienia.
I czy mogę dodać na koniec modlitwy prośbę, o to, aby stawała się coraz lepszą osobą, przygotowała się do roli dobrej żony dla męża?
Pozdrawiam i proszę o radę.

 Re: Czy mogę się modlić pomijając imię św. Józefa?
Autor: Ona (---.146.163.200.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2021-01-03 14:34

To trochę dziwne, że prosisz św. Józefa o pomoc, a jednocześnie nie chcesz wymawiać Jego imienia. Jeśli nie pasuje mi jakiś święty, to po prostu nie proszę go o wstawiennictwo. Jest ich tylu, że zawsze kogoś innego się wybierze. W Biblii imię ma olbrzymie znaczenie, mówi o tożsamości danej osoby, jej zadaniach, roli. Osobiście nie potrafiłabym oddzielić imienia od osoby. Niby można zastąpić imię św. Józefa np. określeniem "Opiekunie Pana Jezusa", "Oblubieńcze Bogurodzicy", czy jakimś innym (np. z litanii do św. Józefa), ale tak jak pisałam wcześniej, dla mnie byłoby to trochę sztuczne. Można jeszcze inaczej: spróbować, dzięki św. Józefowi polubić to imię i z czasem pojednać się z wujkiem. Nie rozwazałabym tego jako "obrażania św. Józefa". Jestem pewna, że On tak łatwo się nie obraża, tylko bardzo chce Ci pomóc 😊

 Re: Czy mogę się modlić pomijając imię św. Józefa?
Autor: aga (---.static.ip.netia.com.pl)
Data:   2021-01-03 18:05

Bez sensu to co piszesz. Chyba szkoda czasu na takie wymyślanie problemów.

 Re: Czy mogę się modlić pomijając imię św. Józefa?
Autor: Myśląca (---.146.225.103.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2021-01-03 19:13

Miałam na myśli ten werset, gdzie obiecuję nadać pierwszemu dziecku na imię Józef, zapomniałam to dopisać w pytaniu. Tutaj jest mój dylemat. Oczywiście nie mam nic do wymawiania imienia Świętego Józefa to by świadczyło, że jest że mną coś nie tak rzeczywiście.

 Re: Czy mogę się modlić pomijając imię św. Józefa?
Autor: Asia (---.dynamic.gprs.plus.pl)
Data:   2021-01-03 19:29

Myślę, że autorka pytania miała tutaj na myśli nie to, żeby pominąć w modlitwie imię św. Józefa, tylko tą część, która mówi o tym, żeby pierwszemu dziecku dać na imię Józef.

"obiecuje dać pierwszemu mojemu dziecku
przynajmniej jako drugie imię Józef"

Żeby odmawiać tą modlitwę z pominięciem tej części. Tak bym to zrozumiała. Zwłaszcza patrząc przez te słowa - "nie wiem też czy mój przyszły małżonek będzie lubił to imię." Co by to miało wspólnego czy on będzie lubił to imię czy nie z tym, że ona w czasie modlitwy będzie pomijać to imię? Według mnie to nie o to tutaj chodzi, tylko o imię przyszłego dziecka.

 Re: Czy mogę się modlić pomijając imię św. Józefa?
Autor: Estera (---.165.kosman.pl)
Data:   2021-01-03 20:14

Są też inne modlitwy do św. Józefa o męża, takie, w których nie ma nic o nadawaniu dziecku imienia Józef.

 Re: Czy mogę się modlić pomijając imię św. Józefa?
Autor: G_JP (---.nycmny.fios.verizon.net)
Data:   2021-01-03 20:14

Skąd ta modlitwa? Kto ją ułożył? Jaka jest jej historia? Czy ma imprimatur? Może odmawiaj litanię do św. Józefa w intencji znalezienia dobrego męża.

 Re: Czy mogę się modlić pomijając imię św. Józefa?
Autor: Ј (---.austin.res.rr.com)
Data:   2021-01-03 20:21

Przeczytaj ten wątek:
www.katolik.pl/forum/read.php?f=1&i=301371&t=301371

 Re: Czy mogę się modlić pomijając imię św. Józefa?
Autor: Ona (---.146.163.200.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2021-01-03 21:02

W kwestii składania jakichkolwiek obietnic na modlitwie, na zasadzie Ty mi Panie Jezu/ Maryjo/ Św. X załatwisz to, a ja Ci dam/zrobię/wykonam cokolwiek, jestem zdecydowanie na "nie". Modlitwa to nie handel, nie musimy "kupować" wstawiennictwa jakimikolwiek obietnicami. Polecam książkę "Targ zamknięty" o. Szustaka. Jeśli ten werset Ci przeszkadza, to go pomiń (ja bym pewnie tak zrobiła), albo poszukaj innej modlitwy, jest ich sporo.

 Re: Czy mogę się modlić pomijając imię św. Józefa?
Autor: Release (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2021-01-03 22:32

A po co obiecywać w ogóle takie coś? Świętego Józefa ma to jakoś, nie wiem, bardziej przekonać do wstawiennictwa, a osobie modlącej ma to dać większe szansę "załatwienia" intencji? Nie wiem czy Święty Józef się z tego cieszy widząc takie modlitewne "dzieło" Mnie ono odrzuca przez tą obietnicę. W życiu bym nie dała tak na imię synowi co w niczym nie umniejsza mojego szacunku wobec Świętego który to imię nosił. Skąd taka modlitwa?

 Re: Czy mogę się modlić pomijając imię św. Józefa?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2021-01-04 00:28

No wiesz, a co, jeśli mężczyzna, który Ci się bardzo spodoba, i to z wzajemnością, będzie miał na imię Józef? Wykluczysz go ze względu na imię?
Problem nie leży w imieniu, ale w Twoich ranach (urazach, skojarzeniach), które wymagają uleczenia.

PS Moja koleżanka ma nastoletniego syna Józefa.

 Re: Czy mogę się modlić pomijając imię św. Józefa?
Autor: Myśląca (37.128.156.---)
Data:   2021-01-05 14:11

Dziękuję za odpowiedzi.
Modlitwę znalazłam na stronach internetowych na deonie, alateia i widziałam też świadectwo na Miłujcie się o tym, że modlitwa pomaga. Jednak w książeczce do modlitw mam inną modlitwę a tej nie widziałam. Właśnie jak ktoś napisał wyżej nie podoba mi się takie targowanie ze Świętym, Ty mi pomożesz, a ja dam Twoje imię dla mojego dziecka, tak jakbym szantażowała tego Świętego, takie mam odczucia. Co innego świadczyć o pomocy Świętego - to mi się bardzo podoba.
Będę się modlić drugą modlitwą, a litanię też czasem odmawiam :)

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: