logo
Czwartek, 28 marca 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Dlaczego Bóg dał nam wolną wolę?
Autor: Paweł (89.36.66.---)
Data:   2021-01-18 14:30

Wciąż próbuję sobie odpowiedzieć na pytanie skąd się wzięło zło, skoro wszystko co Bóg stworzył było dobre, ale nigdzie nie znalazłem satysfakcjonującego wyjaśnienia. Wszędzie napotykam na jedną odpowiedź, to znaczy że Bóg tak nas kocha że dał nam wolną wolę i nie może nas zmuszać do bycia dobrymi. Moje pytanie brzmi: dlaczego wszechwiedzący Bóg dał nam, słabym ludziom podatnym na zakusy szatana, wolną wolę, skoro musiał wiedzieć że skończy się to wiecznym potępieniem milionów jeśli nie miliardów dusz? Skąd pomysł że wolna wola ma większą wartość od pewności wiecznego zbawienia i braku zła w naszych duszach? Ja sam staram się żyć dobrze i nie śmiem nawet myśleć że na pewno po śmierci pójdę do nieba, czy nawet czyśćca, ale kiedy patrzę na otaczający mnie świat nasuwa mi się jedno pytanie: czy szatan wygrał z Bogiem wojnę o ludzkie dusze? Czy wszechwiedzący Bóg nie wiedział że to się tak skończy? A jeśli wiedział to dlaczego uznał że danie ludziom wolnej woli i w konsekwencji wieczne piekło dla wielu z nich, jest bardziej miłosierne od zabrania ludziom wolnej woli ale w konsekwencji wieczne zbawienie dla wszystkich. Jedyna odpowiedź jaką się pocieszam to że plan Boski wykracza daleko poza to co jesteśmy w stanie pojąć, ale proszę mi wtedy nie mówić że wiara musi iść w parze z rozumem. W tym przypadku rozum muszę wyłączyć całkowicie i zdać się jedynie na wiarę. Nie wiem czy ktoś to przeczyta, ale jeśli ma jakieś własne przemyślenia to będę bardzo wdzięczny za odpowiedź.

 Re: Dlaczego Bóg dał nam wolną wolę?
Autor: Ona (---.146.160.151.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2021-01-18 15:08

Kościół nigdy, nikogo nie potępił. Nie wiemy, ile dusz jest w piekle, ale wiemy, że Boże Miłosierdzie jest niewyobrażalne. Widzisz, Ty piszesz o potępieniu miliardów dusz, a ja mam olbrzymią nadzieję, że piekło okaże się puste, albo prawie puste (tak, znam objawienia prywatne mówiące o duszach w piekle, nie zmienia to mojej nadziei, a równie często objawienia mówią o "absurdach" Miłosierdzia). Jeśli ktoś trafił do piekła, to nie dlatego, że Bóg go na nie skazał, tylko że sam je wybrał. Bóg nie chce niewolników, dlatego mamy wolną wolę. Co to za frajda zmuszać kogoś do miłości? To bez sensu. Gdyby Bóg chciał mieć posłuszne roboty, to by je sobie stworzył. Chciał mieć człowieka, "partnera" do spędzania czasu, rozmów. Chciał przyjaciół, nie marionetki.

 Re: Dlaczego Bóg dał nam wolną wolę?
Autor: Margaret (---.wieszowanet.pl)
Data:   2021-01-18 19:24

Widać osoba, żeby była osobą, a nie manekinem, musi mieć wolną wolę.

 Re: Dlaczego Bóg dał nam wolną wolę?
Autor: Koreks (---.centertel.pl)
Data:   2021-01-18 20:39

Jestem nawracajacym się od kilku lat katolikiem i takie pytania też mnie czasem nurtują. Niestety również na mój mały rozumek też nie znalazłem odpowiedzi na pytanie skąd u upadłych aniołów w ogóle wzięły się cechy typu "bunt", "zazdrość", "nieposłuszeństwo" itp., które są przywoływane w różnych wersjach przyczyn ich upadku. Skoro też miały wolną wolę, bezgraniczną miłość w Niebie i możliwość obcowania z Bogiem to skąd w ogóle taka cecha się wzięła, skoro Bóg jej nie stworzył? Powstało coś bez Jego kontroli, wpływu? Czytałem różne artykuły lub wątki na forach ale albo są jakieś mocno filozoficzne, których nie ogarniam albo mocno naciągane.

Nie pojmuję tego i dlatego staram się za bardzo nie analizować, bo zauważyłem, że to mnie prowadzi na jakieś manowce wiary. Dobrze jest poszerzać wiedzę, ale kiedy już zaczyna ta wiedza odciągać mnie od Boga, wówczas staram się po prostu ufać i tłumaczyć sobie, że to nasze ludzkie myślenie może być mocno ograniczone i skażone ziemską "logiką".
Z drugiej strony jak pomyśleć, jak wielki jest ogrom wszechświata i my tu sobie pyk, pyk, pyk piszemy na forum... to przecież nie mogło to być wszystko dziełem jakiegoś przypadku, czy samoistnej ewolucji.

 Re: Dlaczego Bóg dał nam wolną wolę?
Autor: Magdalena (---.centertel.pl)
Data:   2021-01-18 20:51

Na tytułowe

Myślę, ze Bóg dał nam wolną wolę, bo tak się BOGU PODOBAŁO.

"Bo myśli moje nie są myślami waszymi
ani wasze drogi moimi drogami - wyrocznia Pana.
Bo jak niebiosa górują nad ziemią
tak drogi moje - nad waszymi drogami
i myśli moje - nad myślami waszymi.
Iz 55, 8-9.

 Re: Dlaczego Bóg dał nam wolną wolę?
Autor: A2 (---.icpnet.pl)
Data:   2021-01-18 22:19

Masz pole. Posiałeś ziarno. Ziarno wyrosło, więc je skosiłeś, zawiozłeś do spichlerza. Ale: z tego ziarna nie będzie chleba, bo jest z plewami. Trzeba wymłócić. Plewy się odrzuca, zostaje czyste ziarno.
Jak nie miałbyś wolnej woli nie miałbyś żadnych zasług. Pan Bóg podzielił się, dopuścił nas do współtworzenia. Możesz ale nie musisz, dlatego jak zrobisz coś dobrego - to masz zasługę. Warto być w niebie - bo tam będzie Bóg, i ci, których Pan Bóg uzna za godnych nieba. Dlatego mów ludziom, że jest Bóg, niebo, że warto tam być.

 Re: Dlaczego Bóg dał nam wolną wolę?
Autor: Estera (---.165.kosman.pl)
Data:   2021-01-19 02:12

Pawle, a gdyby ktoś przyszedł do Ciebie i powiedział: "zmuszę Cię do tego, żebyś mnie kochał, musisz mnie kochać", to jak byś, zareagował? Czy rzeczywiście i szczerze byś tę osobę pokochał?
Bóg nie chce niewolników. Chce, żeby ten, kto Go wybiera, wybrał z własnej woli. Zatem musiał człowiekowi tę wolę dać. On wie, że człowiek jest słaby i bierze to pod uwagę w ostatecznym rozrachunku. Nie patrzy na to, ile razy upadniesz, bo i Jezus padał pod ciężarem krzyża, ale na to, że się podnosisz po każdym upadku, że Mu ufasz. Wiesz, że On zapomina grzechy, z których się wyspowiadałeś? Że kiedy Mu je oddajesz, to tak, jakby ich nigdy nie było?
Chrześcijanin ma kochać: Boga, siebie i bliźniego. Ma robić, co może, a resztę zostawić Bogu, który kocha o wiele bardziej.

 Re: Dlaczego Bóg dał nam wolną wolę?
Autor: Xxx (---.cable.dynamic.surfer.at)
Data:   2021-01-19 18:43

Bez wolnej woli nie moglibyśmy zostać zbawieni. Bylibyśmy jak zwierzęta, kierowani przez instynkty.

 Re: Dlaczego Bóg dał nam wolną wolę?
Autor: Pax (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2021-01-19 19:01

Żebyśmy mogli Go kochać. Żeby kochać, trzeba wybrać. Nie można zmusić do kochania.

 Re: Dlaczego Bóg dał nam wolną wolę?
Autor: Danusia (178.219.104.---)
Data:   2021-01-19 21:41

Pytasz, skąd wzięło się zło? Wzięło się z nieposłuszeństwa Bogu.

"dlaczego wszechwiedzący Bóg dał nam, słabym ludziom podatnym na zakusy szatana, wolną wolę, skoro musiał wiedzieć że skończy się to wiecznym potępieniem milionów jeśli nie miliardów dusz?

Bóg posłał Jezusa Chrystusa, który ma moc wybawiać nas od zakusów szatana i dlatego ta wolna wola, jest w takiej cenie. Wciąż podejmujemy decyzje co robić, dokąd iść, co mówić, co napisać itd. Mamy asystę taką, jaką sobie wybieramy, tak zwyciężamy lub upadamy.

"...proszę mi wtedy nie mówić że wiara musi iść w parze z rozumem." Oczywiście że musi. Kiedyś czytałam że osoby duchowe, to te, które kierują się rozumem i w ten sposób trafiają na szczyty doskonałości. Dla kontrastu, nie wiem czy znasz porzekadło: Jak Pan Bóg chce ukarać, to odbiera rozum :).

Czystym rozumem wybieram Boga, bo wiem, że jest dobrem najwyższym i dopiero włączam wiarę, by iść naprzód. Czego i Tobie życzę.

 Re: Dlaczego Bóg dał nam wolną wolę?
Autor: Gabi (---.versanet.de)
Data:   2021-01-20 16:39

Pawle :-)

Myślę, że wolna wola, którą Pan nas obdarzył, jest wyrazem Jego niepojętej Miłości, szacunku i pokory wobec nas. Pomyśl, kim/czym jesteśmy wobec Stwórcy? Ziarenkiem maku, pyłkiem, które jest we wszystkim od Niego zależne. Gdyby cofnął Swoją łaskę, przestalibyśmy istnieć. A jednak ON tak umiłował Swój pyłek, że nie cofa się przed niczym, aby podbić nasze serca i nas przyciągnąć do Siebie. Nie wdziera się jednak siłą do naszego życia, naszych serc, nie chce nas zniewolić, zmiażdżyć Swoją mocą, choćby mógł to uczynić w każdej chwili. ON nie złamie naszej wolnej woli, ponieważ nas szanuje. To my z powodu skutków grzechu pierworodnego nie potrafimy szanować ani siebie, ani bliżniego, a cóż mówić o Panu. ON zaś, chociaż jest Panem wszystkiego, pokornie się zatrzymuje przed drzwiami naszego serca, puka, zaprasza, proponuje i wyczekuje cierpliwie na nasze TAK, nigdy się nie zniechęca. My jesteśmy w całkowitej zależności od Wszechmogącego, ale Wszechmogący zapragnął uzależnić się od nas i stworzył nas jako istoty wolne i oddał się nam cały w nasze ręce. Dzielą nas lata świetlne i jeszcze więcej, a jednak ten pyłek może powiedzieć swemu Stwórcy NIE i Pan to zaakceptuje. Ponieważ kocha i pragnie miłosnej odpowiedzi istoty wolnej. Gdybyśmy nie byli obdarzeni wolną wolą, to nasze czyny nie miałyby żadnej wartości, nie mielibyśmy wyboru między TAK a NIE. Miłość może się rozwijać tylko w wolności, dlatego Pan się posunął aż do takiego "ryzyka" i z pewnością wszystko wkalkulował w to "ryzyko". Dzięki wolnej woli stoimy codziennie, niemalże w każdej chwili przed nieskończonymi wyborami, większymi i mniejszymi, i jako istoty wolne piszemy historię swojego życia, która jest dla każdego niepowtarzalna. Codziennie możemy się małymi kroczkami zbliżać do Niego albo oddalać, każdy poranek zapowiada nowe szanse i nigdy nie jesteśmy skreślani przez Niego. W Jego towarzystwie możemy rozwinąć swe skrzydła i poszybować ku Niebu, gdyż każdy dobry czyn ma w Jego oczach niepojętą wartość. Właśnie dzięki naszej wolnej woli. Nawet zbawienie nasze złożył niejako w nasze ręce, co jest po prostu wstrząsające. Sam uczynił wszystko, aby umożliwić nam wieczne szczęście z Nim, ale nie będzie nam tego szczęścia wciskał na siłę. Zaakceptuje każdy nasz wybór, ponieważ kocha i szanuje. To jest prawda, która nie mieści mi się w głowie, ale ON przewyższa wszystko. Któż jak ON :-)

"Bóg nigdy nie zadaje gwałtu naszej wolnej woli. Od nas zależy, czy chcemy przyjąć łaskę Bożą, czy nie; czy będziemy z nią współpracować, czy też ją zmarnujemy" (Dz. 1107).

"Każda dusza jest jakby jedynym moim dziecięciem, bo za każdą z osobna oddałem życie, dla każdej Krew swą przelałem. Czegóż nie uczyniłbym dla niej, by ją tylko zbawić? Żądam tylko zgody duszy, bo moja delikatna miłość nie może niszczyć wolnej woli i zasługi dobrowolnego oddania się mym prawom miłości" ("Uwierzyłam Miłości, Dziennik duchowy i wybór listów" – s. Leonia Nastał)

"Ja jestem Bogiem Miłości – Miłością samą, najczystszą i doskonałą, która tworzy tylko dobro i tylko dobrem obdarza.
Zło pojawiło się na świecie z woli ludzi. Dziś także istnieje w różnorodnych przejawach i nasileniu z woli ludzi. Rozlewa się szeroko i sięga głębin duszy, zadając ból, rany, umęczenie i śmierć. Dotyczy to zarówno materialnej i cielesnej sfery życia ludzkiego, jak przede wszystkim życia duchowego i samych dusz ludzkich. Najgłębsza przyczyna zła przez całe dzieje ludzkości tkwi w odejściu od Boga – w zerwaniu przymierza przyjaźni, w odwróceniu się od woli Mojej. Źródłem wszelkiego dobra jestem wyłącznie Ja – Bóg Wszechmogący i jedyny. Człowiek i ludzkość w oderwaniu ode Mnie nie są w stanie wydobyć z siebie żadnego dobra, bo go tam nie ma. Wydobywają więc błędy, pomyłki i zło, jakie im wciska Zły Duch. Jeśli człowiek wyrzuci Boga ze swej duszy i ze swego życia – wkracza tam szatan, który dyktuje swoje inicjatywy oparte na kłamstwie, krzywdzie, śmierci.
To samo dotyczy grup ludzkich, społeczeństw, czy nawet ludzkości. Ja nigdy nie rozdaję krzyży i nikogo nie krzyżuję. Czynią to ludzie nawzajem sobie i sami sobie przez swoje zaślepienie, krótkowzroczność i egoizm. Krzyżem dla każdego jest własna pycha i własny egoizm. Jakże szczęśliwi są ci, którzy całkowicie oddają Mi siebie: swoją wolę, pragnienia, swoje wszystko. Którzy kochając, pragną tylko Mnie samego – ponad wszystko na świecie i ponad samych siebie. Ci są wolni i szczęśliwi, i zawsze bezpieczni, cokolwiek się dzieje i cokolwiek ich otacza. Wszystko, co dzieje się na świecie jest konsekwencją czynów i intencji ludzkich. Wiara powierzchowna, płytka, często nie chroni od samowoli, od łamania Moich pouczeń i przeciwstawiania się temu, co nakazałem dla dobra ludzkości i każdego człowieka" ("Słowo pouczenia" - Alicja Lenczewska)

 Re: Dlaczego Bóg dał nam wolną wolę?
Autor: alina (---.nwrknj.fios.verizon.net)
Data:   2021-01-21 05:39

Bo nas kocha.

 Re: Dlaczego Bóg dał nam wolną wolę?
Autor: Mary (---.dsl.bell)
Data:   2021-01-23 00:13

Pawle zawsze czulam ze najwiekszym zlem dla mnie jest posiadanie wolnej woli. Juz sie z tego otrzasnelam. Poprzez "Oddanie 33" oddalam sie Trojcy Swietej poprzez rece Niepokalanej Maryi. Czuje ze mam opieke nad wlasnymi czynami. Nie czuje sie jak komputer czy zwierze jak niektorzy pisali o wolnej woli ktora oddalam do dyspozycji Maryi.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: